Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 800), 2020-02-28
Aleksander Doba zainaugurował Klub Podróżnika

PIASECZNO Wraz z nowym rokiem w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym wystartował nowy cykl spotkań, który będzie gościć podróżników – zarówno tych bardzo znanych, jak i lokalnych. Na dobry początek organizatorzy zaprosili naprawdę wyjątkową osobę, która – jak można się było spodziewać – przyciągnęła do sali widowiskowej wielu mieszkańców

Aleksander Doba (urodzony w 1946 roku) to podróżnik i kajakarz, który dzięki internetowemu głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni oraz opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. To również dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.
Bohater wieczoru już od samego początku spotkania zatytułowanego „Niemożliwe nie istnieje” wręcz zahipnotyzował publiczność swoimi ogromnymi pokładami energii w połączeniu z niezwykłą pasją. Jeśli ktoś spodziewał się że osoba, która pływa po oceanie kajakiem przy 10-metrowych (w czasie sztormu) falach, musi być szalona, poznając bliżej Aleksandra Dobę zapewne szybko zmienił zdanie. To człowiek niewątpliwie odważny, ale i świetnie przygotowany – zarówno pod względem logistycznym (jako inżynier mechanik po politechnice), jak i psychicznym, do wyzwań które podejmuje. - Moją siłą napędową w różnych wyprawach jest ciekawość świata – wyznał gość. - Rozbudzili ją we mnie, kiedy jeszcze byłem mały, moi rodzice.
W przeszłości latał na szybowcach i skakał ze spadochronem, a jego odwieczną pasją były różne formy turystyki – pieszej czy rowerowej. Dopiero w wieku 34 lat zainteresował się jednak kajakarstwem i... od tego czasu przepłynął już łącznie ponad 100 tysięcy kilometrów.
Aleksander Doba przez ponad godzinę, przy wsparciu prezentacji multimedialnej, mówił ciekawie i z humorem. Opowiadał, między innymi, o budowie odpowiedniego kajaka, o tym jak pływał zimą po Brdzie z kolegą z piaseczyńskiego Polkoloru i – przede wszystkim – o ciekawostkach ze swoich licznych wypraw. W drugiej części spotkania cierpliwie odpowiadał z kolei na spotkania publiczności i pozował do wspólnych zdjęć. Jednego z uczestników interesowały kwestie jego relacji z małżonką.
- Jestem z tą samą żoną już ponad 40 lat i ona ani razu nie zgodziła się na moją oceaniczną wyprawę – stwierdził Aleksander Doba. - Gdy jednak już na jakąś wyruszam, to ona mnie najbardziej wspiera. Żonie też dużo zawdzięczam, bo nie jesteśmy idealnym małżeństwem i różne tarcia były. Ona mi jednak tak przez te lata nerwy hartowała, że na oceanie mało co mnie rusza. - Klub Podróżnika to nowy pomysł na działanie w nowym miejscu - mówi Sylwia Chojnacka-Tuzimek, wicedyrektor CEM. - Chcemy mieć różnorodną i wychodzącą na przeciw oczekiwaniom odbiorców ofertę.
Spotkania klubu będą się odbywać co miesiąc. Oprócz znanych osobistości nacisk w doborze gości ma być również położony na podróżników z gminy Piaseczno. Jeżeli więc ktoś odbył lub odbywa właśnie jakieś ciekawe wojaże, o których zechciałby publicznie opowiedzieć, może zgłaszać się do oddziału dla dorosłych w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym.
Kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika odbędzie się w Bibliotece Głównej w CEM już w najbliższą środę 4 marca. Tym razem gościem będzie Tomasz Jakimiuk, który opowie o podróżach przez Afrykę – ale nie byle jakich podróżach! Podlaski podróżnik i bloger, entuzjasta fotografii, student dziennikarstwa podróżował bowiem przez Czarny Ląd autostopem i… hulajnogą! W 2019 roku spakował plecak, zabrał hulajnogę i ruszył w podróż - przez cztery miesiące odwiedził dziewięć państw. Początek o godzinie 18.30. Wstęp wolny.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Mapa Pamięci Aleksandra Ryszki
· Moc letnich atrakcji w Parku Zdrojowym
· Od lipca rusza Muzyka na Skwerach
· Odmienne nurty sztuki współczesnej
· Książki przechodzą kwarantannę
· Kulturalna Góra Kalwaria
· Kulturalnie-wirtualnie w Lesznowoli
· Gminy odwołują kolejne imprezy plenerowe i wydarzenia
· Afera w czasach zarazy
· Zwiedź wirtualnie wystawę
· Kultura przeniosła się do internetu
· Napisał powieść o przemijaniu, przyjaźni i wielkiej podróży
· Powieść z nutką erotyzmu
· Kobieta z kotem
· Polska Wersja rozkołysała publikę
· Lakis wystąpił w Piasecznie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest