Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 825), 2020-09-11
Dwa etaty. Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Pracujesz już dla jednego pracodawcy na podstawie umowy o pracę i właśnie otrzymałeś atrakcyjną ofertę zatrudnienia z innej firmy? Jeżeli zastanawiasz się, czy sytuacja, w której pracownik podpisał dwie umowy o pracę jest dozwolona, to odpowiedź znajdziesz poniżej.
Dwa etaty, dwie umowy – czy to dozwolone?


Wykonywanie pracy dla dwóch lub więcej firm wcale nie jest sytuacją wyjątkową. Szczególnie osoby pracujące jako tzw. wolni strzelcy często pracują przy kilku projektach jednocześnie. Jak kwestia ta wygląda w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę? Od strony formalnej nie ma przeszkód, aby pracownik miał dwie umowy o pracę, również na pełny etat. Inaczej mówiąc, przepisy nie zabraniają pracy na dwa etaty. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Aby wykonywanie pracy na podstawie dwóch umów o pracę było możliwe, konieczne jest spełnienie następujących warunków formalnych:
- W podpisanej przez Ciebie umowie nie może znajdować się klauzula o zakazie konkurencji. Jeżeli podpisałeś umowę z taką klauzulą, musisz sprawdzić, do czego się ona odnosi. W przeciwnym razie narazisz się na karę finansową.
- Zachowane muszą zostać przerwy od pracy. W przypadku niektórych zawodów (np. kierowca) praca na dwa etaty w pełnym wymiarze godzin może okazać się niemożliwa.
- Godziny świadczenia pracy wynikające z dwóch umów nie mogą ze sobą kolidować. Inaczej zajdzie podejrzenie, że jedna z umów o pracę jest fikcyjna – realizacja wynikających z niej obowiązków zawodowych nie jest możliwa.
Już wiesz, że w najbliższym czasie podpiszesz kolejną umowę? Pamiętaj, że nie musisz informować o tym aktualnego pracodawcy.
Pracujesz na podstawie dwóch umów o pracę i łatwiej byłoby Ci pogodzić wynikające z nich obowiązki, pracując zdalnie? Sprawdź, w przypadku których zawodów sprawdza się praca zdalna. 

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Jesteś zainteresowany podpisaniem kolejnej umowy o pracę, ale z pracodawcą, z którym pozostajesz już w stosunku pracy? Przepisy znajdujące się w Kodeksie pracy również w tej sytuacji nie zabraniają pracy na dwa etaty – możesz podpisać z dotychczasowym pracodawcą dwie umowy o pracę (lub więcej). Spełnione muszą jednak zostać następujące warunki:
- Każda z umów musi obejmować inny rodzaj pracy. W przeciwnym razie kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy mogą uznać kolejną umowę za wybieg, którego celem jest obejście przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.
- Pracodawca musi zagwarantować wymagane przepisami przerwy od świadczenia pracy. Może to być niemożliwe, jeżeli zamierzasz podjąć pracę na podstawie umów o pracę w pełnym wymiarze godzin.
- Spełnione muszą zostać obowiązki formalne. Musisz przejść badania lekarskie, a także odbyć szkolenie BHP. Od pracodawcy powinieneś otrzymać również informacje o ryzyku zawodowym.
Podpisując dwie umowy o pracę nawet z jednym pracodawcą, będziesz miał prawo do wszystkich świadczeń pracowniczych z każdej umowy. Przykładowo o płatny urlop będziesz mógł wnioskować dla każdej z zawartych umów.
Szukasz dodatkowej pracy na umowę o pracę w stolicy? Lista ofert pracy z Warszawy to kilka tysięcy aktualnych propozycji zatrudnienia. Zapoznaj się z nią, aby sprawdzić, czy znajdziesz oferty spełniające Twoje oczekiwania.

Składki ZUS i podatek dochodowy a dwie umowy o pracę
Praca na dwa etaty rodzi pytanie o kwestie rozliczeń z ZUS i fiskusem, czyli o składki i podatek dochodowy. Niezależnie od tego, czy pracujesz na dwa etaty dla jednego, czy też dwóch pracodawców, składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i chorobowe będą odprowadzane od każdej umowy. Dlaczego? W tym przypadku nie dojdzie do zbiegu tytułów ubezpieczenia. Dla Ciebie, jako pracownika, oznacza to, że będziesz mógł skorzystać ze świadczeń z tytułu każdej zawartej umowy o pracę.
Jak już wspomniano, nie musisz informować dotychczasowego pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia. Każda z firm, dla których pracujesz, ma obowiązek rozliczyć otrzymywane przez Ciebie wynagrodzenie, w tym odprowadzić podatek dochodowy.
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest