Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 814), 2020-06-19
Nadchodzi rewolucja w systemie parkowania!

PIASECZNO Radni podjęli decyzję o znacznym rozszerzeniu strefy płatnego parkowania, która obejmie swoim zasięgiem niemal całe centrum miasta. Ale na tym nie koniec: za postój na największych w mieście parkingach również trzeba będzie płacić. Za darmo będzie można parkować na obrzeżach

Już niedługo strefą płatnego parkowania mają zostać objęte ulice: Rynkowa, Warszawska, Puławska na odcinku od Kusocińskiego do Kościelnej, parking przy kościele św. Anny, ul. Kościelna wraz z zatoką postojową przy świątyni, ulica Jana Pawła II od Puławskiej do Ludowej, ul. Kościuszki, łącznik przed urzędem gminy, ul. Sierakowskiego z parkingiem przy Kilińskiego, ulice Kilińskiego, Żabia, Wschodnia oraz cała Szkolna – od Wojska Polskiego do Powstańców Warszawy. - Proponujemy rozszerzenie strefy ze względu na liczne postulaty mieszkańców – argumentował referujący projekt uchwały Włodzimierz Rasiński, kierownik gminnego wydziału utrzymania infrastruktury i transportu publicznego. Następnie głos zabrał burmistrz Daniel Putkiewicz, który wyjaśnił że propozycje rozszerzenia strefy jak również utworzenia płatnych parkingów mają odblokować centrum miasta i sprawić aby było bardziej dostępne dla osób załatwiających sprawy urzędowe czy chcących zrobić zakupy. - Strefa płatnego parkowania była eksperymentem, który zdał egzamin – argumentował burmistrz. - Dlatego teraz chcemy rozszerzyć ją na kolejne ulice, często zablokowane przez samochody, które wcześniej parkowały w centrum. Do tego dojdą płatne parkingi w centrum i bezpłatne na tzw. pierścieniu. Pozwoli nam to oszacować, ile osób chce parkować w centrum, a ile nie musi tego robić. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą budowy wielopoziomowego parkingu, który jest bardzo drogą inwestycją.

Mieszkańcy bloków
powinni mieć własne garaże

Burmistrz zauważył, że budowane od dwóch lat parkingi bezpłatne są dziś pełne. Dodał, że w znacznej mierze zapełniają je mieszkańcy budowanych w centrum Piaseczna bloków, którzy wolą parkować na ulicy niż kupować drogie miejsce w garażu podziemnym. - Nowi mieszkańcy muszą widzieć, że warto mieć własne miejsce parkingowe – dodał Daniel Putkiewicz. - Alternatywą będzie miejsce płatne przed blokiem lub miejsce bezpłatne w gorszej lokalizacji.
To samo dotyczy również urzędników pracujących nie tylko w urzędzie gminy, ale także w sądzie i prokuraturze. Z myślą o nich powstanie bezpłatny parking przy parku miejskim od strony ulicy Armii Krajowej. - Żeby zmieniać Piaseczno potrzeba odwagi – dodał burmistrz. - Naszym celem jest, aby z miasta można było wygodnie korzystać. Opłata za postój ma spowodować, aby osoba chcąca parkować nieco dłużej nabrała ochoty na zostawienie samochodu w większej odległości od centrum. Nie widzę szans, aby opłaty te z czasem zniknęły.
Samochodów na pewno będzie przybywać, jeśli nie podejmiemy dziś zdecydowanych działań, grozi nam paraliż komunikacyjny.

Aż osiem płatnych parkingów
Jedynie kilkoro radnych było sceptycznie nastawionych do zaproponowanych przez burmistrza zmian. Wojciech Ołdakowski zauważył, że parkingi znajdujące się przy starostwie, parku i RCKU są już teraz obłożone, więc trudno oczekiwać, że wszyscy chętni tam zaparkują. Michał Mierzwa zapytał natomiast o koszty związane z rozszerzeniem strefy. Okazuje się, że dziś za jej obsługę gmina płaci 800 tys. zł rocznie, a będzie płaciła 400 tys. zł więcej przy czym dodatkowe wpływy mają wynieść około 1 mln zł. Po podjęciu uchwały pochylono się nad kwestią płatnych parkingów. Radni zgodzili się na objęcie odpłatnością ośmiu lokalizacji. Będą to parking przy ulicy Dworcowej, a także przy Kilińskiego, Nadarzyńskiej, Kościelnej (sąd i prokuratura), Zgody, Puławskiej, Jana Pawła II oraz Kniaziewicza. Opłata ma być pobierana w dni pracujące, w godz. 6-22. Stawka za pierwszą godzinę postoju ma wynosić, w zależności od parkingu, 2 lub 3 zł. Bilet dzienny ma kosztować 8 lub 10 zł, tygodniowy 30 lub 40 zł, a miesięczny – 80 zł.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: AniaB.,     2020-06-22   21:22:54
To skandal, że niebawem parkując przy dworcu PKP w Piasecznie będziemy musieli płacić 80 zł miesięcznie. Chcecie zedrzeć z mieszkańców kasę, a przecież nie jest to centrum miasta! To po co była negocjacja opłaty za bilet metropolitalny, żeby zostawiać auto na parkingu i jechać do W-wy pociągiem. To jakies kompletne niezrozumienie idei park&drive !!! A teraz za parking mamy płacić aż 80 zł???? Absolutnie nie do przyjęcia.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Coraz bliżej modernizacji PCU
· Mieszkańcy chętnie szczepią się przeciwko COVID-19
· Sukcesy naszych pływaków
· Burmistrz porównał obecną sytuację pogodową z powodziami z 2010 roku
· Wkrótce piesi poczują się bezpieczniej
· Planują maszt w sąsiedztwie osiedli
· Głośna Planeta Zalesie?
· Co dalej z parkiem w Zamieniu?
· Zatoczka autobusowa zamiast parkingu
· Powstanie oczami dzieci
· Uciążliwa wąskotorówka?
· Sukces weteranów tenisa
· Znamy wyniki egzaminów 8-klasistów
· Niektórzy zapłacą mniej za śmieci
· Spór o wycinkę lasu w Głoskowie
· Klasyczne auta ciągle w modzie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest