Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 816), 2020-07-03
Radni ufają burmistrzowi

KONSTANCIN-JEZIORNA Po długiej dyskusji radni ostatecznie udzielili wotum zaufania burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi. Burmistrz otrzymał także absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku

Zwyczajową procedurę przyznawania burmistrzowi wotum zaufania poprzedza prezentacja Raportu o stanie gminy za 2019 rok. W Konstancinie-Jeziornie przygotowanie takiego raportu zlecono zewnętrznej firmie Curulis, a sam raport przedstawił Ryszard Grobelny, dziś analityk, kiedyś - prezydent Poznania. W opracowaniu była mowa m.in. o tym, że Konstancin-Jeziorna jest w grupie 76 najlepiej rozwijających się gmin w Polsce. - Te najsilniejsze jednostki samorządowe znajdują się w aglomeracji warszawskiej, poznańskiej, wrocławskiej oraz krakowskiej – mówił Ryszard Grobelny. - Konstancin-Jeziorna jest liderem w dziedzinie gospodarki, a finanse gminy są prowadzone twardą ręką – podkreślił były prezydent Poznania, z wykształcenia ekonomista. Prelegent nieco słabiej ocenił natomiast kwestie ochrony zdrowia, pomocy społecznej i wsparcia mieszkańców.
Następnie rozpoczęła się dyskusja nad raportem. Zdania radnych na jego temat były podzielone. - Ten raport jest ogólnikowy, mam nadzieję że za rok będzie lepszy – podsumował radny Bogusław Komosa. - Wydatki bieżące są zbyt duże, a inwestycje zbyt małe. Elki jeżdżące po gminie są puste, zrównoważony rozwój również jest fikcją – punktował radny.
Do uwag tych odniósł się burmistrz Jańczuk, który podkreślił, że gmina pracuje nad zoptymalizowaniem rozkładu elek. - Żadne nasze sołectwo nie jest zaniedbane, a wysokie wydatki bieżące wynikają z tego, że bardzo rozbudowaliśmy różne obiekty. Mamy dobrą sytuację wyjściową, aby zwiększać wydatki na inwestycje. To one przyczyniają się do rozwoju gminy i podnoszą standard życia naszych mieszkańców.
Niektórzy radni zarzucili też autorom raportu to, że nie ma w nim prognoz na przyszłość oraz proponowanych rozwiązań dotyczących dalszego rozwoju gminy. - To raport o stanie gminy w 2019 roku, a zawarte w nim dane są zobiektywizowane – przypomniał Ryszard Grobelny.
Podczas dyskusji został poruszony również aspekt kanalizacji. - Na terenach wiejskich jest sześć nieskanalizowanych sołectw – przypomniała radna Irena Śliwka. - Jak będziemy robić jedną ulicę rocznie, to proces kanalizowania gminy zakończy się za 20 lat. Na remont od dawna czeka szkoła w Słomczynie, a stan wiejskich dróg jest daleki od ideału.
Burmistrz poinformował, że remont szkoły powinien rozpocząć się w przyszłym roku, a gmina sukcesywnie stara się zarówno dbać o drogi, jak i budować kanalizację.
Kazimierz Jańczuk cierpliwie odnosił się do wszystkich uwag. W końcu dyskusja zakończyła się i przystąpiono do głosowania. 14 radnych opowiedziało się za udzieleniem wotum zaufania burmistrzowi, 4 było temu przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. - Cieszę się, że mogę współpracować z radnymi, którzy darzą mnie zaufaniem – podsumował Kazimierz Jańczuk. Wkrótce potem radni przyjęli sprawozdanie finansowe za ubiegły rok i udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu (14 głosów za, 0 przeciw i 5 wstrzymujących się). - Nie mam zaufania do burmistrza, bo nie dba jak należy o mieszkańców, ale budżet zrealizował w mojej opinii poprawnie – podsumował wyniki głosowania radny Arkadiusz Głowacki.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Chcą zabudować dawną zajezdnię trolejbusową
· Czy Jarper miesza odbierane od mieszkańców śmieci?
· Podwórko wyobraźni
· Czy w Lesznowoli stanie maszt niezgody?
· Ludzie rzucają kamienie do stawu
· Czy gminy włączą od września oświetlenie uliczne?
· Seniorzy znów są aktywni. Nie chcą podziału Mazowsza!
· Zielone światło dla Farmy Dobrej Woli
· Seniorzy otrzymali opaski alarmowe
· Śmierć w nurcie Wisły
· Nie chcą nowego blokowiska w uzdrowisku
· Burmistrz powitał nowożeńców w nowym Pałacu Ślubów
· Posprzątali teren przy historycznym obelisku
· Sanepid zajrzał na miejskie targowisko
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest