Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 757), 2019-03-15
Historia w formie komiksu

PIASECZNO Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie promocyjne z Sebastianem Sękiem i Maciejem Zadrągiem – autorami wydanego przez gminę Piaseczno komiksu „Jeden do jednego

W trakcie spotkania poprowadzonego przez Piotra Prawuckiego można było sporo dowiedzieć się o tym, jak powstawał komiks opowiadający o rozgrywkach piłkarskich w latach niemieckiej okupacji na terenie Piaseczna.
- To pierwszy taki komiks dotyczący naszego lokalnego środowiska – powiedziała na wstępie Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. - Na naszych bibliotecznych półkach będzie zajmował zaszczytne miejsce. Cieszy nas, że to właśnie my możemy promować takie wydawnictwo.
Głos zabrał również burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz, który podkreślił, że w „Jeden do jednego” jest bardzo dużo pozytywnych emocji.
- Ten komiks pokazuje, że w Piasecznie działy się rzeczy niezwykłe
– podkreślił burmistrz. - Pokazuje ludzi z pasją, którzy w trudnym czasie potrafili pozostać nieugięci. To może być nasz wyróżnik i możemy być z tego dumni. Myślę, że gmina powinna pomagać dziś takim ludziom z pasją jak autorzy komiksu, którzy budują również, jednoczącą nas tożsamość Piaseczna.

Komiks o walce o godność
Następnie prowadzący przedstawił sylwetki autorów, po czym rozpoczęła się, przygotowana przez nich, prezentacja genezy komiksu. W trakcie spotkania można było, między innymi, poznać proces tworzenia postaci w oparciu o archiwalne zdjęcia i dowiedzieć się więcej o ówczesnych realiach historycznych. Komiks skupia się na dwóch głównych wątkach – piłkarskim meczu Warszawa – Kraków, który został rozegrany w Piasecznie w 1943 roku i na postaci Tomasza Jaroszyńskiego – lokalnego działacza, restauratora i bardzo zasłużonego działacza struktur piłkarskich.
- W tamtych czasach zorganizowane uprawianie sportu było zakazane i po prostu karane śmiercią – wyjaśnił Sebastian Sęk, autor scenariusza „Jeden do jednego”. - Wielu piłkarzy, także naszych lokalnych, przypłaciło grę życiem. W Mirkowie doszło do takiej masakry, gdy gubernator dystryktu warszawskiego dr Ludwig Fischer stwierdził, że przeszkadza mu to, że za oknem ktoś hałasuje grając w piłkę i zorganizował łapankę. Piłkarze uciekali w strojach i kilku z nich zostało z tego powodu zastrzelonych na ulicy. To, że postanowili oni w ten sposób funkcjonować nie jest więc błahym tematem. Naszym komiksem chcieliśmy im złożyć hołd.
Tomasz Sęk wyznał również, że bardzo trudno było znaleźć do niego odpowiednie materiały historyczne. Samo szukanie źródeł do wydawnictwa trwało kilka miesięcy. Problemem było przykładowo ustalenie kolorów strojów, w których grali piłkarze.
- Zależało nam na tym by postaci były wyraziste, a sam komiks maksymalnie przejrzysty – mówił dalej autor. - Chcieliśmy by każda ilustracja o czymś mówiła i mogła nas czegoś nauczyć.
W drugiej części spotkania o stronie graficznej projektu opowiedział z kolei Maciej Zadrąg – autor ilustracji.
- Tworząc rysunki cały czas pamiętałem o tym, że ci ludzie walczyli o ludzką godność – powiedział rysownik. - Nie przeczytałem od razu całego scenariusza, tylko rysowałem scena po scenie, tak jakbym go czytał i cały czas był on dla mnie tajemnicą.
Warto podkreślić, że w „Jeden do jednego” wykorzystano również wiele ciekawych zdjęć z epoki.

Dwa komiksy rocznie
Komiks wydano w liczbie 500 sztuk, a podczas spotkania można było dostać bezpłatny egzemplarz i zdobyć autografy twórców. Już wkrótce trafi on jednak do sprzedaży komercyjnej i będzie go można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.sebling.pl. Patronem medialnym wydania będzie Kurier Południowy i portal PiasecznoNews.pl.
Obecnie przygotowywana jest również kolejna historyjka obrazkowa
o Zimnych Dołach – potyczce Kompanii Leśnej im. „Szarego” w czasie Powstania Warszawskiego. W tym roku przypada jej 75. rocznica i Sebastian Sęk zapowiedział, że komiks ma być na nią gotowy.
- To będzie kompletnie inny styl, dlatego to nie Maciek będzie go robił – zdradził Sebastian Sęk. - Będzie on bardziej kreskówkowy, natomiast pod koniec roku mam nadzieję, że uda się nam wyrobić z Bitwą Gołkowską. Na przyszły rok planujemy z Maćkiem zająć się I wojną światową. Kilka tematów mamy jeszcze w zanadrzu, gmina jest bardzo otwarta na współpracę i w najbliższych latach chcemy robić po dwa komiksy rocznie.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
· Zbliża się remont wylotówki z miasta
· Wspólnoty mieszkaniowe chcą stawiać płoty
· Gmina zbuduje targowisko
· Powstał projekt opieki nad kasztanowcami
· Elki nie będą jeździć w weekendy
· Dzikie wysypisko śmieci przy torach
· Wybitny pedagog ma już nowy pomnik
· Miliony litrów odpadów chemicznych trafiło do naszego powiatu!
· Uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
· Składał propozycje seksualne dziecku!
· Czy przychodnia przy Fabrycznej jest zamknięta dla pacjentów?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest