Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 790), 2019-11-29
Jak upamiętnić Wacława Gąsiorowskiego?

KONSTANCIN-JEZIORNA W środę odbyła się sesja nadzwyczajna rady miejskiej, podczas której radni, władze gminy oraz mieszkańcy zastanawiali się, w jaki sposób najlepiej uhonorować pamięć przedwojennego sołtysa gromady Konstancin, Wacława Gąsiorowskiego. W tym roku wypadają 150. rocznica jego urodzin i 80. śmierci

O Wacławie Gąsiorowskim, nie tylko sołtysie Konstancina i wielkim społeczniku, ale także żołnierzu, dziennikarzu, utalentowanym pisarzu oraz wielkim patriocie rozmawiano już podczas poprzedniej sesji rady miejskiej. Z wnioskiem o jego upamiętnienie wystąpili wówczas radny Krzysztof Bajkowski oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Podczas środowej sesji, która odbyła się w niezwykle uroczystej oprawie, przypomniano postać tego nietuzinkowego człowieka. Sylwetkę Wacława Gąsiorowskiego w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła dr Hanna Szaflik-Winogrodzka. Przypomniała, że były sołtys Konstancina dał się poznać m.in. jako organizator konspiracji niepodległościowej w zaborze rosyjskim. Niestety, ścigany przez carską Ochranę, został zmuszony do emigracji. Po wybuchu I wojny światowej czynnie włączył się w działalność na rzecz odrodzenia się państwa polskiego, biorąc udział w organizowaniu armii polskiej. Do kraju na stałe powrócił w 1930 roku i zamieszkał w willi „Ukrainka” w Konstancinie. Sołtysem gromady Konstancin został w 1936 roku, piastując tę funkcję aż do śmierci, a więc 30 października 1939 roku. – W tym czasie Wacław Gąsiorowski wprowadzał liczne udogodnienia dla mieszkańców – mówiła Hanna Szaflik-Winogrodzka. – Dbał o plażę i kąpielisko nad Jeziorką, zabiegał o elektryfikację i kanalizowanie uzdrowiska. Propagował także Konstancin jako miejscowość letniskowo-klimatyczną. Niestety boleśnie odczuł wybuch wojny. Zmarł nagle. Został pochowany na cmentarzu w Skolimowie, a 10 lipca 2009 rada miejska podjęła decyzję o nadaniu mu honorowego obywatelstwa.

Potrafił rządzić twardą ręką
O sołtysie Gąsiorowskim mówił również Witold Rawski z Konstancińskiego Klubu Historycznego. Przypomniał, że sołtys był bardzo zaangażowany w życie lokalnej społeczności. – Był konsekwentny w stawianiu sobie zadań i ich realizowaniu – mówił. – Wprowadził ostrą dyscyplinę finansową. Tym którzy nie płacili podatków, odcinano elektryczność i wodę. Wacław Gąsiorowski, w ramach oszczędności, nakazał wyłączenie co drugiej latarni, a w pozostałych wymianę żarówek na zużywające mniej prądu. Liczbę stróży nocnych z czterech kazał zredukować do dwóch. Po I wojnie światowej, do lat 30. Konstancin przeżywał swój najgorszy okres. Wacław Gąsiorowski go odbudował.

Gdzie powstanie aleja zasłużonych?
Drugą część sesji zdominowała dyskusja dotycząca formy upamiętnienia Wacława Gąsiorowskiego. – Można pomyśleć o jego figurze w najbliższym otoczeniu ratusza – zaproponował Krzysztof Bajkowski. Z kolei Andrzej Cieślawski zasugerował, aby na upamiętnienie najwybitniejszych w historii Konstancina postaci przeznaczyć trakt w Parku Zdrojowym między ulicami Żeromskiego a ks. Piotra Skargi, któremu jakiś czas temu nadano nazwę Alei Miłośników Konstancina. – To na tym odcinku miały pierwotnie zostać ustawione kamienie czy obeliski upamiętniające ważne dla naszej społeczności osoby – przypomniał Andrzej Cieślawski. – Pierwszą z tych osób mógłby być Wacław Gąsioroski, a kolejną np. hrabia Skórzewski.
Pomysł ten wielu obecnym na sali osobom również przypadł do gustu. – Osób zasłużonych dla naszej miejscowości jest poza Wacławem Gąsiorowskim co najmniej kilka – przypomniał burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Według mnie możemy rozważać tablice pamiątkowe umieszczone wewnątrz ratusza, ewentualnie na pierwszym piętrze willi Kamilin w Parku Zdrojowym. Pomysł, aby ustawić je przy Alei Miłośników Konstancina też uważam za dobry, bo to godne miejsce. W przyszłym roku chciałbym doprowadzić do spotkania wszystkich zainteresowanych stron i wypracować sposób upamiętnienia osób, które na to zasługują.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
· Zrobią Kormoranów. Ale jeszcze nie teraz
· Dwie suche brzozy w każdej chwili mogą się przewrócić!
· Józefosław też będzie miał kino plenerowe!
· Przybędzie parkingów na terenie miasta
· Do Piaseczna zjechały klasyki
· Motoryzacyjne emocje, kaskaderska adrenalina
· Cicha promocja za ponad pół miliona złotych
· Nowy posterunek na święto policji
· Komary atakują! Co na to gmina?
· Rozmawiali o obwodnicy uzdrowiska
· Arteria w środku lasu. Na razie to tylko plany
· Powiat „wyprostował” Przyszłości. Mieszkańcy wnioskują o spowolnienie ruchu
· Kolejne uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest