wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 940), 2023-03-24
Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
RASZYN Na skutek starań Społecznego Komitetu Ochrony Falent nie zostanie wyburzona dworska oficyna na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Falentach, w której 30 czerwca 1930 roku przyszła na świat Magdalena Abakanowicz, jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich artystek
Magdalena Abakanowicz studiowała na warszawskiej ASP. Zasłynęła m.in. przestrzennymi tkaninami, tzw. abakanami, a w ostatnim etapie twórczości (artystka zmarła w 2017 roku) – monumentalnymi rzeźbami. Była członkinią niewielkiego, elitarnego grona polskich artystów poważanych także za granicą. Społeczny Komitet Ochrony Falent już od dłuższego czasu walczył o zachowanie w stanie nienaruszonym miejsca, w którym prawdopodobnie przyszła na świat Magdalena Abakanowicz (oficynę planował wyburzyć Instytut Technologiczno-Przyrodniczy). W końcu, 26 stycznia Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Jakub Lewicki wydał decyzję, w której nie wyraził zgody na rozbiórkę części oficyny dworskiej na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Falentach. Konserwator uznał, że budynek oficyny bezsprzecznie spełnia kryteria definicji zabytku, posiadając wartość zarówno naukową, jak i historyczną. Podkreślił też, że istnieją przesłanki, że w tym właśnie budynku przyszła na świat Magdalena Abakanowicz. Profesor Jakub Lewicki zauważa, że jeśli to się potwierdzi – wzrośnie zarówno ranga budynku, jak i stopień jego ochrony.
Członkowie SKOF-u nie kryją swego zadowolenia z takiego obrotu sprawy. Przypominają, że w przeciwieństwie do Instytutu, który nie wskazał celowości wyburzenia oficyny, SKOF opracował już wstępną koncepcję jej rewitalizacji. Jest sporo pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca w przyszłości. Jednym z nich jest stworzenie ogniska artystycznego, związanego z twórczością znanej rzeźbiarki. - Obecnie czekamy na ruch Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – informuje dr Wojciech Rogowski, przewodniczący SKOF. - Mamy nadzieję, że jego dyrekcja zabezpieczy zabytek. Decyzja konserwatora otwiera w zasadzie nowy rozdział, który powinien zacząć się od rozmów z przedstawicielami Instytutu. Przed nami nowe perspektywy, patrzymy w przyszłość z optymizmem.
Z naszych informacji wynika, że Społeczny Komitet Ochrony Falent chce zaproponować Instytutowi wydzierżawienie oficyny w zamian za wyremontowanie jej pod okiem konserwatora. Sam remont powinien zamknąć się w kwocie 1,5 mln zł. Projektem zainteresowana jest Fundacja Magdaleny Abakanowicz, która może pomóc sfinansować to przedsięwzięcie.
Tomasz Wojciuk