wydanie otwockie (nr 940), 2023-03-24
Nie chcą mieszkać w mieście
KOŁBIEL Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nadania Kołbieli statusu miasta. Wzięło w nich udział 1318 osób. Niemal 70 proc. z nich było przeciwnych, aby miejscowość odzyskała prawa miejskie. - Ja osobiście jestem zwolennikiem tego pomysłu – mówi wójt Adam Budyta
Podobna procedura toczyła się niedawno w pobliskim Osiecku (tam większość mieszkańców jest za przywróceniem praw miejskich), który podobnie jak Kołbiel przestał być miastem w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Aby ponownie prawa miejskie odzyskać, trzeba zapytać o zdanie mieszkańców, mimo że ich opinia nie musi być wcale wiążąca dla rady gminy. To ta ostatnia decyduje bowiem o dalszym przebiegu całego postępowania.
Wracając jednak do konsultacji społecznych w Kołbieli, to zakończyły się one 14 marca i wzięło w nich udział 1318 mieszkańców gminy. 26,3 proc. z nich opowiedziało się za nadaniem Kołbieli statusu miasta. Przeciwko było ponad 68,3 proc., zaś odgłosu wstrzymało się 5,3 proc.W samej Kołbieli ankiety wypełniło 275 osób, z czego 28,7 proc. opowiedziało się za nadaniem miejscowości statusu miasta, a 70,5 proc. było temu przeciwnych. - Z przeprowadzonej ankiety wynika, że ponad dwie trzecie mieszkańców nie chce, aby Kołbiel stała się ponownie miastem – podsumowuje wójt Adam Budyta. - Osobiście jestem za nadaniem Kołbieli praw miejskich. Patrzę na to choćby poprzez pryzmat historyczny. Nie wiem, dlaczego większości mieszkańców nie podoba się ten pomysł. Słyszałem, że wiele osób obawia się wyższych podatków, co oczywiście jest nieprawdą.
Tomasz Wojciuk