Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 675), 2017-06-30
Piękny harcerski jubileusz

12
PIASECZNO Związek Harcerstwa Polskiego działa w Piasecznie już od sześciu dekad. Z okazji tego wspaniałego jubileuszu Hufiec ZHP Piaseczno im. Bohaterów Pokoju zorganizował w czerwcu huczne obchody, podczas których był czas zarówno na wspomnienia, jak i pokazanie obecnej siły lokalnego harcerstwa – organizacji, która przeżywa w ostatnich latach swoisty renesans

Obchody 60-lecia hufca rozpoczęły się w urzędzie miasta od symbolicznego spotkania byłych i obecnych instruktorów harcerskich, z których część jest fundatorami nowego sztandaru piaseczyńskiej organizacji. Następnie na pl. Piłsudskiego odbył się uroczysty apel, który poprowadzili wspólnie harcmistrz Krzysztof Żychliński i podharcmistrz Katarzyna Faliszewska. Po odśpiewaniu hymnu ZHP i powitaniu zaproszonych gości odbyły się ceremonie pożegnania starego sztandaru hufca (który towarzyszył mu od 1962 roku) oraz wręczenia nowego sztandaru. Warto podkreślić, że ten pierwszy odbierał wówczas druh Kazimierz Lenarczyk, który teraz był ojcem chrzestnym nowego sztandaru – odebranego przez obecnego komendanta hufca pwd. Sławomira Pułkę. Autorami projektu sztandaru są dh. Rafał Kowalczyk i hm. Krzysztof Żychliński.
- Niech umieszczone na sztandarze symbole przypominają wam o ideałach, które kreślą kierunek harcerskich działań - powiedziała harcmistrz Paulina Gajownik, komendantka chorągwi stołecznej ZHP.

Wyróżniono zasłużonych
Następnie trzech druhów odznaczono „Krzyżem za zasługi dla ZHP”, jednym z ważniejszych odznaczeń w harcerstwie (przyznawanym przez kapitułę prowadzoną przez przewodniczącego ZHP i nadawaną rozkazem Naczelnika ZHP). Złoty Krzyż otrzymał hm. Roman Goździkowski, a Brązowe Krzyże hm. Bogusław Barański i phm. Arkadiusz Czapski.
Złote odznaki „Zasłużony dla Hufca Piaseczno” otrzymali z kolei: phm. Dorota Tomczak, pwd. Agnieszka Danis, pwd. Anna Maciejewska, pwd. Beata Czeladko, phm. Dorota Cichocka-Zawada, phm. Ewa Tomczak, phm. Maciej Adamczyk, phm. Olga Maciejewska, phm. Aniceta Maciejewska i hm. Dorota Maciejewska, a srebrne odznaki: phm. Piotr Obłoza, phm. Natalia Stawska, phm. Zuzanna Tomczak, phm. Marta Klimczak i phm. Michał Walczak.
- Do harcerstwa dołączyłam ze względu na rodzinną tradycję – mówi phm. Natalia Stawska. - Moja mama była drużynową, a babcia komendantką hufca. Harcerstwo pomaga mi się rozwijać w wielu obszarach. Oprócz prowadzenia drużyny zajmuję się ratownictwem, kształceniem i organizuję obozy dla prawie 80 osób.
Szczególną nagrodę Laur Komendanta „Klonowy liść” (wręczaną na wniosek drużynowych, którą można dostać tylko raz w „harcerskiej karierze”) otrzymali tego dnia: dh. Gabriela Walczyk i dh. Michalina Cendrowska (45 DSH), dh. Natalia Nietrzebka i dh. Mateusz Kwiatkowski (81 WDH „Podróżnicy”) oraz dh. Patrycja Godlewska i dh. Maciej Murawski (50 WDH), a wprowadzony w tym roku Złoty Laur Komendanta odebrali: dh. Katarzyna Walendziak (50 WDH), dh. Marta Klimczak (45 DSH), pwd. Kinga Kowalska (47 DSH) i dh Olga Maciejewska (126 GZ). Przechodni Puchar Komendanta zdobyła z kolei 50 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Bronisława „Lota” Pietraszewicza z Gołkowa.
W trakcie apelu wyróżniono również zuchów. Złote Słoneczka otrzymały: 149 Gromada Zuchowa „Biedronki” w Jazgarzewie (drużynowa pwd. Anna Maciejewska), 126 Gromada Zuchowa „Podniebne ptaki” (drużynowa phm. Olga Maciejewska), 102 GZ Mali Wędrownicy i 128 GZ Leśne Ludki.

Sześć dekad, 600 instruktorów
Z okazji jubileuszu nie zabrakło także przemówień okolicznościowych.
- Jestem tą, która ponad 60 lat temu założyła po raz pierwszy mundurek harcerski i była jedną z pierwszych harcerek na terenie Piaseczna - powiedziała harcmistrz Elżbieta Witkoś-Misiak przewodnicząca komisji historycznej i była komendantka Hufca ZHP Piaseczno, reprezentująca jednocześnie fundatorów sztandaru. - Działo się dużo. Na swej drodze spotkałam ludzi, którzy mi zaimponowali. W ciągu tych 60 lat przez Hufiec w Piasecznie przewinęło się ponad 600 instruktorów. Niestety, wielu z nich odeszło na wieczną wartę, ale nie zapomnimy ich i ich działań na rzecz innych. Obecnym pokoleniom przekazujemy album „60 lat Hufca Piaseczno”.
W imieniu władz gminy podziękował i pogratulował harcerzom pięknego jubileuszu wiceburmistrz Daniel Putkiewicz.

Spotkanie pokoleń
Po apelu, zwieńczonym radosną defiladą ulicami miasta, instruktorzy seniorzy, byli instruktorzy, komendanci oraz fundatorzy sztandaru zostali zaproszeni na obiad przez dh. Dorotę i dh. Sylwestra Cacków (byłego komendanta hufca). Wieczorem na Zimnych Dołach odbyło się natomiast „spotkanie pokoleń”, w trakcie którego obecni harcerze i zuchy przeprowadzali wywiady z zaproszonymi gośćmi.
Z okazji jubileuszu nie zabrakło również pysznego tortu urodzinowego na 600 osób. Na zakończenie odbyło się jeszcze wspólne ognisko zwieńczone „ogniobraniem”. To był prawdziwy „spacer po historii hufca”, ze wspomnieniami komendantów i instruktorów oraz śpiewaniem starych piosenek intonowanych przez hufcowy zespół Rozśpiewani. Watra przy ognisku zakończyła się około godz. 2 w nocy, a obchody zwieńczyła niedzielna msza polowa prowadzona przez naczelnego kapelana ZHP ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego.
Grzegorz Tylec

tagi:    60-lecie hufca ZHP

Przeczytaj też
Z mieszkańcami i dla mieszkańców (2018-11-16)
Strażnicy matki natury (2018-10-31)
Tężnia, nasz skarb (2018-10-19)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest