Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 821), 2020-08-14
Nie chcą nowego blokowiska w uzdrowisku

KONSTANCIN-JEZIORNA Trwają prace zmierzające do przyjęcia planu miejscowego dla terenów w rejonie ulicy Kolejowej. Do końca sierpnia mieszkańcy mogą składać swoje uwagi do jego wstępnej koncepcji

- Jakiś czas temu przedstawiliśmy nasz pomysł na zagospodarowanie tej części gminy. Nie jest to jeszcze projekt planu – zastrzega burmistrz Kazimierz Jańczuk. - W mojej opinii między torami a ulicą Kolejową powinna powstać zabudowa mieszkaniowa jedno i wielorodzinna. To mogłaby być nowoczesna dzielnica miasta.
Teren, który ma zostać objęty planem miejscowym, ma powierzchnię około 64 ha. Docelowo mogłoby zamieszkać tu nawet do 5000 osób (dużo zależy od ostatecznego kształtu planu miejscowego), jednak burmistrz uważa, że nie stanie się to w jednym czasie. - To będzie proces rozłożony na kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat – wyjaśnia Kazimierz Jańczuk.

Spotkanie z mieszkańcami
Na początku sierpnia w ratuszu odbyło się spotkanie z mieszkańcami, na które przybyło około 50 osób. Podczas rozmowy dotyczącej koncepcji planu i w ogóle zagospodarowania tej części gminy padło wiele krytycznych uwag pod adresem urzędników (wnioski i uwagi do przedstawionej koncepcji można składać w postaci pisemnej do 31 sierpnia). Zasadniczo wielu obecnych mieszkańców uzdrowiska jest przeciwnych planom jego rozbudowy. Ludzie obawiają się, że Konstancin straci swój kameralny charakter, a oni będą stać w korkach w drodze do Warszawy. Po tym spotkaniu do urzędu gminy zaczęły napływać pierwsze wnioski niezadowolonych.
- Zgłaszam swój sprzeciw wobec proponowanego planu oraz wnoszę o zmianę koncepcji z zabudowy wielorodzinnej na zabudowę jednorodzinną rezydencjalną o wysokości do 10 m – pisze Małgorzata Wysocka. Wnioskująca podnosi, że zabudowa jednorodzinna najlepiej współgra z architekturą i klimatem miasta, a osiedle w którym zamieszka 5000 osób nie będzie pasowało do charakteru uzdrowiska. - Poza tym wszyscy utkniemy w korkach – dodaje mieszkanka, apelując do burmistrza o zdrowy rozsądek.

Uzdrowisku potrzeba świeżej krwi
Kazimierz Jańczuk przyznaje, że w najbliższym czasie nie są planowane nowe drogi łączące Konstancin-Jeziornę z Warszawą. - Ja rozumiem, że mieszkańcy chcą żyć w spokoju, jednak nasze miasto się starzeje – podkreśla burmistrz.
- Odkąd piastuję swoje stanowisko nie zgadzałem się na budownictwo wielolokalowe. Ale Konstancin zamiera, potrzebni nam są młodzi ludzie, przysłowiowa świeża krew. Jeśli zgodzimy się tylko na zabudowę jednorodzinną, to ile osób pobuduje lub kupi domy na działkach, których cena będzie wynosiła 500-800 tys. zł za 1000 m kw? Niewielu młodych ludzi będzie stać na taki wydatek. Dlatego musimy zgodzić się także na budownictwo wielolokalowe. Jestem zwolennikiem zabudowy mieszanej. W jakich proporcjach? O tym niech zdecyduje rada miejska.
Burmistrz podkreśla, że w kwestii nowego planu miejscowego nic nie zostało jeszcze postanowione. Najpierw gmina przeanalizuje wszystkie uwagi mieszkańców. Wiadomo, że na części terenu urząd będzie chciał zaproponować zabudowę do trzech kondygnacji i 12 m wysokości. Pytanie, jak odniosą się do tego pomysłu radni. - Od tego planu i tak nie uciekniemy – podkreśla Kazimierz Jańczuk. - Jeśli nie zostanie uchwalony teraz, będziemy musieli wydawać warunki zabudowy i mieszkańców i tak będzie nam przybywać.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest