Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 457), 2012-10-11
Zamienić śmieci w złoto

PIASECZNO W ostatni weekend piaseczyńscy radni i urzędnicy zwiedzali spalarnię w szwedzkim mieście Uppsali, niedaleko Sztokholmu. Władze gminy analizują możliwości pobudowania podobnej instalacji w Piasecznie

Zakład państwowej, akcyjnej spółki Vattenfall zaopatruje w ciepło 95 procent budynków w Uppsali. Podstawowym materiałem, z którego uzyskuje się energię są odpady. Na skutek ich spalania uzyskuje się nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną, parę wodną oraz chłodzenie. Gdy zimą zapotrzebowanie na ciepło zwiększa się, oprócz śmieci spala się także torf.

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
W zakładzie Vattenfall piaseczyńskich samorządowców powitał pracownik firmy, polski inżynier, który długo i szczegółowo opowiadał o nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska zakładzie, będącym chlubą szwedzkiego miasta. Nie potrafił jednak odpowiedzieć na część pytań – dotyczących głównie nastrojów społecznych związanych z funkcjonowaniem zakładu. Przedstawiciele naszej gminy więcej dowiedzieli się o funkcjonowaniu samej firmy, niż o tym co zyskują, a co tracą mieszkańcy miasta narażeni na jej sąsiedztwo.
Zakład znajduje się w centrum miasta, ale oddalony jest o 1,8 km od zabudowań mieszkalnych. Wzmożony ruch samochodów ciężarowych odbywa się trasami, które nie przebiegają przez mocno zurbanizowane tereny. Na dobę do spalarni przyjeżdża ok. 60 ciężarówek. 105 metrowy komin emituje zanieczyszczenia dziesięciokrotnie niższe, niż te, które dopuszczają szwedzkie normy. Dlaczego zatem władze Uppsali chcą by drugi, jeszcze nowocześniejszy zakład powstał kilkanaście kilometrów za miastem, a nie w bezpośrednim sąsiedztwie starego, istniejącego już od trzydziestu lat? Tego już się nie dowiedzieliśmy. Z pewnością pouczające mogłoby się okazać spotkanie z przedstawicielami samorządu Uppsali, jednak ze względu na weekend nie było to tym razem możliwe.

Szansa, czy zagrożenie?
Po wykładzie dotyczącym działalności firmy, samorządowcy mogli obejrzeć zakład i przekonać się, że nie emituje on uciążliwych zapachów. Ogromne szczypce przenoszące odpadki, piece, system komputerowy – na części radnych zakład zrobił pozytywne wrażenie, inni byli lekko rozczarowani.
Następnego dnia piaseczyńscy samorządowcy mieli okazję zobaczyć sortownie odpadów. Szwedzi całymi rodzinami przywożą odpadki i spędzają czas na ich segregowaniu a następnie wrzucaniu do odpowiednich pojemników. W drodze powrotnej, na promie zmierzającym w stronę Gdańska burmistrz zorganizował spotkanie, podczas którego radni w obecności mediów mogli podzielić się swoimi refleksjami.
- Nie unikniemy tego typu instalacji, jeśli w krajach takich jak Szwecja one funkcjonują – mówił przewodniczący rady miejskiej, Andrzej Swat.
- Sens istnienia spalarni śmieci jest tylko wtedy, gdy łączy się z wytwarzaniem energii – zauważył radny Zbigniew Mucha. - Pojawia się pytania. Czy my w Piasecznie potrzebujemy energii? Kto mógłby być jej potencjalnym odbiorcą, w jakiej ilości, i ile śmieci trzeba by spalić by ją uzyskać? To trzeba wiedzieć i to trzeba zbilansować. Przybyłem, zobaczyłem, zwątpiłem – podsumował radny Mucha.

Głupi burmistrz i głupia rada nie budują spalarni
- Ten wyjazd pozwolił mi obalić pewne mity, wiem już, że nie ma w spalarni brzydkich zapachów – mówił radny Michał Rosa. - Dowiedzieliśmy się, że wpływ na środowisko jest znikomy. Teraz musimy zastanowić się, co moglibyśmy zrobić z energią pozyskaną na skutek spalania odpadów. Mogłaby ona być dodatkowym źródłem dochodu dla samorządu.
- Gdyby taka utylizacja miała powstać w bezpośrednim sąsiedztwie mojego domu to nie miałbym żadnych wątpliwości – przekonywał radny Andrzej Mizerski. - Korzyści dla gminy są kolosalne, tylko głupi burmistrz mógłby nie doprowadzić do budowy spalarni w Piasecznie. Taka sama musiałaby być też rada, by nie przeforsować tej budowy.
- Taka spalarnia w Piasecznie produkującym 30 tys. ton śmieci rocznie jest bez sensu – odpowiadał radny Zbigniew Mucha. - Ma sens, gdy tych śmieci będzie produkować się 300 tys. ton. Pytanie – dla kogo my to mamy robić? Odpowiedzcie na pytanie – po co Piasecznu tego typu instalacje?
- Śmieci nie palą się na wierzchu, nie dymią, nie widać ich i nie czuć, wszystko dzieje się wewnątrz zakładu – podkreśla radna Hanna Krzyżewska. - Zainteresowało mnie, że aż 80 proc. odpadów zamienia się w energię, zostaje tylko 20 proc. żużlu odpadowego, z czego tylko 5 proc. stanowi popioły, z którymi nie wiadomo co robić. Musimy zlikwidować nasze śmieci, także te z lasów i pól.

Początek dyskusji
Krótka dyskusja na promie to dopiero początek rozmów o możliwości pobudowania w Piasecznie spalarni śmieci – lub jak kto woli - zakładu utylizującego. Aby inwestycja była możliwa do zrealizoawnia burmistrz musi przekonać radnych. Wizyta w Szwecji to pierwszy krok ku temu by radni zaakceptowali ten pomysł. Nie bez znaczenia jest fakt, że udział w wyjeździe zaproponowano także przedstawicielom lokalnych mediów. To również krok ku temu, by dzięki szerokiej informacji przekonać do pomysłu mieszkańców i oswoić ich z myślą o takiej inwestycji. Spalarnia niesłusznie kojarzy nam się ze smrodem i hałasem – szwedzki przykład pokazuje, że taki obiekt może z powodzeniem funkcjonować w granicach miasta.
Na razie jednak nie znamy żadnych szczegółów, ani technologicznych, ani strategicznych, ani finansowych, ani lokalizacyjnych. Prawdopodobnie gdyby spalarnia powstała, to w okolicach piaseczyńskiej oczyszczalni ścieków, nieopodal obwodnicy miasta. Wizyta w Szwecji to dopiero początek dyskusji na temat utylizacji odpadów. Czy zakończy się ona decyzją o rozpoczęciu inwestycji? Czy miasto i mieszkańcy mogą na niej zyskać? Na te pytania jeszcze długo nie poznamy odpowiedzi. Na Państwa uwagi i opinie czekamy na naszej stronie internetowej www.kurierpoludniowy.pl.
Przejdz do galerii
Kamil Staniszek

tagi:    spalarnia    Uppsala    Vattenfall    energia    ciepło

Komentarze
nick: Mariusz Kujaszewski,     2012-10-11   21:55:45
Kamil, nie burmistrz zorganizował spotkanie z radnymi tylko tą debatę zainicjowałem ja. Dlaczego tak ciężko Ci napisać prawdę? W NAD WISŁĄ można w Twojej gazecie nie. Czy bylismy na różnych promach?
nick: Kamil Staniszek,     2012-10-11   22:58:07
Rzeczywiście miałeś pomysł zorganizowania debaty (a właściwie jej nagrania) i pierwszy impuls wyszedł od Ciebie. Ostatecznie jednak to burmistrz - zgodnie z tym co napisałem - zorganizował spotkanie, podczas którego radni dzielili się swoimi refleksjami. To burmistrz Zdzisław Lis był osobą prowadzącą, ustalał formę i zasady dyskusji, udzielał głosu i czuwał nad jej przebiegiem. My tylko słuchaliśmy i nagrywaliśmy ją. Ani ja, ani Ty, ani Mateusz Baj (Nad Wisłą) nie braliśmy w niej czynnego udziału i nie zadawaliśmy pytań. Jeśli tego nie zauważyłeś to chyba rzeczywiście byliśmy na innych promach :)
nick: Krymek,     2012-10-12   17:05:01
Już widzę jak to będzie u nas działało - filtry na kominach będą wymieniane 5 razy rzadziej niż trzeba, bo ktoś przymknie oko. Piaseczno zyska miano miasta śmieciowego - nie będzie kojarzyć się z willowo-osiedlowym przdmieściem Warszawy, ale ze miastem do którego wywozi się cały syf z okolic. Tylko burmistrz będzie zadowolony bo gmina będzie miała 500 mln budżetu i będzie mógł poszaleć, a on i tak mieszka w Prażmowie więc smród do niego nie doleci :)
nick: Marcin,     2012-10-13   16:12:46
Przeczytałem, pomyślałem i doszedłem do przykrych wniosków. Pan radny Andrzej Mizerski stwierdza ,że tylko idiota będzie przeciwny budowie spalarni. Pan radny Zbigniew Mucha, parafrazując nieudolnie Cezara - wątpi w potrzebę budowy spalarni i oczywiście ma różnego rodzaju zastrzeżenia.Jeżeli weźmiemy pod uwagę opinię Mizerskiego, to co mamy myśleć o radnym Musze. A tak na poważnie mam propozycję. Jest w Warszawie na Politechnice jeden z najlepszych specjalistów od spalarni w Polsce- Piotr Manczarski. Może zaprosi go Rada i wysłucha fachowej opinii. A może jeszcze zrobi sobie Rada wycieczkę do Wiednia, gdzie w centrum miasta stoi od lat spalarnia, która nikomu nie wadzi a przynosi same korzyści. Co prawda nie tylko spala odpady ale i wytwarza energię, która tak przeszkadza radnemu Musze, ale on chyba nie bardzo rozumie ci to jest energia i do czego można ją wykorzystać.Ale to proszę radnego uczyli w szkole podstawowej.
nick: obserwator,     2012-10-13   22:25:14
Obawiam się, że wyjdzie tak, że niektórzy mieszkańcy mogą powiedzieć NIE na pytanie: Czy jesteś za miejską spalarnią śmieci ? A przydomowe spalarnie śmieci (piece C. O. ) będą dalej funkcjonować w zimę. Ja jestem jak najbardziej na TAK, aby powstała miejska spalarnia śmieci, która będzie dostarczać tańsze ciepło oraz prąd elektryczny.
nick: rolel,     2012-10-14   15:04:02
proponuję by wszyscy radni i urzędnicy przybyli do Wólki Kozodawskiej, zatrzymali się przy ul.Herbacianej Róży i Zielonej łąki a będą zorientowani co do wpłwu na środowisko, takich zakładów jak oczyszczalnia ścieków lub spalarnia śmieci.
nick: lepszyświat,     2012-10-17   14:02:42
http://de.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCllverbrennungsanlage_Spittelau po co aż jechać do UPSALI?? nie łatwiej zorganizować skype class dla szanownych radnych??
nick: RITA,     2012-10-27   18:48:44
SPALARNIA TAK,ALE NAJPIERW LEPSZA SEGREGACJA SMIECI I ZAKAZ ICH PALENIA W DOMOWYCH KUCHNIACH/KOMINKACH,LOKALIZACJA INNA NIZ TA OBOK OCZYSZCZALNI SCIEKOW,ZE WZGLEDU NA ODOR.
nick: Mesio,     2014-11-16   10:08:52
Jedna rzecz kilkanaście kilometrów za misatem nie 5km

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest