Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 lutego 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 lutego 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 lutego 2020**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 762), 2019-04-19
Gmina sprzeda zabytkową willę!

KONSTANCIN-JEZIORNA Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni wyrazili zgodę na sprzedaż zabudowanej nieruchomości przy ul. Mickiewicza 7, na której znajduje się wymagająca gruntownego remontu willa Biała. Do kupienie są także gminne parcele przy ul. Letniej 14 i Grodzkiej 17

Działka przy ul. Mickiewicza 7 ma powierzchnię 0,3318 ha i znajduje się praktycznie w centrum miasta. Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza na tym terenie zabudowę usługową, pensjonatową oraz mieszkaniową jednorodzinną. Na działce stoi zrujnowana willa Biała. Została ona wzniesiona na zamówienie Leonii Rudzkiej w 1903 r. z przeznaczeniem na internat dla dziewcząt. Projekt, utrzymany w stylu willi szwajcarskich, wykonał Józef Pius Dziekoński. Jeszcze kilka lat temu w budynku mieszkało 6 lokatorów. Niestety, w 2015 roku wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło poddasze i fragment dachu. Cały dom został zalany przez wodę. Wprawdzie gmina odbudowała więźbę dachową i poszycie, ale willa nie nadawała się już do zamieszkania. Zlecono więc ekspertyzę, mającą określić stan techniczny budynku. Wykonująca ją firma miała przygotować dodatkowo dwie koncepcje wykorzystania powierzchni wewnątrz willi na cele publiczne.

Wysokie koszty,
niewielka powierzchnia

Wyniki tych prac przedstawił podczas ostatniej sesji rady miejskiej wiceburmistrz Ryszard Machałek. - Stan techniczny budynku jest zły – poinformował radnych. - W willi trzeba wymienić tynki, stropy, konstrukcję schodów, stolarkę, wybudować od nowa drewniane werandy i ganki, zrobić przyłącze gazowe, kotłownię i instalację CO.
Z opracowanej koncepcji wynika, że budynek można by zaadoptować na potrzeby ośrodka dziennej rekreacji dla dzieci, młodzieży i seniorów. Można by umieścić w nim przedszkole na 25 dzieci. Tyle tylko, że ogromne nakłady jakie musiałaby ponieść gmina, przełożyłyby się na uzyskanie niewielkiej powierzchni użytkowej. - Stąd sugestia burmistrza, aby ten budynek sprzedać – argumentował Ryszard Machałek. Nie wszystkim ten pomysł przypadł jednak do gustu. Radny Arkadiusz Głowacki zaapelował, aby nie pozbywać się willi lekką ręką. - To atrakcyjny teren w centrum miasta – przekonywał. - Można tam zrobić Centrum Aktywności Lokalnej. Działka jest duża, więc może udałoby się uzyskać zgodę na rozbudowę willi.
Burmistrz Kazimierz Jańczuk zwrócił jednak uwagę, że remont willi Białej pochłonie miliony złotych, a dosłownie naprzeciwko gmina odbudowuje już przecież za 6,5 mln zł willę Gryf, w której jest prawie 750 m kw. powierzchni użytkowej. - Gminy nie stać, aby budynek przy Mickiewicza 7 stał i niszczał – przekonywał burmistrz. - A konserwator nam nie popuści. Będziemy musieli odbudować go dokładnie w tym samym stylu. Przerabialiśmy to już w willą Kamilin. Dlatego lepiej go sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na drogi, kanalizację czy oświetlenie.
Wydaje się, że te argumenty przekonały radnych, którzy w większości opowiedzieli się za zbyciem willi. Teraz gmina zleci wycenę nieruchomości. Pierwszy przetarg nieograniczony odbędzie się pewnie za kilka miesięcy.

Próbują sprzedać dwie działki
Jednak nie jest to jedyna parcela sprzedawana obecnie przez gminę. 17 czerwca ma odbyć się przetarg na zbycie nieruchomości przy ul. Letniej 14 oraz Grodzkiej 17. Będą to już kolejne tego typu postępowania, ponieważ działki od kilkunastu miesięcy nie mogą znaleźć nowych właścicieli. Parcela przy Letniej 14 znajduje się na osiedlu Chylice Letnisko, w obszarze zabudowy mieszkaniowej, i ma powierzchnię 0,1907 ha. Cena wywoławcza wynosi 750 tys. zł. Nieruchomość przy Grodzkiej 17 jest położona w odległości około 3 km od centrum miasta. Ma powierzchnię 0,3318 ha i jest zadrzewiona. Na działce znajduje się budynek mieszkalny wybudowany prawdopodobnie w 1937 roku. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 1 mln zł.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gdzie powstanie PSZOK?
· Psy nadal będą trafiały na „Paluch”
· Mieszkańcy zdecydują na co wydać 25 mln zł
· Koniec z plastikowymi jednorazówkami!
· Niewiele pieniędzy na drogi
· Gmina ma problem z PSZOK-iem
· Do wydania jest ponad 90 mln zł
· Gmina sprzeda działkę przy Parku Zdrojowym
· Gminna skarbnik odeszła na zasłużoną emeryturę
· To będzie budżet oszczędności
· Gmina wycofuje odwołanie
· Nadszedł czas na remont drogi z Piaseczna do Konstancina
· Gmina chce sprzedać zabytkową willę
· Burmistrz nagrodził najlepszych nauczycieli
· Burmistrz docenił nauczycieli
· Gmina buduje ścieżki dla rowerów i nadal liczy na dotację
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest