Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 931), 2023-01-19
Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej

POWIAT/RASZYN W środę w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie odbyło się spotkanie dotyczące przebudowy alei Krakowskiej na odcinku od CH Janki do parkingu Park&Ride przy lotnisku. Zaprezentowano wstępną wizualizację nowej drogi, z linią tramwajową, ścieżką rowerową, zielenią i ciągami pieszymi

W spotkaniu oprócz starosty pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzy, wzięli udział m.in. wójt Raszyna Andrzej Zaręba, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, a także reprezentujący Warszawę dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Maciej Fijałkowski. Na początku starosta Rymuza przybliżył historię i znaczenie alei Krakowskiej. - Od 2017 roku jest to droga powiatowa, chociaż my wcale jej nie chcieliśmy, bo ta arteria nie mieści się w schematach drogi powiatowej. Niestety, nasze odwołania nic nie dały – tłumaczył. - Utrzymanie i modernizacja alei Krakowskiej przekraczają nasze możliwości. Dlatego zwróciliśmy się do sejmiku województwa, pana marszałka, wójta gminy Raszyn i prezydenta miasta Warszawy z prośbą, aby nas w tym wsparli.
Starosta podkreślił, że powiat zarządza Krakowską już od kilku lat, ma w tej materii doświadczenie i zna bolączki drogi. Następnie krótką prezentację dotyczącą omawianego odcinka przeprowadził Wojciech Wójcik, naczelnik powiatowego wydziału inwestycji i drogownictwa. Omówił on krótko wszystkie newralgiczne odcinki Krakowskiej, z uwzględnieniem najważniejszych skrzyżowań. Po chwili pokazał też pierwszą koncepcję przebudowy alei Krakowskiej, która – nie ma co ukrywać – jest dość rewolucyjna.

Po jednym pasie
w każdą stronę

Uwagę zwraca przebiegająca środkiem Krakowskiej linia tramwajowa, łącząca Okęcie z Jankami. W środkowym pasie drogi ma zmieścić się też ekspresowa, bezkolizyjna ścieżka rowerowa. Każde większe skrzyżowanie znajdujące się dziś na Krakowskiej miałoby zostać przebudowane na rondo. Ma to usprawnić i spowolnić ruch. Pomyślano też o pieszych, którzy mają mieć nowe, bezkolizyjne chodniki. Ostatnim, dość kontrowersyjnym pomysłem okazało się zawężenie drogi do jednego pasa ruchu w każdą stronę. - Odseparowanie ruchu pieszych i rowerzystów od ruchu pojazdów ma podnieść bezpieczeństwo, a przejścia dla pieszych w Raszynie mają mieć spoczniki – wyjaśniał Wojciech Wójcik. - Taka jest nasza wizja. Aby ją zrealizować, trzeba podjąć wspólne działania, w tym dokonać zmian w planie miejscowym.
Urzędnik tłumaczył, że jezdnię trzeba było zawęzić do jednego pasa w każdą stronę, aby wygospodarować miejsce na tramwaj. Podkreślił, że koncepcja powstała bez uwzględniania pomiarów natężenia ruchu i należy poddać ją analizom. - Musimy myśleć o tym, co będzie za 20-30 lat – zabrał głos marszałek Adam Struzik. - Dla mnie ta wizja jest nieco abstrakcyjna.
Podobne zdanie miał wójt Zaręba. Przypomniał, że gmina Raszyn przeżywa bum budowlany. W szybkim tempie przybywa w niej zarówno mieszkańców, jak i samochodów. - Tymczasem ta koncepcja wygląda trochę jak droga przez ładne osiedle – punktował. - Krakowska zawsze będzie drogą dojazdową do Warszawy. Poza tym jest zaworem bezpieczeństwa dla S8. Jak coś wydarzy się na S8, to u nas od razu robią się korki, mimo że w Raszynie droga ma trzy pasy. Jeden pas w każdą stronę to sielankowa wizja, zakładająca że za kilka lat samochody staną się rzadkością. A tak nie będzie.

Linia tramwajowa
czy buspas

Wójt Zaręba przypomniał, że już wcześniej pojawiały się pomysły, aby przedłużyć do Raszyna linię tramwajową. - Też jestem za tym – podkreślił. - Jednak zawsze wszystko rozbijało się o pieniądze.
Przypomniał też, że miana planu miejscowego, co sugerowali przedstawiciele powiatu, zajmie przynajmniej dwa lata. Dlatego zaproponował zrealizowanie przebudowy Krakowskiej w takim zakresie, który nie będzie wymagał ingerencji w plany miejscowe.
Do pomysłu zarezerwowania na środku drogi pasa pod tramwaj odnieśli się także przedstawiciele Warszawy. Przedstawili oni jednocześnie wizję władz stolicy dotyczącą zarówno transportu zbiorowego, jak i indywidualnego. - Należy zmniejszać negatywne oddziaływanie transportu indywidualnego na środowisko i mieszkańców – przekonywali dodając, że przeznaczenie części Krakowskiej pod transport zbiorowy jest dobrym pomysłem, bo Warszawa nie chce u siebie nowych samochodów.
- Warto rozmawiać o formie transportu zbiorowego – zauważył Maciej Fijałkowski. - Zarówno budowa jak i późniejsza eksploatacja linii tramwajowej jest bardzo kosztowna. Poprowadzenie Krakowską buspasa będzie o wiele tańsze. Myślę, że gdyby udało się osiągnąć porozumienie przygotowywanie projektu nowej Krakowskiej zajmie 5-6 lat. Jesteśmy gotowi partycypować finansowo w kosztach opracowania koncepcji.
Adam Struzik również zadeklarował taką gotowość. - Trzeba oprzeć ruch na Krakowskiej na sensownym transporcie publicznym – zawyrokował. - Należy zacząć od kompleksowej analizy, która pozwoli określić realne potrzeby i priorytety.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: Brzoski.com,     2023-01-23   23:43:20
Och, tramwaj byłby mega zmianą i zmiejszył codzienny napływ aut do stolicy. W Słominie powstają wielkie osiedla Novisy. Trzeba brać pod uwagę kolejne nowe inwestycje mieszkaniowe powstające w okolicy. Trwa też rozbudowa ukladu komunikacyjnego lączącego starą i nową S7.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest