Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 869), 2021-09-03
Piaseczyńskie opowieści

PIASECZNO W Zakątku Kultury odbyła się promocja książki Lidii Iwanowskiej-Szymańskiej „Opowieści z Miasta z Piasku” z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Autorki opowiedziały o swojej twórczości oraz wręczyły uczestnikom ponad sto egzemplarzy z autografami

Impulsem do stworzenia „Opowieści z Miasta z Piasku” były spotkania z dziećmi w ramach warsztatów we Wszechnicy Rodzica w Centrum Kultury w Piasecznie. Książka zawiera historie ludzi, rozgrywające się w miejscach pełnych tajemnic.
- Nie ma chyba na ziemi miasta, zwłaszcza o tak długiej historii, które nie miałoby swoich legend, podań i opowiastek – mówi Lidia Iwanowska-Szymańska.
Do napisania „Opowieści z Miasta z Piasku” posłużyły jej, między innymi, „Legendy Miasta Piaseczna” Przemysława Kowalskiego wydane przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie, „Piaseczno miasto królewskie i narodowe” Tadeusza Jana Żmudzińskiego, kopie starych zapisków, dzienników szkolnych (udostępnione przez pracowników Centrum Kultury) oraz projekt „Taniec opowieści, czyli chasydzi Piaseczna” Grupy Studnia O.
W publikacji nie brakuje również elementów twórczości słynnego mieszkańca Zalesia Dolnego – Józefa Wilkonia, wszechstronnego artysty o międzynarodowej renomie.
- Często, idąc miastem, mijam rzeźby Wilkonia, już tak bardzo wpisane w skwery, parki i chodniki, że musiały pojawić się w książce jako bohaterowie mojej wersji opowiadania o ludziach z Piaseczna, którzy pomimo upływu czasu stykają się na co dzień z takim samymi trudami i radościami życia jak ludzie żyjący tu przed wiekami – zdradza pisarka.
Imiona i charaktery zwierząt, inspirowanych rzeźbami Wilkonia w opowiadaniach, należą z kolei do dzieci chodzących obecnie ulicami Piaseczna. - Mam nadzieję, że udało mi się oddać atmosferę wielokulturowego miasta, w którym każdy poszukujący może znaleźć swoje miejsce na Ziemi i że moje opowieści, pięknie zilustrowane przez Nikę Jaworowską-Duchlińską, staną się nową wersją opowiadania o naszym mieście – podsumowuje autorka.
„Opowieści z Miasta z Piasku” z pewnością nie byłyby tym samym bez swoich pięknych ilustracji. Czy przeniesienie na kartki książki rzeźb Józefa Wilkonia było wymagającym wyzwaniem?
- Dzięki wyobraźni autorki nie było to trudne – przyznaje Nika Jaworowska-Duchlińska. - Stworzyła wiarygodne, żywe wersje rzeźb Józefa Wilkonia. Może nie największe, ale najciekawsze wyzwanie, to postać młodego Tura jeżdżącego na hulajnodze w okolicach rozlewisk Jeziorki. Jakiś czas temu byłam z wizytą u pana Józefa, gdy akurat rzeźba Tura była pomiędzy jednym a drugim wyjazdem na wystawy. Mam do niego sentyment.
Ilustratorka dodaje ponadto, że historie wymyślone przez Lidię Iwanowską-Szymańską są na tyle sugestywne, że od tamtej pory ilekroć jest w centrum Piaseczna, zagląda do hipopotamów na Skwerze Kisiela.
- Gadające hipopotamy? Dlaczego nie? - stwierdza. - Pozostał jedynie wybór techniki, ale to już tylko formalność. Mieszkająca na co dzień w Jesówce Lidia Iwanowska-Szymańska jest pisarką, opowiadaczką i tłumaczką książek i wierszy dla dzieci, aktorką i instruktorką teatralną. Prowadzi „Czytulińskich”, spotkania z książką dla dzieci we Wszechnicy Rodzica i warsztaty kreatywne dla rodziców w Łazienkach Królewskich. Nika Jaworowska-Duchlińska (mieszkanka Baszkówki) jest ilustratorką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, scenografką i kostiumografką. Prowadzi także autorskie warsztaty „Myślenie wizualne i Rysobookożercy” w Strefie Kultury w Piasecznie.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gratka dla melomanów
· Można podziwiać portret pani wiceburmistrz
· Bitamina pod balonem
· Naiwna sztuka w bibliotece
· Piaseczyńskie święto teatru
· Polsko-ukraińska Noc Kupały
· Offowe i różnorodne atrakcje
· Trzy huczne Dni Józefosławia
· Odpust parafialny z Leszczami
· Wersety Masnawi
· Ciekawa wystawa w Hugonówce
· Warsaw String Ensemble otworzył festiwal
· Wielkanocna wystawa
· Zakochana w dźwiękach
· Zasłużona artystka
· Sześćdziesiąt lat pisania
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest