Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 816), 2020-07-03
Burmistrz nie otrzymał wotum zaufania Wiceburmistrz Rechnia odwołana!

GÓRA KALWARIA W czwartek 25 czerwca rada miejska nie podjęła dwóch ważnych uchwał, będących wyrazem zaufania do burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego. W poniedziałek burmistrz zdymisjonował swoją zastępczynię Danutę Rechnię. Czy to koniec większościowej koalicji, która rządziła Górą Kalwarią przez ostatnie półtora roku?

W 11-osobowym klubie radnych „Razem zmieńmy Górę” zasiada 7 radnych popierających burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego oraz 4 wprowadzonych do rady przez komitet Danuty Rechni „Razem dla Góry”. Była to siła, która przez ostatnie półtora roku de facto rządziła Górą Kalwarią. Niestety, w ostatnim czasie w klubie pojawiły się tarcia i niesnaski. - Dużą winę ponosiła za to Danuta Rechnia, która ma przerost ambicji i w pewnym momencie zaczęła przeceniać swoją rolę oraz wpływy – uważa osoba dobrze zorientowana w realiach górokalwaryjskiego samorządu.
Czara goryczy przelała się podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Po zaprezentowaniu Raportu o stanie gminy za 2019 rok radni zaczęli zadawać burmistrzowi drobiazgowe pytania, m.in. o działania Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Uważam, że działalność spółki zmierza w dobrym kierunku, a prezes podejmuje właściwe decyzje – podsumował dyskusję na ten temat Arkadiusz Strzyżewski. Oprócz tego poruszane były m.in. kwestie komunikacji oraz inwestycji. - Co z budową szkoły w Kątach i remontem dachu placówki w Baniosze? – dopytywał Jan Rokita, przewodniczący rady miejskiej. Wiceburmistrz Mateusz Baj wyjaśniał, że kompletowanie dokumentacji nieco opóźniła pandemia. - Więcej konkretów dotyczących budowy szkoły w Kątach będę mógł przedstawić Państwu pewnie po wakacjach – zapewnił. - Środki na tę inwestycję są cały czas w tegorocznym budżecie. Remont dachu w Baniosze zostanie przeprowadzony w wakacje, choć zostanie zrobiony w mniejszym zakresie niż pierwotnie planowaliśmy.

Nie podjęto dwóch ważnych
uchwał

Podsumowaniem dyskusji było głosowanie nad uchwałą o udzieleniu burmistrzowi wotum zaufania. Uchwała taka jest podejmowana bezwzględną większością głosów, a więc musi poprzeć ją 11 z 21 radnych. Za udzieleniem wotum zaufania Arkadiuszowi Strzyżewskiemu zagłosowało 8 rajców, 4 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu, a 4 radnych było nieobecnych. Uchwała nie została więc podjęta. Potem stan gminnych finansów omówiła skarbnik Ewa Sobiepanek stwierdzając, że gmina nigdy nie miała tak niskiego zadłużenia. - Zadłużenie może i procentowo jest niższe niż było, ale wzrosło o 1 mln zł – zauważył radny Jakub Rącz. Za zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ubiegły rok opowiedziało się 9 radnych. Tylu samo głosowało po chwili za udzieleniem burmistrzowi absolutorium. Aby uchwała absolutoryjna została jednak podjęta potrzebnych było 11 głosów „za” . - Nie podjęcie tej uchwały nie jest tożsame z nieudzieleniem burmistrzowi absolutorium – podkreśliła gminna prawnik Edyta Zielonka. Mimo to niesmak pozostał.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi
W poniedziałek burmistrz Strzyżewski podał informację o odwołaniu swojej zastępczyni Danuty Rechni. - Negatywnie oceniłem pracę pani wiceburmistrz – uzasadniał burmistrz dodając, że wiceburmistrz wnosiła niewielki wkład w rozwiązywanie problemów gminy i jej mieszkańców. Ale to nie koniec zarzutów pod adresem wiceburmistrz Rechni. Burmistrz ocenił, że podległe jej referaty były chaotycznie zarządzane. – Dobitnym przykładem jest tu sprawa odbioru odpadów komunalnych. Ich koszty odbioru w ostatnim czasie bardzo wzrosły – argumentował Arkadiusz Strzyżewski. - A pani Danuta Rechnia jedyne, co miała do zaproponowania, to idea budowy spalarni odpadów w Łubnej, czemu zdecydowanie sprzeciwiają się mieszkańcy sołectw położonych w północnej części naszej gminy.
Ponadto burmistrz negatywnie ocenił wyjście wiceburmistrz z sesji absolutoryjnej, mimo że radni mieli do niej jeszcze szereg pytań dotyczących pracy oraz działalności podległych jej referatów i jednostek organizacyjnych gminy. Arkadiusz Strzyżewski nie zdecydował na razie o powołaniu
drugiego zastępcy w miejsce odwołanej wiceburmistrz. A co o swoim odwołaniu sądzi sama zainteresowana? - Decyzja o odwołaniu została mi wręczona po posiedzeniu rady miejskiej, na której pan burmistrz nie otrzymał absolutorium oraz wotum zaufania – komentuje Danuta Rechnia. - Dziękuję mieszkańcom i moim współpracownikom za wspólną pracę, profesjonalizm, zaangażowanie w realizacji powierzonych zadań oraz gotowość do podejmowania działań w każdych okolicznościach i o każdej porze. Dziękuję wszystkim, których zaangażowanie na rzecz miasta i gminy jest całkowicie bezinteresowne. Jednocześnie oświadczam, że zawsze będę broniła mojego dobrego imienia wobec nieprawdziwych, bezpodstawnych zarzutów stawianych mojej osobie.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Chcą zabudować dawną zajezdnię trolejbusową
· Czy Jarper miesza odbierane od mieszkańców śmieci?
· Podwórko wyobraźni
· Czy w Lesznowoli stanie maszt niezgody?
· Ludzie rzucają kamienie do stawu
· Czy gminy włączą od września oświetlenie uliczne?
· Seniorzy znów są aktywni. Nie chcą podziału Mazowsza!
· Zielone światło dla Farmy Dobrej Woli
· Seniorzy otrzymali opaski alarmowe
· Śmierć w nurcie Wisły
· Nie chcą nowego blokowiska w uzdrowisku
· Burmistrz powitał nowożeńców w nowym Pałacu Ślubów
· Posprzątali teren przy historycznym obelisku
· Sanepid zajrzał na miejskie targowisko
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest