Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 grudnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 874), 2021-10-05
„Gdy rozum śpi, budzą się demony”. Konferencja o przemocy na Mazowszu

„Gdy rozum śpi, budzą się demony”
F. Goya

W trudnym czasie o trudnych sprawach trzeba i warto rozmawiać. Konferencja jak początek, jak nowe otwarcie starego tematu. Przemoc występuje od zarania dziejów, ale w różnych sytuacjach i środowiskach miewa zmienne oblicza. Czasem trudno ją zauważyć, bywa kapryśna i niejednoznaczna.


Zdemaskować przemoc – pod takim hasłem 22 września Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, zorganizowało w Warszawie konferencję, podczas której omawiano różne formy przemocy w rodzinie szukając skutecznych metod jej przeciwdziałania. Zgromadzeni wykładowcy i prelegenci, eksperci z dziedziny prawa i nauki, badacze, działacze społeczni, pracownicy organizacji pozarządowych, teoretycy i praktycy zagadnienia, przedstawiali jak poważnym problemem jest przemoc: wobec dzieci, osób z niepełnosprawnościami, starszych, z zaburzeniami psychicznymi, o różnych orientacjach seksualnych, czy kobiet i mężczyzn w rodzinie, zwłaszcza gdy stres jest codziennością za sprawą wszechobecnej pandemii.

Konferencję otworzyła Elżbieta Bogucka – zastępca dyrektora MCPS ds. społecznych, przywołując wymowny cytat z utworu T.Love “Tylko nie mów tego mi, nigdy nie mów tego mi, tylko nie mów tego, że nienawidzisz…”. Pani Dyrektor podkreśliła, odwołując się do historii , że przemoc zawsze rozpoczyna się od słów nienawiści i pogardy.
Kolejny mówca prof. Adam Bodnar przedstawiając raport z czasów, gdy pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich, zwrócił uwagę na systemowe przemilczenie oraz brak należytych rozwiązań dot. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Podczas konferencji zaprezentowano również film „Od facetów, dla facetów. Poradnik” Matyldy Damięckiej. Sama autorka opowiedziała o problemie hejtu w sieci i o swoich doświadczeniach i sposobach na poradzenie sobie z tym zjawiskiem.

Podczas konferencji organizator stworzył możliwość wymiany myśli w panelach tematycznych dotyczących poszczególnych form przemocy. W pierwszym mówiono o walce z różnymi formami przemocy w rodzinie. Głos zabrali praktycy stykający się ze zjawiskiem na co dzień: Mirosława Kątna – Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, opowiedziała o przemocy wobec dzieci, Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zwróciła uwagę na „cichą przemoc”, to trudne do zidentyfikowania nieprawidłowe zachowania dotykające osób starszych. Ważnym i niezwykle rzadko poruszanym tematem, jest przemoc wobec osób z niepełnosprawnościami, o którym mówiła Iwona Hartwich – posłanka i działaczka społeczna. 
 Prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej Paweł Bronowski nakreślił problem przemocy wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.

Po pierwszym panelu w problematykę postrzegania przemocy przez dzieci wprowadziła słuchaczy dr Ewa Odachowska-Rogalska psycholog z Akademia Pedagogiki Specjalnej wykładem “Przemoc oczami dziecka”. Z mównicy popłynęły słowa o konieczności tworzenia przestrzeni do integracji środowiska teoretyków i praktyków aby zmiany systemowe i mentalne wobec zjawiska przemocy były trwałe i obejmowały jak najszersze obszary społeczne.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz przedstawiła aktualne uwarunkowania prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz odniosła się do kierunku podejmowanych w sejmie prac legislacyjnych w powyższym obszarze.
Renata Durda, kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” w swoim wystąpieniu mówiła o ochronie ofiar przemocy domowej w wymiarze nowych zmian ustawowych natomiast psycholożka Maria Kuźmicz opowiedziała o sytuacji ofiar w dobie pandemii.
O potrzebie nagłaśnianiu zjawisk związanych z przemocą i konieczności szeroko rozumianej pomocy ofiarom mówiły w kolejnym panelu Panie: Edyta Belder z Ery Nowych Kobiet, oraz reżyserka Joanna Kos-Krauze – współtwórczyni filmu “Plac Zbawiciela”.

O przemocy domowej widzianej przez pryzmat uzależnień, opowiadali w swoim wystąpieniu: Pan Krzysztof Brzózka i Pani Katarzyna Michalska z PARPY.
Reasumując w programie konferencji i rozmowach kuluarowych wybrzmiały ważne społeczne mankamenty, które wzmocniła wszechobecna od blisko dwóch lat izolacja spowodowana pandemią. Organizatorzy podejmujący się dyskusji nad trudnym i często niejednoznacznym tematem, otworzyli kolejny rozdział konsekwentnie zmierzając do poprawy obecnego stanu rzeczy.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej prowadzi szerokie działania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Problem przemocy jak pokazuje rzeczywistość jest zjawiskiem dynamicznym, zmiennym i tworzącym nowe przestrzenie. Dlatego proponowane programy pomocowe dla ofiar, razem z programami korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie, stanowią przestrzeń do tej problematyce mają na celu nagłaśnianie zjawiska i prewencję. W roku 2021 konferencja osiągnęła zamierzony cel, demaskując przemoc w szerszym niż dotychczas wymiarze. Rodzina , to nie indywidualne dobro, a wartość ogólna, która swoimi zasobami oddziałuje na całe społeczeństwo. Chrońmy ją, dbajmy o nią, aby następne pokolenia żyły w zgodzie i harmonii. Nauczmy się identyfikować i skutecznie eliminować niepożądane zjawiska, taki był wydźwięk konferencji i z takim przesłaniem uczestnicy opuszczali salę konferencyjną Tower Service.

Adresatami konferencji byli pracownicy ośrodków pomocy społecznej, kuratorzy, pracownicy sądów, urzędnicy samorządowi, organizacje pozarządowe, dziennikarze i inni. Konferencję moderował dziennikarz i publicysta, Jacek Żakowski. Ważnym wątkiem, przewijającym się podczas całej konferencji był problem przemocy w dobie aktualnej sytuacji pandemicznej i stres wywołany izolacją. Konferencja jak podkreślano w kuluarach to ważny krok w budowaniu właściwych relacji społecznych, przeciwdziała patologiom i początek nowego patrzenia na przemoc.
inf.
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jest projekt budżetu na przyszły rok. Zainwestują w drogi i kanalizację
· Światłowody wiszą na drzewach
· Wiemy kiedy otwarcie Postępu
· Nasz WTZ wśród najlepszych na Mazowszu!
· Co dalej z Fabryczną?
· Brudna woda w Jeziorce. Co jest przyczyną?
· Ruszyła sprzedaż karpia. Będzie drożej niż przed rokiem
· 49 mln zł na inwestycje
· Niedługo zielone światło dla dzieci od 5 roku życia!
· Mikołajkowy piknik na Górkach Szymona
· Zaciskanie pętli w Prażmowie
· Koniec bloków, szeregowców i bliźniaków?
· Zbudował płot, nie otrzymał zapłaty. Teraz temat powrócił
· Wkrótce Radosna Wigilia
· Przekazali dary dla bezdomnych zwierząt
· Kulisy wstrząsającej zbrodni
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest