wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 931), 2023-01-19
Miasto stawia na energię termalną
PIASTÓW Trwają przygotowania do wykonania odwiertu termalnego przy ulicy Hallera. Właściwe prace powinny zacząć się w marcu. - Od kilku lat pracujemy nad możliwością pozyskania własnego źródła ciepła – poinformował burmistrz Grzegorz Szuplewski. - Geotermia jest czysta i stabilna. Ciepłą wodę z wnętrza ziemi planujemy wykorzystać głównie do celów energetycznych
Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się przygotowania do wykonania odwiertu geotermalnego przy ulicy Hallera. Firma, która zrealizuje odwiert, przejęła już plac budowy i montuje niezbędny sprzęt. Właściwe prace rozpoczną się prawdopodobnie w marcu i potrwają około trzech miesięcy. W tym czasie ma powstać głęboki na dwa kilometry otwór Piastów GT-1. Przez kolejny miesiąc będą określane parametry hydrogeologiczne złoża. Doktor Bogdan Noga prognozuje, że znajdująca się na tej głębokości woda będzie silnie zmineralizowana (być może będzie to solanka), a jej temperatura będzie zawierała się w przedziale między 45, a 47 stopni Celsjusza. Zadanie, do którego przygotowania trwają od 2018 roku, zostało w całości sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Roboty geologiczne, wraz z rozpoznaniem i udokumentowaniem zasobów wód termalnych w Piastowie, mają kosztować łącznie 12,8 mln zł.
Cały projekt jest o tyle nietypowy i innowacyjny, że zwrócił uwagę mediów. Kilka dni temu burmistrz Grzegorz Szuplewski mówił o nim w telewizyjnym programie „Zawsze na temat”. - Woda termalna jest pomysłem oczywistym, bo dziś energia odnawialna jest bardzo pożądana – przekonywał. - Od 2018 roku interesowaliśmy się możliwością pozyskania własnego źródła ciepła. Przygotowaliśmy projekt, będziemy teraz wiercić i wierzę, że trafimy na wodę o odpowiednich parametrach.
Im woda termalna jest cieplejsza, tym lepiej. W okolicach Torunia taka pompowana z wnętrza ziemi woda ma temperaturę około 64 stopni C. To sporo. W Piastowie woda będzie chłodniejsza, ale i tak powinna mieć przynajmniej 45 stopni. - Jest to dobra temperatura do celów energetycznych – podkreślił burmistrz. - Być może wodę tę trzeba będzie jeszcze o 20-30 stopni podgrzać, ale i tak jest to lepsze niż nagrzewanie jej od zera. Piastów ma niską i wysoką zabudowę. Osiedla z lat 60. i 70. ogrzewane są ciepłem systemowym dostarczanym przez ciepłownię pruszkowską, której właścicielem jest spółka PGNiG Termika. Jakiś czas temu ustaliliśmy, że wspólnie zagospodarujemy to nowe źródło ciepła. Ale powstał też pomysł, żeby na bazie wody termalnej zbudować własną elektrociepłownię. Pozwoli to ustabilizować naszym mieszkańcom rachunki za ciepło.
Tomasz Wojciuk