Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 805), 2020-04-03
Handel w dobie koronawirusa

GÓRA KALWARIA W Górze Kalwarii, Piasecznie i Konstancinie-Jeziornie działają wprawdzie targowiska, ale wielu mieszkańców boi się na nie zaglądać. Pierwsza z gmin wpadła na pomysł bezpośredniego połączenia sprzedających z kupującymi. W Konstancinie radni wystąpili do sanepidu z prośbą o skontrolowanie placu targowego

Góra Kalwaria jako pierwsza wpadła na pomysł, aby wesprzeć lokalnych producentów i dostawców, ale także stworzyć możliwość bezpośredniego dowozu płodów rolnych do klienta, co w dobie koronawirusa ma podnosić bezpieczeństwo. - Zależy nam, aby mimo trudnej sytuacji, lokalni producenci nadal mogli oferować swoje produkty, a klienci bez obawy o własne zdrowie je kupowali – mówi Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. Gmina namawia więc producentów, którzy są gotowi dowozić płody rolne do klientów, aby pozostawili do siebie kontakt pod wpisem na gminnym facebooku (https://www.facebook.com/gminagorakalwaria/). Z ofert tych mogliby korzystać potem mieszkańcy, zainteresowani taką formą handlu. - Wkrótce w podobny sposób będziemy chcieli połączyć z potencjalnymi klientami producentów kwiatów oraz roślin ozdobnych, na które już zaczął się sezon – zapowiada Piotr Chmielewski.
Pomysł podchwyciła także gmina Lesznowola, która na swojej stronie internetowej www.lesznowola.pl apeluje o wspieranie lokalnych przedsiębiorców, publikując wykaz miejsc, w których można zrobić zakupy, ewentualnie zamówić dostawę do domu.

Targowiska w ograniczonym zakresie
W ubiegłym tygodniu, podczas sesji rady miejskiej w Górze Kalwarii, radni podjęli uchwałę potwierdzającą zarządzenia burmistrza, dotyczące ograniczenia handlu na placu targowym przy ul. Mariańskiej. Od dwóch tygodni na targowisku można sprzedawać tylko artykuły spożywcze i drogeryjne. Podobnie jest w Piasecznie i Konstancinie-Jeziornie. - U nas targowisko jest prywatne, więc nie możemy go zamknąć – zastrzega Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny. - Nie jestem zresztą zwolennikiem tego rozwiązania pod warunkiem, że plac targowy będzie dobrze zorganizowany. Kramy powinny być rozstawione w odległości co najmniej 5 m, między nimi powinien znajdować się też szeroki pas dla kupujących. Wydane przez sanepid ograniczenie handlu do artykułów spożywczych i chemiczno-kosmetycznych egzekwuje u nas policja.

Sanepid skontroluje targowisko
w Konstancinie

Na przestrzeni ostatnich dni wielu mieszkańców robiących zakupy na targowisku przy ul. Wojska Polskiego w Konstancinie-Jeziornie zwracało uwagę, że zasady bezpieczeństwa nie są tam przestrzegane. W związku z tym rada miejska, w trosce o zdrowie mieszkańców, poprosiła Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny o przeprowadzenie na targowisku kontroli. „W obecnej chwili zarządca nie wymaga od sprzedających zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami sprzedaży. Sprzedający są skumulowani w jednej alei targowej pomimo, że na placu targowym jest dostatecznie dużo miejsca, aby każdy ze sprzedających był oddalany od siebie przynajmniej o kilka metrów. Na uwagę zasługuje również fakt, że na targowisku jest dostępny tylko jeden sanitariat z toaletą i bieżącą wodą, zaznaczamy jednocześnie, że korzystanie z niego jest płatne” - czytamy w piśmie skierowanym do sanepidu. Rada rekomenduje, aby sanepid nakazał zarządcy targowiska ustawienie dodatkowych toalet z dostępem do bieżącej wody, rozmieszczenie sprzedających w bezpiecznej odległości oraz przestrzeganie maksymalnej liczby osób przebywających w jednym czasie na placu targowym. Gdyby nie zastosował się do tych zaleceń, rada apeluje o podjęcie decyzji o zamknięciu targowiska na czas epidemii.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
· Zbliża się remont wylotówki z miasta
· Wspólnoty mieszkaniowe chcą stawiać płoty
· Gmina zbuduje targowisko
· Powstał projekt opieki nad kasztanowcami
· Elki nie będą jeździć w weekendy
· Dzikie wysypisko śmieci przy torach
· Wybitny pedagog ma już nowy pomnik
· Miliony litrów odpadów chemicznych trafiło do naszego powiatu!
· Uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
· Składał propozycje seksualne dziecku!
· Czy przychodnia przy Fabrycznej jest zamknięta dla pacjentów?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest