Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 813), 2020-06-05
Zmarł Jerzy Łączyński. Zasłużony lekarz i samorządowiec

POWIAT Wczoraj odszedł od nas Jerzy Łączyński – lekarz i piaseczyński samorządowiec związany przez wiele lat z powiatem. Człowiek niezwykle oddany nie tylko swojej pracy, ale także działalności społecznej

Jerzy Łączyński urodził się 3 lipca 1946 roku w Warszawie. W powiecie piaseczyńskim obecny był od 1984 roku – najpierw jako kierownik ośrodka zdrowia w Sobikowie, a od 1993 roku jako kierownik przychodni przy ul. Fabrycznej w Piasecznie. Po wygraniu konkursu w 1994 roku został dyrektorem Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie. Przez trzy kadencje pełnił funkcję radnego powiatu piaseczyńskiego, był również członkiem zarządu powiatu, odpowiedzialnym za służbę zdrowia.
Jerzy Łączyński posiadał specjalizację medyczną w zakresie chorób wewnętrznych, medycyny ogólnej oraz doktorat z pulmonologii. Został uhonorowany przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Posiadał również Honorową Odznakę ,,Zasłużony Dla Warmii i Mazur” jak również ,,Zasłużony Dla Zdrowia i Narodu”. Środowiska kombatanckie nadały mu odznakę ,,Za Zasługi dla Kombatantów i Więźniów Politycznych RP”. W stanie wojennym był represjonowany za zakładanie Solidarności Rolników Indywidualnych. W 2015 roku został Honorowym Obywatelem Piaseczna, a rok wcześniej odznaczono go honorową odznaką przyznawaną przez ministerstwo gospodarki.
Był aktywny nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu społecznym. - Poznaliśmy się w Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej Patronat-3, gdy był jeszcze młodym lekarzem i mieszkał w Sobikowie – wspomina Józef Wierzchowski, wieloletni radny rady miejskiej w Piasecznie. - Mocno się udzielał, był aktywny. - W 1998 roku razem wystartowaliśmy do samorządu z Unii Wolności, ja do rady miejskiej, a on do rady powiatu. Był bardzo dobrym, uczynnym, uczciwym, oddanym człowiekiem. Wspaniałym przyjacielem.
- Dr Jerzy Łączyński był moim Przyjacielem, wspaniałym Kolegą, osobą która potrafiła zjednywać ludzi, pełną empatii, z wielkim oddaniem przez kilkadziesiąt lat kierował piaseczyńską służbą zdrowia. Był samorządowcem z powołania – wspomina poruszony śmiercią przyjaciela Józef Zalewski, były burmistrz Piaseczna. - Współpraca była rzeczowa, profesjonalna, nacechowana wzajemnym zaufaniem i szacunkiem.
- Ciężko mi mówić, to był jeden z moich nielicznych przyjaciół – mówi łamiącym się głosem Jerzy Kongiel, były starosta powiatu piaseczyńskiego. - Wiele mu zawdzięczam. Miał wielki wkład w to, że zostałem starostą. Zawsze kierował się interesem społecznym, był uczynnym i serdecznym człowiekiem.
W 2015 roku przegrał konkurs na dyrektora Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie. Miał żal do ówczesnych władz gminy, bo jak twierdził, zachęcano go by do konkursu przystąpił, mimo że mógł odejść na emeryturę cztery lata wcześniej.
- Pamiętam pana doktora Łączyńskiego jako osobę zasłużoną dla piaseczyńskiej służby zdrowia – mówi aktualny burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. - Tworzył od podstaw gminną placówkę, gdzie dał się zapamiętać jako sprawny organizator, ale też lekarz, którego z sentymentem wspomina kilka pokoleń pacjentów. Miałem okazję poznać i współpracować z doktorem Łączyńskim w ramach samorządu, który docenił Go tytułem Honorowego Obywatela Gminy.
W ostatnich latach Jerzy Łączyński pracował jako lekarz w piaseczyńskiej przychodni przy ul. Ludowej. Odwiedzał naszą redakcję w każdy piątek, biorąc świeży numer „Kuriera Południowego”. Do końca interesował się lokalnym życiem społecznym i samorządowym. Nie komentował i nie krytykował, pomagał innym, ale nie uskarżał się na stan własnego zdrowia. O chorobie dowiedzieliśmy się do dopiero po jego śmierci. Wczoraj rano wyszedł na spacer z żoną i psem. Niespodziewanie źle się poczuł i zmarł. - Emerytura to nie dla nie mnie – mówił z uśmiechem, dosłownie w zeszłym tygodniu. Zawsze pogodny, serdeczny, z klasą. Do końca zachował niezwykłą charyzmę i budził ogromny szacunek. Takim go zapamiętamy.
Kamil Staniszek
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest