Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 786), 2019-10-25
Lodowiska w tym roku nie będzie, bo gmina musi oszczędzać

LESZNOWOLA Podczas komisji polityki gospodarczej radni, ze względu na trudną sytuację finansową gminy, zdecydowali o wykreśleniu z budżetu środków przeznaczonych na obsługę lodowiska. W poprzednim sezonie gmina zapłaciła za ślizgawkę około 300 tys. zł

Już same warunki, na jakich funkcjonowało lodowisko znajdujące się w sezonie zimowym przy szkole w Lesznowoli mogą budzić kontrowersje. Przez kilka ostatnich lat przetarg na dostawę, montaż, demontaż i obsługę ślizgawki wygrywała ta sama firma. W ubiegłym roku zaproponowała ona za tę usługę (lodowisko funkcjonuje raptem przez kilka miesięcy) 266 tys. zł brutto. Oprócz tego gmina bezpłatnie udostępniła operatorowi plac przy szkole, płaciła rachunki za prąd (średnio około 8 tys. zł miesięcznie), wodę oraz dowoziła na lodowisko dzieci, które miały tam lekcje WF-u. Dodatkowy dochód firmy prowadzącej ślizgawkę stanowiły przychody z biletów oraz wypożyczalni łyżew. W ubiegłym roku obok kasy postawiono też budkę z małą gastronomią.
Nie jest tajemnicą, że te warunki nie podobały się wielu radnym. Zapytaliśmy radną Justynę Gawędę, która podczas komisji polityki gospodarczej złożyła wniosek o wykreślenie lodowiska z budżetu, czy mogło dojść do sytuacji, że warunki przetargu premiowały tylko jedną firmę. - Nie mam takiej wiedzy, takimi sprawami zajmuje się komisja rewizyjna – mówi Justyna Gawęda. - Całą sytuację na pewno warto przeanalizować i przyjrzeć się wydatkom związanym z funkcjonowaniem lodowiska. Być może są na rynku tańsze firmy zainteresowane prowadzeniem tego typu usługi.

Ślizgawka ofiarą oszczędności
Decyzja o wykreśleniu z budżetu gminy lodowiska zapadła podczas posiedzenia komisji polityki gospodarczej (później pomysł ten zaakceptowała rada gminy, podejmując uchwałę zmieniającą Wieloletnią Prognozę Finansową), której przewodniczącą jest radna Marta Maciejak. Sama radna podczas podejmowania decyzji była nieobecna. - Wyszłam z sali, bo akurat zadzwonił mi telefon – mówi. - Jak wróciłam już było po lodowisku. Ta decyzja jest bolesna, ale słuszna, bo musimy ograniczać wydatki.
Podobnego zdania jest Justyna Gawęda. Radna zwraca uwagę, że gmina buduje obecnie szkołę w Zamieniu i przedszkole w Wólce Kosowskiej oraz rozbudowuje szkołę w Nowej Iwicznej. - Nie mamy pieniędzy na wyposażenie tych placówek, trzeba więc szukać oszczędności – wyjaśnia. - Jest mi naprawdę przykro, że musieliśmy zrezygnować ze ślizgawki.

Nieracjonalne wydatki?
Nieco inne zdanie na ten temat ma radny Łukasz Grochala. - Rozpatrując kwestię lodowiska warto przyjrzeć się także innym gminnym wydatkom – mówi. - Na przykład organizacja w Łazach turnieju tańca GD Dance Show, który trwał raptem dwa dni, kosztowała gminę blisko 200 tys. zł.
Przypomnijmy, że jest to impreza biletowana, na którą trafia niewielu mieszkańców. Inny przykład z tego roku to zamknięty (dla 500 osób) koncert Margaret i Roksany Węgiel, na który wejściówki rozeszły się w niecałą godzinę. Gmina wydała na koncert około 150 tys. zł. Czy było warto? - To była pomyłka – kwituje radna Gawęda. - Niestety, jakiś czas przed koncertem radni odwołali Dni Gminy Lesznowola nie wiedząc, że na imprezę były już zakontraktowane gwiazdy, którym i tak trzeba było zapłacić. Nie mogliśmy zorganizować wydarzenia na stadionie, bo po zabójstwie prezydenta Adamowicza znowelizowano ustawę o imprezach masowych. Żeby spełnić rygorystyczne wymogi dotyczące bezpieczeństwa, trzeba by było wydać jeszcze więcej.
To tylko przykłady nieracjonalnych wydatków, których – jak się okazuje – może być więcej. - Warto przyjrzeć się dzierżawom gruntów pod gminne place zabaw oraz lokali, w których funkcjonują filie szkół czy Gminnego Ośrodka Kultury – dodaje radny Grochala. - Gmina wydaje na te dzierżawy ponad 200 tys. zł miesięcznie. Kolejna rzecz to kupowanie różnego rodzaju wyróżnień i statuetek, które można zobaczyć na ścianie przy gabinecie wójta. Niewiele osób o tym wie, ale za nie też się płaci.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni ufają burmistrzowi
· Powstanie nowa gminna spółka
· Szkolna cała czy tylko do połowy?
· Przyjęto duże ulgi na wymianę „kopciuchów”
· Zameldowana mieszkanka nie mogła zagłosować! Dlaczego?
· Początek sezonu wypadków motocyklowych
· Woda zalewa Ciechanowską
· Burmistrz nie otrzymał wotum zaufania Wiceburmistrz Rechnia odwołana!
· Pora zacząć kompostować!
· Wyłączyli latarnie żeby było taniej
· Szykuje się przebudowa ważnego skrzyżowania
· Deszczowy spot w Mysiadle
· Gdzie powstanie nowy komisariat?
· Czy urząd miasta przeniesie się do budynku sztabowego?
· Obwodnica Lesznowoli później albo wcale
· Ulice zmieniły się w rzeki, posesje w jeziora
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest