Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 902), 2022-05-27
Komornik wszedł wicestaroście na pensję

POWIAT Wicestarosta Zdzisław Lis w maju ubiegłego roku został skazany za pomówienie. Miał zapłacić 5 tys. zł grzywny, 10 tys. złotych nawiązki na rzecz pokrzywdzonej oraz zwrócić jej koszty postępowania procesowego i koszty adwokata. Wicestarosta nie wykonał w całości prawomocnego wyroku i teraz jego pensję zajmie komornik

Wicestarosta Zdzisław Lis został uznany winnym naruszenia artykułu 212 kodeksu karanego, mówiącego o zniesławieniu. Wszystko przez jego wypowiedź na sesji radny powiatu, która była transmitowana na żywo 28 listopada 2019 roku.
– Dlaczego nie zapyta pan pani Krystyny Otręby, która mnie oskarża, dlaczego zdefraudowała milion dwieście tysięcy złotych z dotacji publicznych – zwrócił się Zdzisław Lis do radnego Sergiusza Muszyńskiego. – Czemu pan tego nie porusza? Są to realne kwoty wykazane przez kontrole prowadzone w przedszkolach pani Otręby. To nie są gołosłowne słowa. Na to są dokumenty – zapewniał.

Sąd nie miał wątpliwości o winie wicestarosty
Tymczasem okazało się, że wobec właścicielki przedszkola nie dość, że nie zapadł wyrok o defraudację, to nawet nie pojawiły się takie oskarżenia. Podczas kontroli przedszkola gmina doszukała się nieprawidłowości w rozliczaniu dotacji, ale w tej sprawie do dziś toczy się postępowanie administracyjne. Tymczasem sąd, do którego wystąpiła pomówiona właścicielka przedszkola nie miał wątpliwości, że oskarżając kogoś o defraudację zarzuca mu się popełnienie przestępstwa. Wicestarosta Zdzisław Lis został skazany prawomocnym wyrokiem, ale pokrzywdzona nie doczekała się od niego zwrotu poniesionych kosztów procesowych.
- Pan Lis zlekceważył wyrok sądu, wobec czego sprawa trafiła do komornika, który wyegzekwuje kwoty zasądzone przez sąd, zajmując pensje wicestarosty – mówi Krystyna Otręba-Kurasiewicz. Starostwo z pensji wicestarosty przekaże ponad 11 tys. złotych na konto komornika. Aktualnie wicestarosta Zdzisław Lis zarabia 14 776 złotych brutto. - Trochę zbagatelizowałem wyrok sądu – przyznaje Zdzisław Lis i podkreśla, że nie wykazał żadnej złej woli. Zapłacił pokrzywdzonej nawiązkę 10 tys. zł, ale płatność za zwrot postępowania sądowego mu umknęła. Tymczasem Krystyna Otręba-Kurasiewicz zapowiada także pozew przeciwko Zdzisławowi Lisowi o naruszenie dóbr osobistych.
- Nie może być tak, że człowiek piastujący tak ważną funkcję w samorządzie pomawia niewinną osobą o popełnienie przestępstwa – mówi właścicielka przedszkola. - Od osób publicznych tym bardziej należy wymagać odpowiedzialności za słowo.

Znikający majątek wicestarosty
W oświadczeniu majątkowym Zdzisława Lisa za 2020 rok czytamy o oszczędnościach 213 tys. złotych w ramach współwłasności małżeńskiej, domu o powierzchni 250 m kw. o wartości 520 tys. zł będącym współwłasnością z żoną, mieszkaniu własnościowym o wymiarach 52 m kw. i wartości 404 tys. zł, wspólnej z żoną działce 1,64 ha z dwoma budynkami gospodarczymi. Z tytułu zatrudnienia wicestarosta w 2020 roku uzyskał 141 572 zł oraz z tytułu emerytury 78 761 zł. W oświadczeniu majątkowym wykazał też samochody marki Mazda, Hyundai i Lexus oraz traktor ogrodowy.
Zgoła odmiennie prezentuje się ostatnie oświadczenie majątkowe za rok 2021. Mimo, że wynagrodzenie wicestarosty z tytułuzatrudnienia wzrosło do 146 302 tys. zł a emerytura wyniosła 83 991 zł to oszczędności Zdzisława Lisa skurczyły się do... 29 600 zł. Wicestarosta nie posiada już żadnych nieruchomości ani samochodów. Nawet traktor ogrodowy zniknął z oświadczenia majątkowego.
- Napisałem oświadczenie majątkowe zgodnie z prawdą i to wszystko – ucina wicestarosta Zdzisław Lis. - Nie ma to nic wspólnego ze sprawą sądową z panią Otrębą.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy miejski basen doczeka się remontu?
· Znamy plany gminy dotyczące rozbudowy szkół
· Dzień strażaka i wielka defilada
· Spór pod kopułą
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Rozpoczął się remont ścieżki rowerowej
· W Magdalence otwarto pierwszą w gminie tężnię
· Nowa lokalizacja kapliczki
· Hala sportowa jak po grudzie
· Ginie coraz więcej samochodów
· Zmiana na stanowisku komendanta straży miejskiej!
· O wodzie i ekologii
· 65 lat Hufca ZHP Piaseczno
· Bardzo obiecujący debiut
· Debata o Ukraińcach w Polsce
· Utonęło dwóch nastolatków
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest