Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 924), 2022-11-18
Czy na Łąkach Oborskich powstanie pole golfowe i centrum sportu?

KONSTANCIN-JEZIORNA W ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia komisji ładu przestrzennego radni zapoznali się z koncepcją zagospodarowania terenu Łąk Oborskich. Przedstawiony pomysł robi spore wrażenie. Czy doczeka się realizacji?

Łąki Oborskie to teren zielony o powierzchni około 87 ha, będący własnością gminy Konstancin-Jeziorna. Plan miejscowy zakłada, że mogą tu powstać obiekty rekreacyjno-sportowe, w tym pole golfowe, ale także obiekty mieszkaniowe jednorodzinne o charakterze rezydencjalnym. Kilka dni temu na posiedzeniu komisji ładu przestrzennego zjawił się inwestor zainteresowany zagospodarowaniem terenu Łąk, który przybliżył swoje plany burmistrzowi, radnym oraz mieszkańcom. Zaproponował on stworzenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego z polem golfowym, ale przy poszanowaniu przyrody i zachowaniu charakteru tego jakże cennego przyrodniczo miejsca. Co zatem konkretnie miałoby powstać na terenie Łąk Oborskich?
Inwestor przedstawił plany dużego ośrodka, w skład którego wchodziłoby 11 kortów do tenisa ziemnego, 6 boisk do padla (połączenie tenisa ziemnego i squasha), dwie hale sportowe ze ściankami wspinaczkowymi, strzelnice golfowa i łucznicza oraz pełnowymiarowe pole golfowe. Wokół całego terenu miałaby powstać trasa widokowo-spacerowa.
Ośrodek pełniłby wiele ważnych funkcji, między innymi promował sport wśród młodzieży (darmowe zajęcia z WF-u przy współpracy ze szkołami) i dawał zatrudnienie okolicznym mieszkańcom (w sumie pracowałoby w nim około 100 osób). Co ciekawe, zarówno budowa centrum, jak i jego późniejsza eksploatacja miałyby odbywać się z poszanowaniem natury i w całkowicie ekologiczny sposób. Pole golfowe miałoby być utrzymywane bez użycia środków chemicznych i przy ograniczonej ilości nawozów mineralnych. Wzdłuż rezerwatu powstałaby także strefa buforowa, w której znalazłyby się różnego rodzaju rośliny, siedliska owadów i elementy edukacyjne. W ramach promowania kompleksu oraz uzdrowiska, co jakiś czas na polu byłby organizowany międzynarodowy turniej golfowy wyższej rangi.
Po zaprezentowaniu koncepcji zagospodarowania terenu Łąk Oborskich pytania mogli zadawać mieszkańcy i radni. Dotyczyły one m.in. kwestii parkingów, ale też tego, na jaki okres gmina planuje wydzierżawić teren Łąk. Na razie komisja zgodziła się na przeprowadzenie na tym terenie badań geologiczno-hydrologicznych.
Na spotkaniu z inwestorem obecny był burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk, którego poprosiliśmy o podzielenie się wrażeniami z prezentacji.
- Łąki Oborskie nie powinny leżeć odłogiem – uważa Kazimierz Jańczuk. - Inwestor wydaje się poważny i wiarygodny. Chcemy, aby najpierw wybudował centrum sportu, a dopiero w drugiej kolejności pole golfowe. Gmina na pewno nie sprzeda tego terenu. W grę wchodzi długoletnia dzierżawa na okres nie krótszy niż 25 lat.
Burmistrz zaznacza, że zanim gmina przekaże teren inwestorowi, najpierw trzeba będzie zmienić dla obszaru Łąk Oborskich plan miejscowy. - Nie zgadzam się tu na żadną zabudowę mieszkaniową, nawet rezydencjalną – podkreśla Kazimierz Jańczuk.
– Wizja zaprezentowana przez inwestora wygląda bardzo obiecująco natomiast oprócz samych zalet zauważam również zagrożenia, szczególnie dla przyrody – mówi radny Krzysztof Bajkowski. - Postanowiłem poradzić się i zapytałem poprzez media społecznościowe mieszkańców, co sądzą o tej inwestycji. Okazało się że zdecydowana większość komentujących krytycznie oceniła propozycję zagospodarowania Łąk Oborskich.


Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: Mieszkaniec Konstancina,     2022-11-22   09:09:40
Trzeba być chorym na głowę by nie przyjąć takiej propozycji. Czy dla niektórych celem byłoby wybudowanie 5-tego Lidla, 6-tej Żabki i 8-ej Biedronki?

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dofinansowanie na zakup szkolnego autobusu
· W niedzielę zagra WOŚP!
· Coraz głośniej nad głowami
· Strażacy otrzymali sprzęt za ponad 1 mln zł
· Gwiazda opowie o ekologii
· Coraz bliżej remontu dwóch fatalnych dróg
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· 51-latek trzymał marihuanę w głośniku
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
Wydanie:
OTWOCKIE
· Policja zarekwirowała 71 automatów do gier hazardowych
· Mieszkańcy dojadą do PKP Falenica
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest