Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 813), 2020-06-05
Susza jest realnym problemem

POWIAT Wczesną wiosną w całym kraju zmagaliśmy się ze skutkami suszy. Była ona efektem kilku czynników, a do najważniejszych z nich należą bezśnieżne zimy i zła gospodarka wodna. Jakie działania podejmowane są w powiecie piaseczyńskim żeby poprawić aktualną sytuację hydrologiczną?

Tegoroczny styczeń był jednym z najcieplejszych miesięcy w Polsce w ciągu ostatniego półwiecza. Według klimatologów zimy w naszym kraju mają coraz wyższe średnie temperatury i jest to tendencja stała. Niestety, krótkotrwałe opady deszczu nie są w stanie realnie poprawić sytuacji. Nawet zresztą gdyby były one obfite, woda nie zdążyłaby wchłonąć w glebę i spłynęłaby do morza.
Konsekwencje suszy są natomiast bardzo poważne. Powoduje ona, między innymi, zwiększone ryzyko wystąpienia pożarów, pogorszenie plonów w rolnictwie i idący za nim wzrost cen żywności. Ponadto obniżenie poziomu płytkich wód gruntowych prowadzi do utrudnień w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych.

Z suszą trzeba walczyć
W działania przeciwko skutkom suszy zaangażowały się również władze naszego powiatu.
- Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego odczuwają skutki suszy niemniej niż powodzi – mówi Agnieszka Pindelska, kierownik Biura Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w powiecie piaseczyńskim. - To zjawisko, z którym jako samorząd musimy walczyć, aby w przyszłości nie zabrakło nam wody.
Poza wspieraniem oddolnych inicjatyw mieszkańców oraz organizacji pozarządowych powiat przystąpił do projektu „Stop suszy”, nad którym od 2018 roku pracują Wody Polskie, administracja rządowa i samorządowa. Jego celem jest stworzenie pierwszego dokumentu planistycznego o randze krajowej - planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Najprawdopodobniej jesienią tego roku możemy spodziewać się rozporządzenia ministra wprowadzającego go w życie.
- Kolejnym krokiem będzie stworzenie planu dla naszego powiatu - zapowiada Agnieszka Pindelska. - Ważne, aby w obszarze przeciwdziałania suszy była współpraca ze wszystkimi naszymi gminami.

Woda na wagę złota
Podstawowe jednostki samorządu terytorialnego radzą sobie, póki co, na swój sposób – przede wszystkim ograniczając zużycie wody. W Górze Kalwarii o „ograniczenie poboru wody i używanie jej wyłącznie do celów socjalno-bytowych” zaapelował do mieszkańców Zakład Gospodarki Komunalnej.
- Chwilowo ludzie nie podlewają może aż tak jak w upały, bo były przynajmniej niewielkie opady, jednak pewnie za kilka czy kilkanaście dni problem wróci że zdwojoną siłą - mówi Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. - Piszemy również program w sprawie udzielania dotacji na zbieranie deszczówki, aby pozyskać dofinansowanie.
Z kolei w Lesznowoli Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne wystosowało w kwietniu pismo z prośbą o racjonalne używanie wody, a podczas majowych komisji radni podjęli decyzję o wdrożeniu programu „Małej retencji”.
- Na razie przeznaczono na ten cel 30 tysięcy złotych – mówi Magdalena Łyszcz, radna gminy Lesznowola. - W planach jest również dofinansowanie, między innymi, pojemników na deszczówkę.
W Piasecznie rada miejska podjęła decyzję o zakazie podlewania ogródków wodą pochodzącą z sieci wodociągowej, rozpoczęła program dofinansowania w 80 proc. gromadzenia wód opadowych i roztopowych oraz ograniczyła zakres i częstotliwość koszenia terenów zielonych. Zdaniem członków organizacji ekologicznej Alarm dla Klimatu Piaseczno w Polsce powinny zostać wdrożone adekwatne do sytuacji rozwiązania systemowe. - W gminie musimy podjąć zdecydowanie więcej działań zapobiegających suszy - od drzew i zieleni miejskiej, po sadzenie drzew śródpolnych – uważa Agnieszka Medrek z Alarmu dla Klimatu Piaseczno. - Powinniśmy przestać postrzegać przestrzeń miejską wyłącznie jako miejsce do wygodnego poruszania się samochodem, bo wielkie połacie budynków i betonu sprawiają, że woda deszczowa nie ma jak wnikać w ziemię i szybko wyparowuje. Apelujemy o zastosowanie zieleni pionowej (zwłaszcza kwitnącej, miododajnej i przyjaznej zapylaczom), zielonych dachów i balkonów. Poza tym każdy z nas może coś zrobić, by problemu suszy nie pogłębiać.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Chcą zabudować dawną zajezdnię trolejbusową
· Czy Jarper miesza odbierane od mieszkańców śmieci?
· Podwórko wyobraźni
· Czy w Lesznowoli stanie maszt niezgody?
· Ludzie rzucają kamienie do stawu
· Czy gminy włączą od września oświetlenie uliczne?
· Seniorzy znów są aktywni. Nie chcą podziału Mazowsza!
· Zielone światło dla Farmy Dobrej Woli
· Seniorzy otrzymali opaski alarmowe
· Śmierć w nurcie Wisły
· Nie chcą nowego blokowiska w uzdrowisku
· Burmistrz powitał nowożeńców w nowym Pałacu Ślubów
· Posprzątali teren przy historycznym obelisku
· Sanepid zajrzał na miejskie targowisko
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest