Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 stycznia 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 456), 2012-10-05
Powiat wesprze, ale nie finansowo

POWIAT PRUSZKOWSKI Radni powiatowi jednogłośnie opowiedzieli się za jak najszybszą modernizacją i rozbudową siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Samorządowcy zadeklarowali wszelką pomoc, ale nie finansową, tłumacząc to niesprzyjającą sytuacją budżetową. Starostwo liczy na wsparcie władz miasta, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu

Podczas niedawnego święta policji władze powiatu życzyły funkcjonariuszom służby bezpiecznej, ale i pracy w dobrych warunkach. Tych niestety od lat nie zapewnia siedziba KPP w Pruszkowie przy ulicy Kraszewskiego. Budynek nie jest w stanie pomieścić wszystkich wydziałów, wymaga gruntownej rozbudowy i modernizacji. Policjantom brakuje pomieszczeń, socjalnej bazy czy archiwum z prawdziwego zdarzenia. O podjęcie inwestycji wnioskuje do corocznych budżetów Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji komendant KPP w Pruszkowie Waldemar Perdion.
Niestety, borykający się z trudnościami finansowymi resort ma problem z podjęciem decyzji o uruchomieniu tak dużych inwestycji. Dlatego władze KGP chętnie korzystają z pomocy samorządów. I tak corocznie płynie ona w postaci dofinansowania sprzętu, samochodów, służb ponadnormatywnych.

Wstępne rozmowy i plany
Jak informuje zarząd powiatu, rozmowy i wymiana korespondencji na temat rozbudowy pruszkowskiej komendy toczą się od roku. Służby starostwa wspólnie z wydziałem nieruchomości i inwestycji KSP w Warszawie przygotowały wstępnie wniosek do prezydenta Pruszkowa o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tej inwestycji, który ostatecznie nie został złożony. - Nie wiem dlaczego tak się stało – powiedziała podczas ostatniego Święta Policji Elżbieta Smolińska, starosta powiatu pruszkowskiego. - Podejrzewam, że jest to wynik zmian personalnych w KSP, które powstrzymały bieg sprawy. Mam nadzieję, że te rozmowy wznowimy po wakacjach.
Jeszcze dwa miesiące temu zarząd powiatu skłonny był zaproponować KGP i KSP (jako inwestorom) partycypację w 25 procentach kosztów modernizacji siedziby KPP w Pruszkowie. - Mamy teraz trudne lata dla samorządów, więc i tak byłby to duży wysiłek finansowy – dodała starosta. - Niemniej udało nam się wybudować nowoczesną strażnicę, to i pewnie uda się z komendą.
Komendant Perdion może liczyć także na pomoc władz miasta. - Każda inicjatywa, która pomaga organizować działalność policji jest przez nas wspierana – powiedział Andrzej Królikowski, zastępca prezydenta Pruszkowa. - Nie tylko gestem, ale i finansowo. Cały czas dofinansowujemy zakup sprzętu, ponadnormatywne patrole dzielnicowych, łączność, zakup samochodów. Pomożemy, jeżeli KSP w Warszawie zdecyduje się na rozbudowę naszej komendy. Dzisiaj trudno mówić o konkretach, bo nie znamy wielkości inwestycji.

Stanowisko dopracowane
Także samorządowcy powiatowi zdecydowali się wesprzeć starania komendanta Perdiona w stosownym stanowisku podjętym podczas ostatniej sesji rady. Na jego ostateczną treść trzeba było poczekać do teraz, chociaż pierwszy wniosek w tej sprawie złożył już w maju radny Przemysław Bryksa z klubu PiS.
- Warto się śpieszyć z tego typu inicjatywami, kiedy dopiero trwają prace nad wnioskami do budżetu centralnego państwa, bo to stamtąd KGP i KSP może otrzymać pieniądze na inwestycję w naszej komendzie – argumentował radny. - Na jesieni może być już za późno, a środki na zadania przyszłoroczne zostaną rozdysponowane.
Wniosek klubu PiS trafił do komisji problemowej. Ostatecznie znalazł się w porządku obrad sierpniowej sesji rady powiatu, jednak decyzją większości został z niego zdjęty. - Przedstawiony projekt zawierał treści wskazujące jakoby powiat był inwestorem albo współinwestorem rozbudowy komendy, dlatego postanowiliśmy, aby zarząd zajął w tej sprawie stanowisko – mówi radny Stanisław Dymura.
Stanowisko w sprawie rozbudowy siedziby pruszkowskiej policji znalazło się w porządku obrad wrześniowej sesji rady powiatu. W przyjętej jednogłośnie uchwale samorządowcy podkreślili dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. - Czując odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie tak ważnego obszaru, powiat pruszkowski systematycznie wspiera finansowo działalność KPP - uzasadniał radny Dymura. - Świadczą o tym przekazane w latach 2007-2011 środki finansowe w wysokości około 1 mln złotych.

Casus Raszyna
Rada powiatu zwróciła się do Komendanta Głównego Policji o wpisanie modernizacji pruszkowskiej komendy do zadań inwestycyjnych na przyszły rok. Tym razem władze samorządu nie zdecydowały się na udział w kosztach. - W celu usprawnienia przebiegu projektu powiat pruszkowski deklaruje wszelką pomoc pozafinansową na rzecz przygotowania inwestycji.
Stanowisko rady powiatu ma trafić na biurka decydentów w MSWiA, KGP i KSP w Warszawie. Starostwo liczy w tej sprawie na pomoc parlamentarzystów z tego okręgu, prezydenta, burmistrzów i wójtów. Czy inwestycja pn „Rozbudowa Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie” znajdzie się wśród zadań w przyszłorocznym budżecie? Czy stanowisko rady nie jest spóźnione? Nie wiadomo.
O tym, że nawet partycypacja w kosztach nie gwarantuje szybkiego sukcesu, może przekonać się samorząd raszyński, zabezpieczając w tegorocznym budżecie pierwszy milion złotych na rozbudowę komisariatu przy Al. Krakowskiej. - Obecnie KSP jest na etapie przygotowywania inwestycji i pod znakiem zapytania stoi jej rozpoczęcie w tym roku – powiedział Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. - Z doświadczenia wiem, że trudno będzie im zdążyć z niezbędną dokumentacją. Myślę, że rada gminy przesunie te środki na przyszły rok. My jako samorząd jesteśmy przygotowani.
Sławomir Krejpowicz


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
· Dęby już z imionami
· Czy gmina wykupi starą mleczarnię?
· Burmistrz uniknął sądu
· Za śmieci jak za zboże
· Taxi poczeka przy dworcu PKP i szpitalu
· Gmina zapłaci właścicielce przedszkoli
· 40 metrów niezgody
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest