Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 grudnia 2019**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 457), 2012-10-11
Partnerskie Esslingen z wizytą w Pruszkowie

POWIAT PRUSZKOWSKI Po raz kolejny Pruszków gościł przedstawicieli niemieckiej fundacji Keisjugendring Esslingen e.V. - ustępującego prezesa Kurta Spatlinga oraz jego następcę Ralpha Riecka. Zapoznali się oni m.in. z działaniem miejscowych placówek oświatowych i funkcjonowaniem systemu opieki społecznej nad osobami niepełnosprawnymi

Współpraca Pruszkowa z Esslingen sięga roku 1991. Jej pierwszy etap obejmował seminaria językowe, obozy letnie i wymianę młodzieżowych zespołów muzycznych. Cztery lata później na mocy porozumienia rozpoczęto realizację projektu „Renowacja cmentarza żydowskiego w Pruszkowie przy ulicy Lipowej”. Obecnie prezes fundacji Keisjugendring Esslingen e.V. Kurt Spatling przechodzi na emeryturę i przekazuje swoje obowiązki Ralphowi Rieckowi. Zmiana na tym stanowisku stała się pretekstem do kolejnej wizyty w Polsce, a jednocześnie podsumowań wieloletnich relacji i nakreślenia przyszłych zamierzeń. Goście odwiedzili cmentarz, obejrzeli też pruszkowskie placówki oświatowe i zapoznali się z funkcjonowaniem systemu opieki społecznej, ze szczególnym naciskiem na problemy osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. - Jest to wizyta kończąca moją karierę – mówił prezes Keisjugendring Esslinge e.V. Kurt Spatling. - Przyjechałem z moim następcą i trochę mu zazdroszczę, bo widzę tyle różnych możliwości na przyszłość, która może zaowocować wzajemną nauką.
Ostatni dzień wizyty w całości poświęcony był szeroko pojętej pomocy społecznej, a więc problemom przemocy w rodzinie oraz niepełnosprawności. - Dobre towarzystwo można rozpoznać po tym, jak się takimi ludźmi zajmuje – stwierdził Spatling. - Muszę przyznać, że w Niemczech materialna strona jest bardzo dobra, jednak to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Toteż od dłuższego czasu, zgodnie z konwencją Narodów Zjednoczonych, staramy się zająć problemem wykluczenia oraz sposobami włączania osób niepełnosprawnych do normalnego życia. Przed nami trudne zadania i trudne decyzje. Mam nadzieję, że uda się nam tutaj znaleźć osoby, dla których jest to tak samo ważne jak dla nas, a współpraca między nami zaowocuje wymianą doświadczeń.
- Mimo braku wystarczających środków, realizujemy wiele zadań – zapewniła starosta powiatu pruszkowskiego Elżbieta Smolińska. - Jest to możliwe dzięki poświęceniu i podejściu do sprawy z sercem i ogromnym zaangażowaniem, bowiem nasi pracownicy traktują swoje obowiązki jak misję.
O tym, jak sytuacja wygląda w poszczególnych placówkach, obaj delegaci mieli okazję się przekonać, odwiedzając kilka z nich. Kilkugodzinny objazd zaczęli od wizyty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, mieszczącym się przy ulicy Wapiennej w Pruszkowie, który zrobił na niemieckich gościach szczególne wrażenie. Następny w kolejce był piastowski Zespół Ośrodków Wsparcia. Odwiedzili też Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie i Dom Pomocy Społecznej w Czubinie. Każda z instytucji pochwaliła się swoją bazą lokalową. Wszędzie przedstawiano również zakres obowiązków i możliwości. Goście z zainteresowaniem przyglądali się i wysłuchiwali przygotowanych prezentacji, na bieżąco dopytując się i prosząc o dodatkowe wyjaśnienia rozmaitych kwestii, dotyczących między innymi funkcjonowania niepełnosprawnych w społeczeństwie, klas integracyjnych, podziału zadań między różnymi komórkami oraz sposobu ich finansowania. - Jestem przekonana, że nasze spotkanie jest zaledwie zwiastunem nowego etapu współpracy – podsumowała starosta Elżbieta Smolińska. - Dzięki partnerstwu zapewne zrobimy wiele dobrego dla naszych lokalnych społeczności, czego po dzisiejszych rozmowach jestem pewna.
Tomasz Kuźmicz


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Widowiskowy koncert dwóch orkiestr
· Maja Troszkiewicz po raz trzeci
· Zagrali jesienną muzykę
· Bajkowa wystawa
· Wokół Piaseczna
· Rekordowe Spotkania Chóralne
· Demokratyczne trio zagrało w Piasecznie
· Jakim człowiekiem był Herbert?
· Sztangistka w obiektywie Marty Grudzień
· Dwa Światy zagrają na jednej scenie
· Niezwykła muzyczna podróż
· Niezwykłe studium człowieka oczami koreańskiej artystki
· Kobieca proza
· Bieszczadzkie klimaty
· Brązowy chór z Zalesia
· Nieoczywiste malarstwo Barbary Trojanowskiej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest