Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 918), 2022-09-30
Piękne książki mają wzięcie

PIASECZNO Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Wilkonia już po raz siódmy zorganizowały wspólnie Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Impreza, jak co roku, oferowała szereg różnorodnych atrakcji dla osób w każdym wieku

Celem piaseczyńskiego festiwalu jest promocja pięknej książki - publikacji interesujących, nie tylko pod względem literackim, ale i edytorskim. Organizatorom zależy także na rozbudzeniu potrzeb czytelniczych, upowszechnianiu czytelnictwa oraz zwiększeniu obecności atrakcyjnych książek w życiu mieszkańców powiatu piaseczyńskiego i nie tylko.
Na sobotnim wydarzeniu nie mogło więc zabraknąć wyjątkowych wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Oprócz możliwości zakupu pięknych publikacji w gmachu Biblioteki Głównej odbyły się również liczne warsztaty, wystawy (których było aż dziewięć!), spotkania z autorami oraz wydawcami, a także koncerty - starych i prastarych pieśni Ukrainy w wykonaniu aktorki i pieśniarki pochodzenia ukraińskiego Oleny Leonenko oraz rapera i trębacza Meek, Oh Why? (Mikołaja Kubickiego) wraz z zespołem. Zadbano przy tym o szeroko rozumianą dostępność, czemu służyło, między innymi, tłumaczenie festiwalowych wydarzeń na język migowy oraz strefa z pętlą indukcyjną.
Niekwestionowanym hitem tegorocznej edycji imprezy była niezwykła prezentacja kreacji literackich pt. „Piękna książka - piękny człowiek”. W specjalnym, pełnym humoru i pozytywnej energii pokazie wzięli udział czytelnicy, piaseczyńscy seniorzy oraz pracownicy biblioteki, którzy zaprezentowali się na czerwonym dywanie w strojach postaci z książek. Podczas festiwalu radna Renata Mirosław wręczyła odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Danucie Wiśniakowskiej, kierowniczce filii Biblioteki Publicznej w Zalesiu Górnym. Dla najmłodszych przygotowano z kolei spotkanie z teatrem dla dzieci „Bajaderka” i spektakl „Tiki Rafa. Na krańcu świata” - pełną przygód morską opowieść o kolorowej kuli ziemskiej. Ci nieco starsi mogli natomiast obejrzeć niemiecko-ukraiński film „Rywal” - dramat w reżyserii Marcus’a Lenz’a wyświetlony w ramach projektu „Poznajmy się - piaseczyńskie spotkania z Ukrainą”. W dniu festiwalu swoją premierę miała także książka wydana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie - 6. antologia Klubu Poszukiwaczy Słowa „Jesteśmy”, w której znalazły się wiersze i proza uczestników klubu. Na spotkaniu z jej autorami była okazja do bliższego zapoznania się z twórczością lokalnej grupy pisarzy.
Tradycją festiwalu są, od samego początku, ciekawe warsztaty twórcze. Także i tym razem było z czego wybierać, wykonując np. origami, projektując komiks, tworząc własne dzieło z klocków LEGO czy botaniczne zakładki do książki. Nowością w tej edycji było stoisko oraz warsztaty sensoryczno-plastyczne Muzeum Kaset - spotkanie z urządzeniami audio-video, które ponad 50 lat temu torowały drogę internetowi w zakresie dostępności do muzyki oraz filmów. Dodatkowo odwiedzający festiwal mieli okazję wejść do strefy SOWA i poznać Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności oraz porozmawiać o książkach i wziąć udział w konkursie z nagrodami na stoisku piaseczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
- Kolejna edycja festiwalu za nami – podsumowuje Łukasz Krzysztof Załęski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie. - Przestrzeń budynku Biblioteki Głównej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym była wypełniona książkami, warsztatami i spotkaniami, a przede wszystkim, kolejny raz, mieszkańcami. Cieszę się, że to wydarzenie, organizowane przez bibliotekę i Fundację Arka im. Józefa Wilkonia, spotyka się z tak pozytywnym odbiorem.
Także zwiedzający nie mogli narzekać na nudę, a różnorodność proponowanych atrakcji sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
- Usłyszeliśmy dużo dobrych słów od wystawców i wydawnictw za doskonałą organizację – dodaje Sylwia Chojnacka-Tuzimek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie. - Dzięki zaangażowaniu zespołu pracowników biblioteki tegoroczna edycja była bardzo udana, a kolejna... już za rok.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Mariusz Szczygieł spotkał się z czytelnikami
· Święty Mikołaj przybył do Nowej Iwicznej
· Ruszyła sprzedaż węgla
· Wyjątkowy świąteczny kiermasz w szkole
· Otwarto Klub Seniora
· Co dalej z Łąkową?
· Karambol na Puławskiej
· Nadjeżdża SKM-ka. Szlabany w dół...
· Chcą więcej lasu w lesie
· Mieszkańcy nie chcą kolejnego bloku w centrum miasta
· Pomóżmy 19-latkowi odzyskać wzrok
· Sodoma i gomora na dworcu PKP
· Jakie to skrzyżowanie?
· Powstanie nowa linia autobusowa między Józefosławiem a PKP Jeziorki?
· Kiermasz świąteczny i odpalenie choinki
· Mieszkaniec: gmina chce, żebym kupił kota w worku
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest