Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 349), 2012-10-24
Odwołać wójta i radę w imię Boga, honoru i ojczyzny

PRAŻMÓW W poniedziałek, 22 października dwóch radnych opozycyjnych do wójta Grzegorza Pruszczyka zrezygnowało ze swoich mandatów. Radni Andrzej Tyborowski i Konrad Świderski uznali, że rada gminy „utraciła zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji”, bezrefleksyjnie uzależniając się od poleceń wójta. Radni zapowiadają również rozpoczęcie przygotowań do referendum w sprawie odwołania zarówno wójta, jak i rady gminy


Napięcia między obozem przychylnym wójtowi Grzegorzowi Pruszczykowi, a radnymi związanymi z poprzednim wójtem Sylwestrem Puchałą właściwie trwają od wyborów samorządowych, które odbyły się w 2010 roku. Jednak eskalacja konfliktu nastąpiła pod koniec zeszłego roku w grudniu, kiedy opozycyjni do wójta radni stracili większość w radzie. Podczas sesji, która odbyła się 28 grudnia, radni popierający Grzegorza Pruszczyka, korzystając z przewagi jednego głosu, zmienili przewodniczącego. Andrzeja Tyborowskiego zastąpił na tym stanowisku Miłosław Zegadło.
Już niecały miesiąc później doszło do próby odwołania nowego przewodniczącego, jednak wniosek nie uzyskał wystarczającego poparcia. W tym czasie z funkcji wiceprzewodniczącego rady gminy zrezygnował radny Konrad Świderski, który nie chciał zasiadać w kierownictwie rady pod nowym przewodnictwem. W połowie tego roku opozycyjni radni mieli zastrzeżenia do wykonania przez wójta ubiegłorocznego budżetu i komisja rewizyjna wnioskowała o nieudzielenie Grzegorzowi Pruszczykowi absolutorium. Jednak rada gminy nie przychyliła się do stanowiska komisji rewizyjnej. Z krytyczną opinią nie zgodziło się 8 radnych, a tylko trzech ją poparło. Brak absolutorium w tym przypadku nie wiązał się z żadnymi konsekwencjami dla wójta.

Odwołać samorząd z obywatelskiego obowiązku

Jednak cześć radnych konsekwentnie krytykuje jego poczynania, czego przejawem są niewątpliwie ostatnie wydarzenia. „Nie możemy dłużej biernie przyglądać się poczynaniom 9 radnych związanych z Wójtem i poczynaniom samego Wójta – Grzegorza Pruszczyka” - w uzasadnieniu swojej decyzji napisali radni Andrzej Tyborowcki i Konrad Świderski, którzy zrezygnowali z pracy w radzie gminy. W swoim oświadczeniu stwierdzili, że rada „utraciła zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji dla dobra mieszkańców i rozwoju gminy”. Zdaniem samorządowców to wójt kieruje radą, a nie ona nim jako organ stanowiący i kontrolny. Swoim kolegom i koleżankom z rady zarzucają całkowite uzależnienie się od wójta i bezrefleksyjne wykonywanie jego poleceń, bez analizy dokumentów i dogłębnego badania spraw, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich decyzji. „Bóg, honor, ojczyzna i pomyślność mieszkańców są dla Państwa Radnych związanych z Wójtem Grzegorzem Pruszczykiem i dla samego Wójta wartościami zbyt odległymi” - twierdzą Andrzej Tyborowski i Konrad Świderski. Dlatego też radni, jak przyznali w swoim oświadczeniu, „w trosce o Gminę i dobro mieszkańców w poczuciu honoru i obywatelskiego obowiązku rozpoczynają przygotowania do odwołania Wójta i Rady Gminy Prażmów”.

Nie obawiam się demokracji

- Szkoda, że ktoś tak wielkich wartości używa do tak małych rzeczy – zarzuty pod swoim adresem komentuje wójt Grzegorz Pruszczyk. - Według mnie to emocjonalna reakcja spowodowana niespełnionymi aspiracjami i utratą władzy. Wierzę w demokrację i jeśli już dojdzie do referendum poddam się ocenie mieszkańców i uszanuję ich wolę. Może połowa kadencji to dobry moment, żeby poprosić o opinię mieszkańców, żebyśmy wiedzieli czy idziemy w dobrym kierunku, chociaż uważam, że z takiego referendum raczej nie ma większego pożytku dla gminy. Wierzę w roztropność i inteligencję mieszkańców i nie obawiam się referendum – dodaje wójt. Podobnego zdania jest Miłosław Zegadło, przewodniczący rady gminy, który również nie godzi się z opiniami radnych, którzy zrzekają się swoich mandatów. - Poza osobistymi ambicjami i urażonym ego pana Tyborowskiego nie widzę uzasadnienia do odwołania rady, która pracuje niezależnie od wójta i podejmuje decyzje dla dobra mieszkańców – mówi przewodniczący rady. Przyznaje ponadto, że nie dziwi go inicjatywa radnych, ale dodaje, że nie wierzy, by w referendum wzięła udział wystarczająca liczba mieszkańców. - Przecież niedawno mieliśmy wybory i mieszkańcy już się w tej sprawie wypowiedzieli, a przez dwa lata nie wydarzyło się nic, co kładłoby się cieniem na pracę rady i wójta, a wręcz przeciwnie. – dodaje przewodniczący.

Mieszkańcy zadecydują

W Prażmowie odbędzie się referendum, jeśli w ciągu 60 dni inicjatywę poprze co najmniej 10 proc. osób uprawnionych do głosowania – ok. 730 wyborców. Natomiast wynik referendum uznaje się za ważny, jeżeli do urn uda się co najmniej 3/5 spośród tych, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach – w tym przypadku potrzeba ok. 2,5 tys. osób. Rada oraz wójt zostaliby odwołani, gdy spośród ważnych głosów więcej będzie za odwołaniem niż przeciw. Niezbędna jest jednak odpowiednia frekwencja, w przeciwnym razie referendum, bez względu na wynik głosowania, zostaje unieważnione i nie ma wpływu na organy samorządowe.
Grzegorz Traczyk


Komentarze
nick: wyborca,     2012-10-26   14:57:02
Dopóki nie przeczytam merytorycznych zarzutów świadczących o działaniu Wójta i Rady na naszą niekorzyść nie mam zamiaru nawet myśleć o referendum zwoływanym przez dwie osoby.
nick: dzwon,     2012-10-26   21:35:39
to wkrótce poznasz takie "merytoryczne zarzuty", że gminą zarządzają pijacy i zboczeńcy. Już puszczają takie ploty. bo żeby postawić jakiś merytoryczny zarzut trzeba mieć merytoryczną wiedzę a tego się po tych panach nie spodziewam.
nick: wyborowy,     2012-10-26   23:01:04
wreszcie i nareszcie ktoś zaczyna działać popieram !!!
nick: dzwon2,     2012-10-27   08:41:00
na razie działanie polega na oddaniu mandatów co trudno nie poprzeć. Ale te ich ploty na Pruszczyka są żenujące i świadczą o nich.
nick: Andrew,     2012-10-28   20:08:46
Mieszkam w gminie Prażmów od 2003 roku i za kadencji S.Puchały nasza droga było notorycznie zalewana wodami na wiosnę/jesień, niszczona przez samochody ciężarowe jeżdżące do lasu aby wywieźć drewno, pomimo częstego kontaktu z Gminą (telefon/podanie/osobista wizyta) nic się nie zmieniało !, natomiast od 2010 roku G.Pruszczyk jako wójt, zakazał w okresie roztopów/deszczów jesiennych przejazdu samochodów nadleśnictwa naszą drogą, droga jest systematycznie uzupełniania kruszywem, i co ważne wystarczy tylko podanie (nie muszę upominać się o swoje interesy). Jeżeli ktoś uważa że coś jest załatwiane poza oficjalną drogą jest w dużym błędzie, nie rozumiem mentalności ludzi którzy potrafią oczerniać ludzi których nawet nie znają ! Ja nie zamierzam iść do referendum ! UFAM WÓJTOWI I RADZIE GMINY w 100 %,przecież już raz ktoś tych ludzi wybrał na piastowane stanowiska. Powodzenia życzę w zbieraniu głosów za referendum, będę pierwszą osobą która będzie się domagała zweryfikowania poprawności złożonych podpisów.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Szkoła sukcesu i pozytywnych emocji
· Budowa trasy S7 może opóźnić się nawet o rok!
· Aukcja charytatywna
· Impreza dla koneserów sztuki
· Piaseczyńscy policjanci najlepsi również na boisku!
· Rusza Farma Dobrej Woli
· Przybywa zakazów parkowania w sąsiedztwie dworca
· Niebezpieczny wyciek kwasu solnego
· Kierowca zginął w karambolu
· Wkrótce Dni Konstancina. Będzie się działo!
· Stare samochody mają duszę
· Straż miejska będzie latać dronem
· Wolpreza z Zenkiem
· Trawa szybsza niż drogowcy
· 90 lat OSP w Gassach
· Porządki w bazie drogowej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest