Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 765), 2019-05-17
Kontrowersje wokół Ośrodka Wisła

PIASECZNO Dwa lata temu teren Ośrodka „Wisła” w Zalesiu Górnym został przez starostwo powiatowe wydzierżawiony na 17 lat Rafałowi Karwowskiemu. Trwa dopiero drugi sezon dzierżawy, a już obie strony mają do siebie dużo zastrzeżeń. Najemca żali się, że urzędnicy rzucają mu kłody pod nogi, starosta Ksawery Gut upomina się o uregulowanie zaległości finansowych

Ośrodek został wydzierżawiony za 250 tys. zł netto rocznie. W umowie przewidziany został zapis zobowiązujący dzierżawcę do wykonania na terenie ośrodka inwestycji za przynajmniej 2 mln zł w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. W tym okresie podmiot płaci czynsz obniżony o 40 procent.

Nowy pomysł na „Wisłę”
Zainteresowanie dzierżawą Ośrodka „Wisła” było mizerne. Nic dziwnego. Teren nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiałby większe inwestycje. Zgłosił się tylko jeden oferent – Rafał Karwowski, który od lat prowadził w Zalesiu Górnym firmę zajmującą się wynajmem samochodów filmowych. Jak twierdzi, zainwestował w teren już dużo więcej niż przewidziano w umowie. Zmienił nazwę ośrodka na „Planeta Zalesie”, wyremontował kilkanaście budynków, stworzył park tematyczny poświęcony postaciom filmowym i pojazdom oraz zapewnił szereg atrakcji. Odwiedziliśmy „Planetę Zalesie” dwa tygodnie temu i byliśmy pod wrażeniem liczby nagromadzonych eksponatów i atrakcji, które ściągają do Zalesia Górnego nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale rodziny z dziećmi z całego kraju. Oczywiście „Planeta Zalesie” nie wszystkim odpowiada. Niektórzy narzekają na zaburzanie naturalnych walorów przyrodniczych terenu, inni wytykają tandetę i kicz oferowanych atrakcji.

Dzierżawca narzeka na powiat
– Ta współpraca układa się tragicznie, zarząd nie przestrzega zapisów umowy – skarżył się Karwowski radnym podczas posiedzenia Komisji Strategii Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa w starostwie powiatowym.
Dzierżawca narzekał na zaniedbania samorządu, który nie docenia jego wkładu i inwestycji, a także nie potrafi zadbać o mienie, towarzyszące dzierżawionemu ośrodkowi.
– Budka na wjeździe wita przyjezdnych wulgaryzmami, kosze na śmieci nie są opróżniane, należąca do gminy ulica Wczasowa jest brudna i zaniedbana. Samochody wjeżdżają w nią, jak chcą – narzekał przedsiębiorca. – Za darmo oddaliśmy parking dla mieszkańców wierząc władzom Piaseczna, że zostanie on wyremontowany – podnosił Rafał Karwowski. – Wciąż leżą na nim zwalone drzewa i jest nieposprzątane. Nikt z tym nic nie robi.
Naprzeciwko odremontowanej restauracji „Leśnej” przechodniów wciąż straszą rozwalające się domki letniskowe.
– To teren lasu, z formalnego punktu widzenia nie sposób tam czegokolwiek podbudować – wyjaśnia Rafał Karwowski. – Zresztą starostwo wciąż mnie straszy, że zerwie umowę dzierżawy więc, człowiekowi odechciewa się dalszych wydatków. Lasy nie robią problemów, ale starostwo ciągle piętrzy trudności.

Powiat narzeka na dzierżawcę
Inaczej sprawę widzi starosta Ksawery Gut. - Odbyliśmy kilka spotkań z dzierżawcą, ale nasze rady odbierane są jako rzucanie kłód pod nogi – mówi starosta. - Żyjemy w pewnej rzeczywistości prawnej i nie można ignorować przepisów. Mamy obawy co do legalności niektórych obiektów, mamy wątpliwości czy nowo otwarta restauracja spełnia normy określone przez sanepid i straż pożarną.
Czy umowa z dzierżawcą zostanie zerwana? - Nikt nikogo nie straszy, jest umowa i należy przestrzegać jej zapisów, w przeciwnym wypadku może być rozwiązana – mówi starosta Ksawery Gut i dodaje, że dzierżawca nie wywiązuje się z płatności. Jeśli doszłoby do rozwiązania umowy, jak starostwo widzi przyszłość ośrodka wypoczynkowego?
- W mojej ocenie najlepiej całym obiektem zaopiekuje się gmina, ma środki na inwestycje i instytucje do zarządzania tego typu miejscami, część terenu może poddzierżawić na drobne usługi – mówi starosta Ksawery Gut. - Prywatnemu przedsiębiorcy będzie trudno zainwestować na tyle, aby to się zwróciło. Dlatego obiekt wygląda jak wygląda.

Gmina ma inne priorytety
Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz w bardzo dyplomatyczny sposób daje do zrozumienia, że gmina ma inne priorytety.
– Nie jestem zapalonym orędownikiem by wszystko robiła gmina
– powiedział zapytany o ewentualne przejęcie basenu w Zalesiu Górym. Dodał, że to łączy się z masą papierologii i nakładem dużych środków finansowych.
Gmina myśli o basenach zewnętrzych, które mogłyby powstać przy okazji realizacji budowy kompleksu sportowego przy ul. Chyliczkowskiej (chodzi o zagospodarowanie terenów przejętych od SGGW, na których dziś znajdują się porzeczki). Co z tego ostatecznie wyjdzie? Dziś nie wiemy.
Zapytaliśmy Rafała Karwowskiego o zaległości finansowe względem powiatu.
- Za poprzedni sezon wszystko uregulowaliśmy, w tej chwili kilkadziesiąt tysięcy złotych już wpłaciliśmy, a resztę uzupełnimy w ciągu 1,5 miesiąca
– zapowiedział przedsiębiorca.
Wydaje się więc, że mariaż starostwa z aktualnym dzierżawcą będzie trwał przez kolejne lata. Nawet jeśli jest to małżeństwo z rozsądku, a nie z miłości.
Kamil Staniszek
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
· Wizualizacja nowego targowiska
· Czy na Gminnej powinny pojawić się spowalniacze?
· Śmiertelny wypadek na Chyliczkowskiej
· Wiemy jak będzie wyglądał nowy basen
· Zaparkował przed sklepem i... zapłacił 150 zł mandatu
· Umożliwili dalszy remont willi „Zameczek”
· Rusza piaseczyńska wąskotorówka!
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest