wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 790), 2019-11-29
Bajkowa wystawa
PIASECZNO W Kolonii Artystycznej w Zalesiu Dolnym trwa właśnie wystawa oryginałów ilustracji Olgi Siemaszko. Nieżyjąca już artystka zajmowała się ilustrowaniem książek dla dzieci, a także rysunkiem, plakatem filmowym i teatralnym oraz scenografią
– Nie miałam przyjemności poznać artystki – powiedziała, otwierając ekspozycję, Mira Walczykowska, właścicielka Kolonii Artystycznej. – Znam ją jednak z jej twórczości, a bardzo często jej nazwisko pojawiało się, między innymi, w domu Józefa Wilkonia. Na tą wystawę udało nam się wybrać kilkadziesiąt prac w różnych technikach i w różnych klimatach.
W trakcie wernisażu można było się również przekonać jak barwną postacią była Olga Siemaszkowa, bo artystkę wspominali – nie stroniąc od anegdot – jej najbliżsi.
Olga Siemaszkowa (1911 – 2000) w ilustracji wypracowała indywidualny styl, realizując swoje prace w zgodzie z tym, co napisał autor. Zilustrowała ponad 200 książek, kalendarzy i innych druków (między innymi „Alicję w krainie czarów” Lewisa Carrolla, „Kalifa Bociana” i inne baśnie Wilhelma Hauffa, „Ucznia czarnoksiężnika” Goethego, „Bajeczki” Józefa Ignacego Kraszewskiego i „Wiersze dla dzieci” oraz „Kwiaty polskie” Juliana Tuwima. Swoją pracą przyczyniła się do sukcesów polskiej grafiki książkowej w Europie i była laureatką wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie, z których najważniejsze to: Złoty Medal IBBY w 1959 r. w Lipsku, nagrody w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku w 1983 i 1986, w roku 1986 została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena za „Bajeczki”, nagrody na Ogólnopolskich Wystawach Ilustracji, wpis na honorową listę IBBY, medal Komisji Edukacji Narodowej w 1975 r., w 1996 otrzymała Nagrodę PTWK za całokształt twórczości, czy wreszcie (w roku 2000) medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.
Wystawę w Kolonii Artystycznej przy ulicy Dębowej 3 będzie można oglądać do 30 grudnia.
Grzegorz Tylec