Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 marca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 marca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 marca 2020**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 798), 2020-02-14
Gorące źródła w zawieszeniu

PIASECZNO W 2011 roku w Wólce Kozodawskiej wystartował projekt, który miał dostarczyć miastu darmową energię. Doszło jednak do zaniedbań, na skutek których sprawa na wiele lat utknęła w sądach. - Gorąca woda cały czas jest w Wólce Kozodawskiej, grzechem byłoby jej nie wykorzystać – uważa Krzysztof Karnowski, jeden z inwestorów

O sprawie ostatni raz pisaliśmy we wrześniu 2018 roku, a więc siedem lat po prezentacji projektu geotermalnego, który miał dostarczyć Piasecznu nie tylko energię z głębi ziemi, ale zapoczątkować także budowę kompleksu basenów.
Przypomnijmy. Wszystko zaczęło się ponad 8 lat temu przy ul. Dworskiej, gdzie przedstawiciele firmy Termo-Glob próbowali zainteresować lokalne władze, dziennikarzy oraz naukowców koncepcją nowatorskiego projektu. – Z tej wody będzie można odzyskiwać ciepło, ale także otrzymać energię elektryczną – przekonywał wówczas Krzysztof Karnowski, prezes firmy Termo-Glob. Zapewniano, że pompowaną z wnętrza ziemi wodę będzie można wykorzystywać także w lecznictwie i rehabilitacji.

Odwiert powstał w złym miejscu
Przyszłe ujęcie otrzymało nazwę Geotermii Warszawskiej. W pierwszym etapie budowy miał zostać wywiercony otwór geotermalny GT-1 i tak się stało. Wykonała go spółka Exalo Drilling z grupy PGNiG. Odwiert o głębokości 400 m kosztował około 20 mln zł (8,8 mln zł stanowiła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Potem miał zostać wywiercony jeszcze drugi otwór chłonny GT-2, poprzez który schłodzona woda miała być tłoczona do macierzystej warstwy wodonośnej, w której nastąpiłoby jej ponowne ogrzanie (system nosi nazwę dubletu geotermalnego). Jednak tego otworu nigdy nie udało się wykonać ponieważ okazało się, że pierwszy odwiert został zrobiony z naruszeniem obowiązujących przepisów. Krzysztof Karnowski podsumowuje to bardziej dosadnie: - W świetle prawa górniczego odwiert GT-1 nie istnieje – mówi.

Ruszyła batalia sądowa
Karnowski podkreśla, że firma Termo-Glob otrzymała co innego niż zamawiała. Przedsiębiorca przekonuje, że Exalo Drilling wzięła na siebie odpowiedzialność za wykonanie projektu i zdobycie wszelkich niezbędnych zezwoleń. Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie pozwolił wprawdzie wywiercić otwór, ale wydał decyzję z rażącym naruszeniem prawa, co stwierdził potem (niestety już po wykonaniu odwiertu) Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. - Jesteśmy w kropce – mówił półtora roku temu Krzysztof Karnowski. - Oczywiście możemy wywiercić obok kolejny otwór, ale kto wyłoży na to 20 mln zł?
Jako że odwiert powstał poza obszarem określonym w koncesji, Termo-Glob odmówił odbioru inwestycji. - Nie otrzymaliśmy dokumentów potwierdzających legalność odwiertu – wyjaśnia Karnowski. - Dlatego rozwiązaliśmy umowę z Exalo.
Niestety, odwiert powstał i okazał się samowolą górniczą, w związku z czym NFOŚiGW zażądał od nas zwrotu dotacji wraz z odsetkami – w sumie 10,6 mln zł. Oczywiście nie mieliśmy takich pieniędzy i nasze konta zostały zajęte przez komornika.
Od tego czasu Exalo i Termo-Glob się procesują. - Wygraliśmy ostatnio sprawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który orzekł że Exalo działała w złej wierze – mówi Krzysztof Karnowski. - Sądy cywilne w Krośnie i Rzeszowie przyznały nam rację, że prace zostały wykonane niezgodnie z umową.
Zdesperowani właściciele Termo-Globu napisali też ostatnio list do premiera Mateusza Morawieckiego (wcześniej zwracali się do burmistrza Piaseczna) z prośbą, aby w interesie publicznym przyczynił się do wypracowania porozumienia w sprawie odwiertu. Mówiąc wprost: chodzi o jego legalizację. - Jesteśmy pełni nadziei – mówi Krzysztof Karnowski. - W marcu spotykamy się w tej sprawie z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem. Cały czas wierzymy, że batalia którą od lat toczymy będzie miała szczęśliwe zakończenie.
TW
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Życie na kwarantannie
· Płot parkan ogrodzeniem pogania
· Nowy przystanek L1
· Rekordowo niskie bezrobocie. Jak długo?
· Ruszyła akcja szycia maseczek dla szpitala
· Lekarz: apeluję o zakup sprzętu ratującego życie
· Miasto walczy z koronawirusem
· Starsi ludzie czekają na pomoc
· Trudna sytuacja firm i nie tylko
· Służba zdrowia w dobie koronawirusa
· Koronawirus w piaseczyńskim szpitalu
· Targowiska nadal działają
· Zbiorowa kwarantanna będzie na stadionie
· Nowe zadania policji i straży miejskiej
· Przeniesiono poradnię i warsztaty dla niepełnosprawnych
· Smog skraca nasze życie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest