Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 maja 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 884), 2022-01-14
Co dalej z Karczunkowską?

LESZNOWOLA/URSYNÓW Powiat wyremontował niedawno część ulicy Postępu i planuje już remont kolejnego odcinka. Tą drogą wiele osób próbuje rano dostać się do ul. Puławskiej. Niestety, aby do niej dojechać, trzeba pokonać najpierw dziurawy odcinek prowadzący przez Zgorzałę i będącą w podobnym stanie Karczunkowską

Ulica Karczunkowska zaczyna się zaraz za Zgorzałą i ciągnie aż do ulicy Puławskiej. Są to dwa odcinki przedzielone wiaduktem drogowym przy stacji PKP Jeziorki o łącznej długości około 1500 m. Niestety, od lat droga ta znajduje się w fatalnym stanie. Przede wszystkim jest wąska, nierówna, na długich odcinkach nie ma chodnika, a jej oświetlenie pozostawia wiele do życzenia. Najgorsze są jednak nierówności i głębokie wyrwy, w które łatwo wjechać kołem i uszkodzić sobie samochód.
Trzy lata temu rozpoczęły się prace nad koncepcją przebudowy Karczunkowskiej. Uczestniczył w nich między innymi ówczesny radny gminy Lesznowola Marcin Kania, dziś zastępca wójta. Podczas spotkania zaapelował do ZMID i biura projektowego o zaprojektowanie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. Wniosek ten jednak nie przeszedł. Określono wstępnie, że szerokość pasa drogowego ma wynieść 20 m, a szerokość pasa ruchu – 3,25 m. Po obu stronach jezdni miałby znaleźć się chodnik, a po stronie południowej – dodatkowo ścieżka rowerowa o szerokości 2,5 m. Karczunkowska zyskałaby także zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych z azylem i nowe oświetlenie. Przebudowa miałaby nie tylko poprawić warunki ruchu, ale też podnieść bezpieczeństwo (oddzielenie ruchu rowerowego, kołowego i pieszego). Rok temu Marcin Kania otrzymał pismo z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. ZMID informuje, że w WPF-ie dla Warszawy na lata 2020-2050 nie zarezerwowano żadnych środków na przebudowę Karczunkowskiej. ZMID poprzestał tylko na wykonaniu wstępnej koncepcji.

Ursynów też lobbuje
za przebudową drogi

Okazuje się, że o przebudowę Karczunkowskiej od lat zabiega również dzielnica Ursynów. Ma ona jednak związane ręce, bo droga podlega Zarządowi Dróg Miejskich.
- Trzeba wybudować tam nową jezdnię z odwodnieniem i oświetleniem, chodnik i drogę rowerową, co podniesie standard życia mieszkańców – mówi Kamila Terpiał, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. - Staraniem władz dzielnicy w latach 2015-2018 na przedmiotowym odcinku powstały już, na długości ok. 500 metrów, fragmenty chodnika - dodaje.
W październiku 2021 roku dzielnica Ursynów przekazała z własnego budżetu kwotę 600 tys. zł do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta w celu utworzenia zadania inwestycyjnego zatytułowanego „Budowa ul. Karczunkowskiej - prace przygotowawcze.”
- Rada dzielnicy Ursynów wyraziła swoje poparcie dla przebudowy ul. Karczunkowskiej w przyjętych stanowiskach z dnia 9 kwietnia 2019 r. oraz 16 lutego 2021 r. - informuje urzędniczka. - Zaapelowano także do prezydenta m.st. Warszawy oraz rady m.st. Warszawy o zapewnienie środków na przeprowadzenie prac przygotowawczych i zapewnienie środków na realizację prac modernizacyjnych w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy.
Władze Ursynowa deklarują też podjęcie działań w celu uzyskania prawa do terenu od właścicieli gruntów przyległych do pasa drogowego ul. Karczunkowskiej, niezbędnych do wybudowania chodnika na odcinku 150 metrów, od wiaduktu PKP w kierunku granicy miasta. W tym celu zamierzają wystąpić do właścicieli z zapytaniem o możliwość uzyskania zgody na wykonanie tych prac.

Najpierw będzie parking
Być może pewnym rozwiązaniem dla mieszkańców Lesznowoli i nie tylko będzie planowany przy stacji PKP Jeziorki parking „Parkuj i Jedź ”(Park & Ride). Może on spowodować, że niektórzy kierowcy zrezygnują z dojeżdżania do Warszawy i wcześniej będą przesiadać się w pociąg. Budowa parkingu jednak opóźnia się. Niedawno ZTM poinformował, że z niezależnych przyczyn nie było możliwości rozpoczęcia prac w przewidywanym terminie. Zawarto aneks do umowy z wykonawcą, który określił nową datę zakończenia inwestycji na połowę września tego roku.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Spotkanie z mistrzynią trekkingu
· Szkoła zyska nowego patrona
· Mieszkaniec: rowerzyści są prawdziwą plagą
· Coraz bliżej gminnego targowiska
· Dyrektor GOSiR-u zwolniła się z pracy. Czy zadziałała presja radnych?
· Moc bibliotecznych atrakcji
· Zmarł Ignacy Gogolewski. „Kochał Konstancin”
· Wjechał w rowerzystów! Jednego zabił, czterech ranił
· Wkrótce rusza przebudowa ważnej drogi
· Miasto w budowie! To mogą być ostatnie duże inwestycje...
· Udany Jarmark Kultury Urzecza
· Udana Noc Muzeów na kolejce
· Konstytucyjne bieganie
· Na posesji padła sarna
· Otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
· Piaseczyńskie obchody uchwalenia konstytucji
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest