Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 774), 2019-07-26
Czekamy na nowe baseny

Z Jakubem Sobalą, trenerem pływania w MKS Piaseczno, rozmawia Grzegorz Tylec

Dlaczego warto trenować pływanie?

Pływanie to sport ogólnorozwojowy. Trenując je poprawiamy swoją wydolność i ogólną sprawność fizyczną. Jest to sport, w którym naprawdę trzeba byłoby się mocno postarać, żeby doznać jakiejś kontuzji. Nie bez przyczyny większość lekarzy ortopedów czy fizjoterapetów zaleca pływanie jako dobrą formę rehabilitacji. Każdy z nas powinien potrafić pływać. Trening pływacki pozwala na rozwój motoryczny, uczy współrywalizacji oraz - jak każdy sport - dyscypliny, cierpliwości i stawia przed człowiekiem wyzwania do realizacji.

Jak wyglądają typowe treningi
pływackie?

Wszystko zależy od wieku zawodników i stopnia zaawansowania. W naszym klubie trenują dzieciaki w wieku od 7 do 16 lat. W najmłodszych grupach trening pływacki opiera się na zabawie, ćwiczeniach oswajających z wodą i nauce podstawowych elementów technicznych. W miarę upływu czasu dzieciaczki uczą się podstaw sportowej rywalizacji, doskonalą technikę i zaczynają startować w zawodach. Najstarsi ćwiczą już w troszkę inny sposób i trening dla tej grupy jest bardziej specjalistyczny - przygotowuje do startu na zawodach w konkretnych konkurencjach, w których dany zawodnik jest najszybszy. Oprócz treningu w wodzie bardzo ważny jest również trening motoryczny na lądzie, który prowadzony jest na hali i siłowni. Jeżeli chodzi o częstotliwość treningów, to tutaj również wszystko zależy od wieku. Najmłodsi trenują dwa razy, a nastolatkowie przygotowujący się do startów w Mistrzostwach Polski nawet 10 razy w tygodniu! Dodatkowo nasz klub organizuje obozy sportowe w okresie letnim i zimowym.

Jak długo istnieje sekcja pływacka w GOSiR i jakie są jej największe sukcesy?
Sekcja pływacka GOSiR Piaseczno powstała w kwietniu 2000 roku, a od 4 października 2011 działa pod szyldem MKS Piaseczno. Nasz klub zrzesza dziś ponad 100 zawodniczek i zawodników w wieku od siedmiu lat wzwyż. Wśród nas trenują i trenowali mistrzowie Mazowsza, medaliści i finaliści Mistrzostw Polski, członkowie kadry Polski. Nasz klub od lat zajmuje wysoką lokatę w klasyfikacji uzyskanych wyników na imprezach rangi mistrzowskiej wśród wszystkich klubów pływackich z całej Polski.

A jak ocenia pan obecną bazę do treningów w Piasecznie?
Obecnie mamy jedną pływalnię krytą 25-metrową na terenie GOSiR-u w Piasecznie przy ulicy Sikorskiego, na której sekcja pływacka MKS Piaseczno odbywa swoje treningi. Treningi uzupełniające na lądzie także przeprowadzamy na terenie GOSiR-u (siłownia, hala). W naszej sekcji zrzeszonych jest obecnie ponad 100 zawodników którzy podzieleni są ze względu na wiek i stopień zaawansowania na sześć grup szkoleniowych (sportowych) i jedną grupę rekreacyjną dla osób, które skończyły trenować zawodniczo, ale dalej chcą kontynuować zabawę z pływaniem. Zapotrzebowanie na tory jest bardzo duże, a miejsca jest niestety bardzo mało. Do GOSiR-u przyjeżdżają na naukę pływania dzieci z okolicznych szkół, tory wynajmowane są przez liczne firmy komercyjne oraz przychodzi wiele klientów prywatnych. Co roku jest problem z miejscem i dopasowaniem godzin treningowych do przepełnionego grafiku pływalni.

Jak przyjęliście wiadomość o planowanej budowie nowych basenów?
Z dużą niecierpliwością czekamy na nowy kompleks basenowy w Piasecznie. Z punktu widzenia sekcji pływackiej idealnym rozwiązaniem byłaby pływalnia 50-metrowa na wzór warszawskiego obiektu na Trojdena, z możliwością podziału niecki na dwie 25-tki. Taka pływalnia dałaby zdecydowanie więcej możliwości organizowania imprez, rozwoju takich dyscyplin jak piłka wodna oraz ogromną promocję miasta. Tego typu obiekt sam by na siebie zarabiał. Obecnie sekcja przygotowując się do Mistrzostw Polski na długim basenie (50-metrowy) jest zmuszona odbywać szkolenie na obiektach warszawskich (WUM, Warszawianka), podobny problem mają inne okoliczne kluby pływackie. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni, że powstanie nowy obiekt i nieważne czy 25- czy 50-metrowy. Z niecierpliwością czekamy na projekt i jego szybką realizację.
Kto jest obecnie największą nadzieją sportową pływania w Piasecznie?
Naszą najlepszą i najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Martyna Jabłońska (rocznik 2003), podopieczna trenera Gabriela Turczyńskiego. Wielokrotna Mistrzyni i medalistka Mistrzostw Polski, członkini kadry Polski oraz reprezentantka Polski na arenie międzynarodowej. Na ostatnich MP 16-latków, które odbyły się w dniach: 10-12 lipca w Lublinie, Martynka wywalczyła 4 medale w 4 konkurencjach, w których wystartowała. Dużymi nadziejami sportowymi są także nasi zawodnicy z rocznika 2005, trenujący na co dzień pod okiem trener Małgorzaty Michalskiej. Na tegorocznych Mistrzostwach Polski wielokrotnie wchodzili do finałów A Mistrzostw Polski i niejednokrotnie ocierali się o podium. Ponadto mamy wielu bardzo dobrze rokujących zawodników wśród młodszych dzieci, dla których Mistrzostwa Polski odbędą się w perspektywie kilku lat.

A jakie są największe problemy do rozwoju pływania w gminie?
Niestety w Piasecznie nie ma szkoły średniej, która umożliwiłaby szkolenie sportowe i współpracowała w pełni z sekcją. Od lat zawodnicy, kończąc szkołę gimnazjalną, czy teraz, po reformie, szkołę podstawową zmuszeni są zmienić klub na taki, gdzie bliskość szkoły i jej profil umożliwią dalszy rozwój sportowy. Wybierają szkoły warszawskie z klasami sportowymi. Główny kierunek to G8 Bielany Warszawa, Polonia Warszawa, GIM 92 Ursynów. Tutaj pojawia się kolejny problem Piaseczna - brak placówek na kształt Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Nasza młoda i zdolna młodzież, chcąca kontynuować swoją pasję do sportu przy jednoczesnej nauce, która jest najważniejsza w tym wieku, zmuszona jest do wybrania szkoły poza granicami Piaseczna. Trenowanie wyczynowe pływania wymaga dwóch treningów dziennie, są to często blisko 4 godziny w ciągu dnia i potrzeba pełnej kooperacji na linii szkoła - klub sportowy, stąd brak w naszej sekcji zawodników starszych i grupy seniorskiej. Podobny los czeka Martynkę, która od przyszłego sezonu zmienia barwy klubu na jeden z czołowych klubów warszawskich. O potencjale naszych byłych podopiecznych zaświadczył niedawno nasz były zawodnik Michał Szer, na co dzień trenujący w Australii, który postanowił reprezentować klub MKS Piaseczno na tegorocznych MP Seniorów 15-19 maja w Olsztynie, zdobywając srebrny medal na 50 metrów stylem klasycznym i notując w eliminacjach trzeci czas w historii polskiego pływania w tej konkurencji (27.78).
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piątka na wysokim poziomie
· Turniej w cieniu pandemii
· Były awanse, nie było spadków
· Siatkarze grali na plaży
· Nietypowa piątka
· Musimy się stale rozwijać
· Sparta wraca do czwartej ligi!
· Jak coś robić, to na 100 procent
· Młodzi pingpongiści mają się czym pochwalić
· Szkoleniowcy Piaseczna z wyższymi uprawnieniami
· Derby dla Laury
· Nasze kluby zagrają o awans!
· Cieszą się, że znów mogą trenować
· Wreszcie mogą pobiegać bez stresu
· Walczyli w Piaseczno Open
· Kluby robią co mogą
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowie fechtunku w akcji
· KS Raszyn dobrze radzi sobie w IV lidze
· Wychować mistrzów ping-ponga
· Bieg Pamięci Powstańczej
· Młodzi mistrzowie fechtunku
· Wirtuozi piłki nożno-stołowej
· Siatkarki GLKS-u Nadarzyn zaczynają nowy sezon
· Heroski są wśród nas
· Ogromny sukces młodych siatkarek
· Łowcy futbolowych talentów
· Ach, ten niesamowity Hou
· Turniej piłkarski o puchar senatora
· Szybko, szybciej po mistrzostwo
· KS Raszyn awansował do IV ligi!
· Ścigali się aż miło
· Hala pełna mistrzów i gwiazd
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Puchar Sielanki dla Mazowsza
· MKS Grójec najlepszy w Pierwszym Koszykarskim Kroku
· I i II runda Rallycross Cup w Słomczynie
· 14 medali karateków z Chynowa
· Turniej o puchar Justyny Kozdryk
· Na biegaczy czekały na mecie jabłka
· Skorupski wreszcie w czołówce
· Zwycięska (srebrny medal) próba sił i nerwów Justyny Kozdryk
· Sukces karateków z Chynowa
· Grot Chynów brylował na Opolszczyźnie
· Grójczanie triumfują w Radomiu
· Grad medali karateków Grota Chynów
· Ma żal, że „spadła” z podium
· Pierwsi już w finale
· Pikniki i festyny w gminach
· Noc Świętojańska pełna atrakcji
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest