Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 931), 2023-01-29
Rozliczenie PIT 2023 - jakie zmiany czekają podatników w nowym roku?

W obecnym roku, na podatników czeka wiele zmian dotyczących rozliczenia PIT. Na czym dokładnie będą polegać i czy niosą za sobą konkretne korzyści? Odpowiedź poznasz w poniższym artykule, w którym dowiesz się również, jak w prosty sposób wykonać rozliczenie PIT 2023.

PITy 2023 - najważniejsze zmiany dotyczące podatników
Nowy rok niesie za sobą wiele zmian, jakie przygotowało w deklaracjach PIT ministerstwo finansów. Obecnie, rozliczając podatek dochodowy należy dokładnie zapoznać się z nowymi zapisami - chociaż w 2022 roku Nowy Ład odpowiedzialny był za podatkowe zawirowania, to rozliczając PIT w roku 2023 również trzeba być przygotowanym na rewolucję w niektórych kwestiach. Jakich zmian dokładnie można się spodziewać?

Zmiany w opodatkowaniu najmu prywatnego
Osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej muszą liczyć się z tym, że wraz z początkiem 2023 roku zniknie możliwość opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości na zasadach ogólnych. Każdy, kto prywatnie wynajmuje innym lokal będzie mógł rozliczać się wyłącznie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - w praktyce oznacza to, że przychody te będą podlegały opodatkowaniu 8,5% przychodu bądź 12,5% od jego nadwyżki powyżej 100 tysięcy złotych. Ze względu na rozliczenie zryczałtowane, osoby prywatnie wynajmujące mieszkania nie będą mieli możliwości odliczenia odpisów amortyzacyjnych, kwot odsetkowych kredytu oraz innych wydatków związanych bezpośrednio z ich lokalem. 
 
Nowe zasady dotyczące składania wniosków i oświadczeń pracodawcom
W nowym roku podatnicy będą mogli złożyć wszelkie oświadczenia i wnioski zarówno na piśmie, jak i w innej formie, która akceptowana będzie u wybranego płatnika. Oznacza to, że oprócz tradycyjnego pisma, możliwe będzie złożenie dokumentów również w formie elektronicznej bądź poprzez wybrany system swojego pracodawcy. W przypadku zmiany okoliczności wywierających wpływ na obliczenie przez pracodawcę zaliczki na rzecz podatku, podatnik będzie musiał wprowadzić zmiany we wniosku bądź całkowicie go wycofać, składając nowe oświadczenie lub wniosek. Zgodnie z nowymi przepisami, ostatecznym terminem uwzględnienia dokumentów przez pracodawcę będzie miesiąc następujący po miesiącu, w którym zostały one otrzymane. Warto również zaznaczyć, że wnioski i oświadczenia złożone przez podatnika obejmować będą też kolejne lata podatkowe, w związku z czym będzie on zwolniony z obowiązku składania ich każdego roku.

Zmiana zasad dotyczących uwzględniania kwoty zwolnionej z podatku
Zgodnie z nowymi założeniami, pracodawcy będą zobowiązani do pomniejszania zaliczek na rzecz podatku dochodowego o kwotę, która będzie stanowić nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek w przypadku, gdy pracownik złoży pracodawcy stosowne oświadczenie dotyczące stosowania pomniejszenia. Podatnicy będą mogli złożyć oświadczenia maksymalnie trzem pracodawcom - będzie to możliwe po wskazaniu, że pracodawca posiada uprawnienia do pomniejszenia zaliczki o 1/12 kwoty pomniejszającej podatek w chwili złożenia oświadczenia jednemu płatnikowi, 1/24 w przypadku dwóch płatników oraz 1/36 w przypadku trzech płatników. 

Wniosek dotyczący niepobierania zaliczek w roku podatkowym
Wysyłając e-PIT lub składając deklarację samodzielnie w urzędzie, możliwe będzie złożenie wniosku dotyczącego niepobierania zaliczek w bieżącym roku podatkowym. Dotyczyć to będzie wyłącznie podatników otrzymujących przychody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło, przewidujących, że ich opodatkowane według skali podatkowej dochody nie przekroczą w roku podatkowym progu 30 tysięcy złotych. 

Brak możliwości skorzystania z ulgi na zabytki
Wraz z nowym rokiem, nabywając nieruchomość będącą zabytkiem, podatnik nie będzie miał możliwości skorzystania z ulgi na zabytki - nowy zapis dotyczy wszystkich nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Koszty związane z renowacją, konserwacją czy pracami budowlanymi będzie można zaś odliczyć dopiero w chwili zakończenia wymienionych czynności. Ponadto, odliczeniu podlegać będą wydatki wchodzące w zakres prac określonych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszystkie pozostałe prace nie zostaną zakwalifikowane do ulgi. 

Wzrost kwoty podatku przekazywanej na rzecz organizacji pożytku publicznego
Wykonując rozliczenie PITw nowym roku warto uwzględnić zmianę kwoty przekazywanej na rzecz OPP. Obowiązujący do tej pory 1% wzrósł bowiem do 1,5% podatku podatku należnego zawartego w rocznym rozliczeniu. Podobnie jak w poprzednich latach, podatnik może wybrać dowolną organizację, której zdecyduje się przekazać część podatku. 

Jak rozliczyć PIT 2023?
Dzięki opcji proponowanej przez profil zaufany PIT można rozliczyć w prosty i szybki sposób. Rozliczenie PIT 2022 online odbywa się przy wsparciu zaawansowanego systemu skierowanego do podatników, z którego skorzystać można na stronie podatki gov pl. Wielu podatników zastanawia się, czy trzeba się rozliczać z PITu samodzielnie - obecnie składając PIT-37 za 2022 rok, jak również PIT 36, PIT 38, PIT 28 czy PIT 11, można zrobić to korzystając z deklaracji przygotowanych przez Ministerstwo Finansów na stronie PITy gov w usłudze e-PIT. Na platformie nie tylko złożysz PIT 37 i pozostałe deklaracje, ale także poznasz harmonogram ich składania, mając pewność do kiedy PIT należy najpóźniej złożyć.
PROMOCJA
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Lokalny społecznik kolejny raz wyróżniony
· Dzień Sąsiada zintegrował lokalne środowisko
· Każdy może podróżować
· Wielkanocne spotkanie piaseczyńskich kobiet
· Znana psycholożka gościła w bibliotece
· Zagrali dla Patrycji
· Dzieci z aspergerem i autyzmem odwiedziły Villę Poranek
· Goście z Turcji odwiedzili Piaseczno
· Jak wzmacniać odporność u dziecka?
· Piękny jubileusz studentów trzeciego wieku
· Mieszkaniec: jest mi zimno. Nie mam węgla i pieniędzy...
· Rozliczenie PIT 2023 - jakie zmiany czekają podatników w nowym roku?
· To w końcu jest ten gminny węgiel, czy go nie ma?
· Jarmark świąteczny otulony śniegiem
· Jarmark świąteczny z atrakcjami
· Sportowy quiz okazał się sporym wyzwaniem
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Znamy finalistów konkursu piosenki angielskiej
· Ścigali się aż miło
· Mieszkanka straciła 50 tysięcy złotych
· Pieniądze ukrywał w spłuczce
· Uciekał, teraz grozi mu 5 lat
· Nowi mali mieszkańcy Pruszkowa
· Zmarł twórca Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
Wydanie:
OTWOCKIE
· Półmaraton w Wiązownej. Zmiany w kursowaniu autobusów
· Spłonął tartak i stolarnia, pomóżmy w odbudowie! ZRZUTKA
· 17-latka zdewastowała trzy auta, bo musiała odreagować
· Policja z Józefowa zatrzymała kobietę. Naraziła na niebezpieczeństwo dwoje małych dzieci
· UWAGA! Jedna z głównych ulic Otwocka zamknięta
· Bił i kopał póki nie dostał pieniędzy
· Komunikat, zmiany w komunikacji
· Uwaga zmiany w komunikacji
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest