wydanie otwockie (nr 579), 2015-06-26
36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
CHYNÓW Jak uwrażliwić młodzież na przyrodę, rozwijając przy tym ich pasje i talenty?
W jaki sposób efektywnie kształtować postawy proekologiczne od najmłodszych lat, a zdobytą wiedzę skutecznie wykorzystać w życiu codziennym? W odpowiedzi na te pytania powstał projekt edukacji przyrodniczej „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych”
36 uczniów z klas 4-6 wzięło udział w projekcie Misja Przyroda. Pomysł poparły władze gminy Chynów, a także rodzice dzieci. Kwalifikacja do udziału w projekcie również się powiodła.
Szacunek dla przyrody
Misja Przyroda to projekt, który ma na celu uczyć młodych ludzi szacunku dla otaczającej ich przyrody. Młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów w czasie zielonej szkoły w parkach narodowych, wciela się w rolę odkrywców i każdego dnia poznaje skarby przyrody. Projekt jest realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – www.efrwp.pl i dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Trzy etapy zajęć
Uczniowie Szkoły w Sułkowicach uczestniczyli w Zielonej Szkole w Kampinoskim Parku Narodowym. Pieniądze pozyskane dzięki udziałowi w Projekcie, w całości pokryły koszty transportu na zieloną szkołę, zakwaterowania i wyżywienia, ubezpieczenia uczestników (uczniowie i nauczyciele), wynagrodzenia dla nauczyciela-koordynatora za 12 godz. dydaktycznych w I i III etapie. Zajęcia bowiem odbywały się w trzech etapach: I etap to zajęcia przygotowujące do wyjazdu do parku narodowego – 2 godziny dydaktyczne w szkole wprowadzające w fabułę projektu; II etap - to 5-dniowy wyjazd do Parku Narodowego, w ramach którego uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych i doświadczeniach terenowych, z których przedstawiali relacje na stworzonej do tego celu stronie na facebooku; III etap – to 10 godzin dydaktycznych po powrocie z parku narodowego przygotowujących do wykonania pracy konkursowej.
Zielona szkoła
Najciekawszym etapem dla uczniów był oczywiście wyjazd na zieloną szkołę Misja Przyroda. Zajęcia edukacyjne w formie ćwiczeń i zabaw prowadzone były przez doświadczonych i przeszkolonych nauczycieli i pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego. Na miejscu na nudę nie było czasu. Organizatorzy zadbali, aby nasze dzieci nie tylko aktywnie uczyły się, ale i wypoczywały. Na uwagę zasługiwały warunki lokalowe, zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym, jak również wyżywienie. W ramach zajęć dydaktycznych uczniowie na podstawie przygotowanych materiałów rozpoznawali, fotografowali i oznaczali gatunki fauny i flory zamieszkujące obszar parku oraz prowadziły badania wodne na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków. Miały również możliwość poruszać się po parku na podstawie opracowanej mapy, ucząc się przy tym korzystać z kompasu. Wszystko to oczywiście pod bacznym okiem doświadczonych opiekunów. W ramach aktywnego odpoczynku, obcując z lasem, nasi podopieczni mogli również rozwijać swoje zmysły wzroku, słuchu i węchu. Rozwijali wrażliwość artystyczną komponując m. in. mieszanki zapachowe i kolorystyczne, tworzyli kompozycje plastyczne, wykorzystując dary lasu. A wszystko to w miłej i zabawowej atmosferze.
Lekcje historii
Nie zabrakło również lekcji historii. W ramach dnia kulturowego uczniowie naszej szkoły odwiedzili miejsca uświęcone krwią Polaków i zabytki historii. Do miejsc tych należały: Palmiry – muzeum i cmentarz w miejscu masowych mordów, kościół i klasztor o. Kapucynów w Zakroczymiu oraz olbrzymi obiekt militarny Twierdza Modlin położony na przepięknych nadwiślańskich terenach.
Wszyscy uczestniczy „Misji Przyroda” wrócili do domów wypoczęci, a przede wszystkim bogatsi o nowe doświadczenia i uwrażliwieni na otaczającą nas przyrodę. Z pewnością jeszcze długo żyć będą wrażeniami i przeżywać atrakcje minionego już tygodnia.
LŚ