wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 912), 2022-08-23
Zawory kulowe - rodzaje i zastosowanie
Każdy z nas, kto posiada instalacje wodną np. w ogrodzie, świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zadbanie o jej odpowiednią regulację. Szczególnie liczy się odcięcie dopływu wody w najbardziej odpowiednim momencie. Ten drobny element warunkuje bowiem poprawne działanie całej instalacji. Właśnie w tym celu najchętniej korzysta się z zaworów kulowych. Jednocześnie czym cechuje się to akcesorium i w jaki sposób można najlepiej go wykorzystać?
Jak skonstruowany jest zawór kulowy?
Zawory kulowe to dość specyficzne elementy, których konstrukcja jest mocno charakterystyczna. Okazuje się, że z już sama nazwa "zawór kulowy" wiele nam mówi. Ten rodzaj zaworu zbudowany jest przede wszystkim z:
korpusu;
-gniazda, w którym znajduje się kula;
-ręcznej dźwigni;
-wałka zwrotnego.
Dodatkowo warto zauważyć, że kula w zaworze posiada dodatkowy otwór. To właśnie on jest odpowiedzialny za przepuszczanie wody w momencie, kiedy kurek kulowy jest otwarty. Kiedy z kolei dźwignia zostanie przekręcona, a kurki kulowe zostaną zamknięte, wówczas kula zamyka gniazdo, tym samym skutecznie odcinając dopływ wody. Ciekawostką jest fakt, że taka konstrukcja sprawia, że nie jest możliwe jej rozszczelnienie. W praktyce więc zawory przelotowe mogą być albo w pełni sprawne, albo w pełni uszkodzone. Kiedy jednak zawory odcinające oferują nam pełną sprawność, wówczas zapobiegają jednocześnie najdrobniejszym wyciekom wody.
Jakie są rodzaje zaworów kulowych?
Rodzaje zaworów kulowych są różnorodne. Większość z nich można kupić pod adresem
https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe . Niemniej warto podkreślić, że różnorodne rozmiary jednocześnie oferują odmienne parametry. Wobec tego jakie są najpopularniejsze typy zaworów odcinających? Otóż można wyróżnić:
-zawór kulowy 1/2- to najpopularniejszy rodzaj jaki oferuje nam armatura odcinająca. Zwykle wybiera się go do instalacji wodnej w ogrodzie, szczególnie w odniesieniu do wężyka hydraulicznego;
-zawór kulowy 2 cale- znajduje on zastosowanie jako główny zawór przelotowy np. odcinający dopływ wody w mieszkaniu;
-zawór kulowy 3 cale- również wykorzystywany jest on jako zawór odcinający w domowej instalacji;
-zawór kulowy kątowy- zamiast tradycyjnej dźwigni posiada on motylka;
-zawór kulowy ze śrubunkiem- posiada on również motylek, więc jego zastosowanie wymaga użycia nieco większej siły;
-zawory kulkowe z filtrem- jest to zawór odcinający posiadający świetnie zintegrowany filtr. Jego zadaniem jest przede wszystkim zatrzymanie wszelakich zanieczyszczeń;
-zawór kulowy do wody lub gazu- zawory do wody są oznaczone w tym wypadku zwykle kolory czerwone, z kolei te, przeznaczone do gazu wyróżniają się barwą białą.
Jak więc widać, zawory kulowe są dość różnorodne. Ich wybór jednak powinien zostać uzależniony od ewentualnych parametrów i potrzeba danej instalacji wodnej (lub gazowej). Odpowiednie dobranie gwarantuje poprawne i bezawaryjne działanie.
Gdzie zawory kulkowe znajdują zastosowanie?
Zawór kulkowy- jak już zostało to wspomniane- głównie znajdują swoje zastosowanie z instalacjach wodnych- zarówno w domu jak i w ogrodzie. Niemniej jednak warto podkreślić, że zawory te mogą cechować się niezwykle szerokim i wszechstronnym zastosowaniem. Zawór kulkowy sprawdzi się bowiem wszędzie tam, gdzie niezbędne jest odcięcie wody i zachowanie pełnej kontroli nad jej przepływem. Warto zauważyć, że zwykle te zawory kojarzymy z tradycyjną i dobrze nam znaną instalacją wodną. Niemniej jednak nie można zapomnieć o tym, że zawór kulowy może również znaleźć zastosowanie przemysłowe. Bardzo chętnie korzysta z niego bowiem przemysł rafineryjny, czy nawet świetnie nam znane sklepy spożywcze. Wówczas są one głównie stosowane przy butlach lub instalacjach z gazem lub sprężonym powietrzem. Analogicznie mają one odcinać gaz i powietrze, a jednocześnie umożliwić nad nim pełną kontrolę. Zawory kulkowe są więc powszechnie wykorzystywane w wielu, różnych dziedzinach przemysłu, a także bezpośrednio w naszych domach lub instalacjach wodnych w naszych ogrodach.
PROMOCJA