wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 896), 2022-04-08
Aktywne trzy lata piaseczyńskich kobiet
PIASECZNO Piaseczyńska Rada Kobiet (PRK) dokonała podsumowania pierwszej kadencji swojej działalności, która przypadła na okres od marca 2019 roku do lutego 2022 roku. Organizację tworzy około 20 kobiet reprezentujących różne środowiska.
Piaseczyńska Rada Kobiet jest jedną z bardziej aktywnych, z około 20 istniejących, organizacji tego typu w Polsce. Przygotowania do jej powołania w gminie trwały około pół roku i były inspirowanie funkcjonowaniem, między innymi, Słupskiej Rady Kobiet. Zebrane w ten sposób doświadczenia zostały wykorzystane do tego, by działać możliwie jak najskuteczniej.
- Kobiety w naszym kraju robią wiele wspaniałych rzeczy – mówi Ewa Kacak-Niemczuk, przewodnicząca Piaseczyńskiej Rady Kobiet.
- My w Piasecznie staramy się reagować na to, co niesie życie.
Około 20 pań tworzących radę reprezentuje zarówno urzędy, instytucje czy organizacje działające na terenie Piaseczna, ale nie brakuje w niej także i aktywistek z organizacji pozarządowych.
- Naszym podstawowym celem jest wytwarzanie synergii pomiędzy kobietami – mieszkankami gminy i jestem ogromnie dumna z tego, że nasza marka jest już na tyle rozpoznawalna, że dzisiaj trafiają do nas kobiety – inicjatorki różnych wspaniałych projektów, które liczą na współpracę z nami – podkreśla Ewa Kacak-Niemczuk. - Dzięki naszym staraniom sprawy kobiet zostały lepiej usłyszane.
Z uwagi na dużą aktywność PRK przytaczamy jedynie wybrane, przykładowe, aspekty jej dotychczasowej działalności. Piaseczyńska rada, w ramach swojej pierwszej kadencji, zorganizowała - razem z Powiatowym Urzędem Pracy - spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami „Pracodawca Przyjazny Kobietom”, ogólnodostępny spacer z przewodniczką Dorotą Zając śladami znamienitych kobiet Piaseczna oraz przyczyniła się do nadania drugiemu w Polsce skrzyżowaniu oficjalnej nazwy Ronda Praw Kobiet. Oprócz tego wnioskowała o wyposażenie placówki medycznej w nowoczesne fotele ginekologiczne umożliwiające leczenie kobiet niepełnosprawnych, otyłych oraz w podeszłym wieku, wsparła „Koszyczek ratunkowy”, dzięki czemu ogólnodostępne środki higieniczne dostępne są obecnie w każdej szkole w gminie (zarządzanej przez gminę) oraz wielu instytucjach zależnych od gminy i przygotowała ramowy planu projektu „Femini Cafe” – stworzenia przestrzeni spotkań dla kobiet, wspierającej rozwój przedsiębiorczości i rozwój kompetencji cyfrowych.
- Piaseczyńska Rada Kobiet promuje kobiecą perspektywę świata tak, aby każda z nas mogła być dumna ze swojej kobiecości, czuła się dobrze ze sobą i swobodnie dzieliła się swoimi poglądami – podsumowuje Ewa Kacak-Niemczuk. - Wiele inicjatyw, które planowałyśmy z myślą o potrzebach kobiet, zostało odwołanych lub przesuniętych w czasie z uwagi na pandemię, jednak nadal staramy się prężnie działać.
Obecnie PRK pragnie skupić się na najpilniejszych potrzebach, a więc projektach związanych z ogromną liczbą imigracji z Ukrainy do Piaseczna. W najbliższym czasie, na stronach internetowych urzędu miasta i PRK, ogłoszony zostanie nabór do drugiej kadencji Piaseczyńskiej Rady Kobiet.
- Członkostwo nie jest jednak wymagane i możemy razem działać w różnych formach – zaznacza przewodnicząca. - Jesteśmy otwarte na każdą pozytywną energię płynącą od mieszkanek naszego miasta.
Grzegorz Tylec