Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 kwietnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 799), 2020-02-21

PRAŻMÓW/GÓRA KALWARIA Trwają prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym oraz prowadzącym do niego układem drogowym. Rząd chce zbudować autostradową obwodnicę Warszawy (A50), która ma przechodzić m.in. przez gminy Prażmów oraz Góra Kalwaria. Mieszkańcy Prażmowa już zapowiedzieli, że nie chcą nowej drogi na swoim terenie

Więcej na temat CPK można znaleźć na stronie internetowej poświęconej temu projektowi (www.cpk.pl). Tam też zostało zamieszczone Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji. Jest to efekt prac planistycznych, zmierzających do jak najlepszego skomunikowania CPK z resztą kraju. Okazuje się, że plany te dotyczą także mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, a w szczególności dwóch gmin: Góry Kalwarii i Prażmowa.

Planistom zależy na opinii
mieszkańców

Proponując kilka wariantów przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, która ma prowadzić do CPK, planiści przekonują, że zależy im na opiniach, a także uwagach i wnioskach mieszkańców, gdyż pomogą one zoptymalizować przebieg nowej trasy. Jedną z gmin, przez które miałaby ona przebiegać jest Prażmów. W poniedziałek rano studium lokalizacyjne inwestycji trafiło na biurko wójta Jana Dąbka. W dokumencie zostało wskazanych pięć wariantów lokalizacji autostrady, ale tak naprawdę w dwóch przebiegach – przez Ustanów oraz wzdłuż linii kolejowej nr 12 (przez Uwieliny). Plany rządu wzbudziły przerażenie mieszkańców, którzy jeszcze tego samego dnia tłumnie przybyli na posiedzenie komisji polityki przestrzennej i ochrony środowiska. - To dopiero pierwszy etap planowania nowej drogi – zaznaczył na wstępie wójt Jan Dąbek. - W przyszłym tygodniu udamy się do Warszawy, gdzie przedstawimy swój punkt widzenia i postaramy się uzyskać więcej informacji. Zapytamy chociażby o to, dlaczego autostrada nie może przebiegać po śladzie dawnej drogi nr 50. Powinniśmy wspólnie zastanowić się, który z zaproponowanych wariantów przebiegu trasy będzie służył Prażmowowi – dodał Jan Dąbek.
- Żaden, bo ta autostrada przyczyni się do agonii gminy, przecinając ją na pół – złościli się mieszkańcy. - Na naszym terenie nie zaplanowano też węzła, co dodatkowo pogarsza sytuację.
Po krótkiej dyskusji udało się wypracować wspólne stanowisko. Mieszkańcy ustalili, że w ogóle nie chcą autostrady na terenie Prażmowa. Przygotowano też specjalny list intencyjny w tej sprawie opatrzony podpisami. Więcej na temat koncepcji rządu będzie wiadomo prawdopodobnie na początku marca. Wtedy to wójt zobowiązał się zdać mieszkańcom relację ze swoich rozmów w Warszawie.

Można składać wnioski i uwagi
do studium

Drugą gminą, przez którą może przechodzić autostradowa obwodnica Warszawy (A50) jest Góra Kalwaria. Tu pod uwagę brane są również dwa korytarze. W pierwszym, północnym, trasa ma przebiegać przez Wólkę Załęską, między Baniochą i Tomicami i dalej w kierunku Dobiesza (przez Chojnowski Park Krajobrazowy). W drugim wariancie autostrada będzie biegła między Wólką Załęską i Moczydłowem i dalej przez Mikówiec i Sierzchów. - Gmina nie otrzymała na razie żadnych oficjalnych informacji w tej sprawie – poinformował nas w poniedziałek Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. - O prowadzonych konsultacjach dowiedzieliśmy się z internetu. Jeśli chodzi o ewentualne uwagi i wnioski, na pewno musimy przeanalizować kwestię proponowanych przebiegów trasy. Zapewniam, że będziemy podejmować działania zgodne z wolą naszych mieszkańców.
Wnioski i uwagi do „Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji” można składać do 10 marca, wypełniając stosowny dokument znajdujący się na stronie internetowej CPK.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ranking kredytów
· Handel w dobie koronawirusa
· Właściciel domu chciał przejąć lokal socjalny
· Zrobią oznaczenie drugiej strefy TAXI
· Domy Dzieci w Łbiskach potrzebują dobrego internetu
· Harcerze pomagają w kryzysie
· Historia pewnego krzyża
· Pożary pięciu domów!
· Musi poczekać na ZOL 3 lata
· Burmistrz: to jest zły czas na wybory!
· Życie na kwarantannie
· Płot parkan ogrodzeniem pogania
· Nowy przystanek L1
· Rekordowo niskie bezrobocie. Jak długo?
· Ruszyła akcja szycia maseczek dla szpitala
· Lekarz: apeluję o zakup sprzętu ratującego życie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest