wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 828), 2020-10-02
Mroczne książki z poczuciem humoru
PIASECZNO W Bibliotece Głównej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyło się pierwsze spotkanie autorskie od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Z czytelnikami spotkał się Jakub Żulczyk - polski pisarz młodego pokolenia
Jakub Żulczyk nazywa sam siebie „pisarzem, niezależnym publicystą, recenzentem, felietonistą, blogerem, konsumentem śmieci i wzorowym odbiorcą kultury masowej”. Jest autorem powieści „Instytut”, „Zmorojewo” i „Ślepnąc od świateł”, na podstawie której powstał serial HBO z Janem Fryczem i Kamilem Nożyńskim w rolach głównych.
Rozmowę z zaproszonym gościem poprowadził Kacper Andruszczak, który rozpoczął od pytania o Warszawę – miejsca, które (w dość mrocznym, ale i często nie pozbawionym specyficznego poczucia humoru wydaniu) przewija się notorycznie w jego literackiej twórczości. - Lubię swoje życie i to miasto, choć przestaje mi się podobać to, co się dzieje w Polsce pod względem politycznym i społecznym - przyznał Jakub Żulczyk. - Uważam jednak, że moim obowiązkiem jest dalej tu być. Język polski to ja i moja osobowość, moje narzędzie pracy.
Autor, którego interesują, między innymi kwestie granic ludzkiej moralności podkreślił również, że w dużych miastach jest więcej zła, bo... jest tam po prostu więcej ludzi. - Piszę książki mroczne i momentami drastyczne – podkreślił gość. - Moja nowa powieść, nad którą teraz pracuję, też trochę taka będzie. I będzie o Warszawie. Chcę, by to co piszę, coś ludziom dawało – nawet jeśli im się nie spodoba.
W drugiej części spotkania Jakub Żulczyk cierpliwie odpowiadał na pytania publiczności. Na miejscu można też było kupić jego książki i uzyskać od pisarza autograf.
A kolejne spotkanie autorskie w CEM odbędzie się już 8 października o godzinie 18. Gościem w sali widowiskowej będzie Anna Seniuk - jedna z popularniejszych polskich aktorek, szerszej publiczności znana z roli Magdy Karwowskiej w „Czterdziestolatku”. Z aktorką porozmawia jej córka, współautorka książki „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem” – Magdalena Małecka. Wstęp: 5 złotych. Bilety dostępne w Bibliotece Głównej w CEM i poprzez stronę: KLIK.
Grzegorz Tylec