Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 czerwca 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 456), 2012-10-05
Powiat wesprze, ale nie finansowo

POWIAT PRUSZKOWSKI Radni powiatowi jednogłośnie opowiedzieli się za jak najszybszą modernizacją i rozbudową siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. Samorządowcy zadeklarowali wszelką pomoc, ale nie finansową, tłumacząc to niesprzyjającą sytuacją budżetową. Starostwo liczy na wsparcie władz miasta, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu

Podczas niedawnego święta policji władze powiatu życzyły funkcjonariuszom służby bezpiecznej, ale i pracy w dobrych warunkach. Tych niestety od lat nie zapewnia siedziba KPP w Pruszkowie przy ulicy Kraszewskiego. Budynek nie jest w stanie pomieścić wszystkich wydziałów, wymaga gruntownej rozbudowy i modernizacji. Policjantom brakuje pomieszczeń, socjalnej bazy czy archiwum z prawdziwego zdarzenia. O podjęcie inwestycji wnioskuje do corocznych budżetów Komendy Głównej i Komendy Stołecznej Policji komendant KPP w Pruszkowie Waldemar Perdion.
Niestety, borykający się z trudnościami finansowymi resort ma problem z podjęciem decyzji o uruchomieniu tak dużych inwestycji. Dlatego władze KGP chętnie korzystają z pomocy samorządów. I tak corocznie płynie ona w postaci dofinansowania sprzętu, samochodów, służb ponadnormatywnych.

Wstępne rozmowy i plany
Jak informuje zarząd powiatu, rozmowy i wymiana korespondencji na temat rozbudowy pruszkowskiej komendy toczą się od roku. Służby starostwa wspólnie z wydziałem nieruchomości i inwestycji KSP w Warszawie przygotowały wstępnie wniosek do prezydenta Pruszkowa o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tej inwestycji, który ostatecznie nie został złożony. - Nie wiem dlaczego tak się stało – powiedziała podczas ostatniego Święta Policji Elżbieta Smolińska, starosta powiatu pruszkowskiego. - Podejrzewam, że jest to wynik zmian personalnych w KSP, które powstrzymały bieg sprawy. Mam nadzieję, że te rozmowy wznowimy po wakacjach.
Jeszcze dwa miesiące temu zarząd powiatu skłonny był zaproponować KGP i KSP (jako inwestorom) partycypację w 25 procentach kosztów modernizacji siedziby KPP w Pruszkowie. - Mamy teraz trudne lata dla samorządów, więc i tak byłby to duży wysiłek finansowy – dodała starosta. - Niemniej udało nam się wybudować nowoczesną strażnicę, to i pewnie uda się z komendą.
Komendant Perdion może liczyć także na pomoc władz miasta. - Każda inicjatywa, która pomaga organizować działalność policji jest przez nas wspierana – powiedział Andrzej Królikowski, zastępca prezydenta Pruszkowa. - Nie tylko gestem, ale i finansowo. Cały czas dofinansowujemy zakup sprzętu, ponadnormatywne patrole dzielnicowych, łączność, zakup samochodów. Pomożemy, jeżeli KSP w Warszawie zdecyduje się na rozbudowę naszej komendy. Dzisiaj trudno mówić o konkretach, bo nie znamy wielkości inwestycji.

Stanowisko dopracowane
Także samorządowcy powiatowi zdecydowali się wesprzeć starania komendanta Perdiona w stosownym stanowisku podjętym podczas ostatniej sesji rady. Na jego ostateczną treść trzeba było poczekać do teraz, chociaż pierwszy wniosek w tej sprawie złożył już w maju radny Przemysław Bryksa z klubu PiS.
- Warto się śpieszyć z tego typu inicjatywami, kiedy dopiero trwają prace nad wnioskami do budżetu centralnego państwa, bo to stamtąd KGP i KSP może otrzymać pieniądze na inwestycję w naszej komendzie – argumentował radny. - Na jesieni może być już za późno, a środki na zadania przyszłoroczne zostaną rozdysponowane.
Wniosek klubu PiS trafił do komisji problemowej. Ostatecznie znalazł się w porządku obrad sierpniowej sesji rady powiatu, jednak decyzją większości został z niego zdjęty. - Przedstawiony projekt zawierał treści wskazujące jakoby powiat był inwestorem albo współinwestorem rozbudowy komendy, dlatego postanowiliśmy, aby zarząd zajął w tej sprawie stanowisko – mówi radny Stanisław Dymura.
Stanowisko w sprawie rozbudowy siedziby pruszkowskiej policji znalazło się w porządku obrad wrześniowej sesji rady powiatu. W przyjętej jednogłośnie uchwale samorządowcy podkreślili dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców. - Czując odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie tak ważnego obszaru, powiat pruszkowski systematycznie wspiera finansowo działalność KPP - uzasadniał radny Dymura. - Świadczą o tym przekazane w latach 2007-2011 środki finansowe w wysokości około 1 mln złotych.

Casus Raszyna
Rada powiatu zwróciła się do Komendanta Głównego Policji o wpisanie modernizacji pruszkowskiej komendy do zadań inwestycyjnych na przyszły rok. Tym razem władze samorządu nie zdecydowały się na udział w kosztach. - W celu usprawnienia przebiegu projektu powiat pruszkowski deklaruje wszelką pomoc pozafinansową na rzecz przygotowania inwestycji.
Stanowisko rady powiatu ma trafić na biurka decydentów w MSWiA, KGP i KSP w Warszawie. Starostwo liczy w tej sprawie na pomoc parlamentarzystów z tego okręgu, prezydenta, burmistrzów i wójtów. Czy inwestycja pn „Rozbudowa Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie” znajdzie się wśród zadań w przyszłorocznym budżecie? Czy stanowisko rady nie jest spóźnione? Nie wiadomo.
O tym, że nawet partycypacja w kosztach nie gwarantuje szybkiego sukcesu, może przekonać się samorząd raszyński, zabezpieczając w tegorocznym budżecie pierwszy milion złotych na rozbudowę komisariatu przy Al. Krakowskiej. - Obecnie KSP jest na etapie przygotowywania inwestycji i pod znakiem zapytania stoi jej rozpoczęcie w tym roku – powiedział Andrzej Zaręba, wójt gminy Raszyn. - Z doświadczenia wiem, że trudno będzie im zdążyć z niezbędną dokumentacją. Myślę, że rada gminy przesunie te środki na przyszły rok. My jako samorząd jesteśmy przygotowani.
Sławomir Krejpowicz


Przeczytaj też
Powstaje nowy komisariat (2018-04-13)
Przy Ryxa 74 stanie nowy posterunek (2018-03-23)
Młodzi i obiecujący (2018-03-09)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Herbu będziemy bronili w sądzie
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest