Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 756), 2019-03-08
Obchody urodzin miasta

GÓRA KALWARIA We wtorek 26 lutego minęło dokładnie 349 lat od nadania Górze Kalwarii praw miejskich. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej, po której wystartował bieg uliczny

Sesję, która odbywała się w kalwaryjskim Ośrodku Kultury, otworzył przewodniczący rady, Jan Rokita. Przypomniał on pokrótce historię założenia Nowej Jerozolimy, co nastąpiło w 1670 roku. - Był to ośrodek, który odegrał istotną rolę w historii Polski – podkreślił przewodniczący rady. - Trzeba wzorować się na przeszłości i czerpać z niej inspirację.
Następnie list gratulacyjny w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Jana Struzika, odczytała Bożena Żelazowska. Marszałek życzył w nim wszystkim mieszkańcom m.in. niesłabnącego poczucia dumy z przynależności do tak niezwykłej wspólnoty.

Wykład poświęcony Stefanowi Wierzbowskiemu
Istotnym elementem obchodów był wykład historyczny Łukasz Głodka, poświęcony założycielowi miasta, biskupowi Stefanowi Wierzbowskiemu. - Stefan Wierzbowski był wizjonerem, magnatem, politykiem i duchownym, który nie bał się realizować swoich marzeń w okresie, kiedy na Polskę spadło wiele klęsk – zaczął prelekcję Łukasz Głodek. Następnie opowiedział o starym rodzie Wierzbowskich, herbu Jastrzębiec, który pochodził w Wielkiego Chrząstowa w ziemi łęczyckiej. Sam biskup podobno często to podkreślał, co miało podnosić prestiż rodu. Jego ojciec – Mikołaj – był uczestnikiem m.in. bitwy o Inflanty i wyprawy moskiewskiej. W uznaniu zasług Zygmunt III Waza mianował go kasztelanem inowłodzkim, co w praktyce było przepustką do klasy magnaterii. Stefan był najmłodszym z szóstki rodzeństwa. Gdy się urodził (było to prawdopodobnie 26 grudnia 1619 roku), matka miała zobaczyć na jego głowie infułę biskupią, co było zapowiedzią wysokich godności kościelnych. W 1632 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Krakowskim, potem studiował jeszcze w Rzymie i być może w Paryżu. Potem zaczął piąć się w hierarchii kościelnej, czego ukoronowaniem było objęcie w 1663 roku diecezji poznańskiej (urząd zaczął piastować trzy lata później). - Podczas potopu szwedzkiego biskup widział upadek kraju i szlachty – mówił Łukasz Głodek. - Wpadł więc na pomysł, aby wybudować święte miejsce na Mazowszu, w którym naród mógłby się odrodzić.
W Polsce było już wówczas kilka kalwarii ze stacjami drogi krzyżowej, do których pielgrzymowano. Biskup początkowo brał pod uwagę wieś Góra oraz Płock. W końcu zdecydował się na pierwszą lokalizację. Wykupił w 1666 roku grunty, zdobył plany, zatrudnił architekta i zaczął budować miasto. Stefan Wierzbowski chciał, żeby Góra była odwzorowaniem Jerozolimy za czasów Chrystusa. Rok później do wsi zaczęli przybywać pierwsi osadnicy i ruszyła budowa miasta na planie krzyża. Fundator planował wykonanie 100 domów mieszczańskich, 35 kaplic, 7 kościołów i 6 klasztorów. Wiadomo, że w chwili jego śmierci 7 marca 1687 roku miasto nie zostało do końca zbudowane. - Dziś jedną z pamiątek po biskupie są organizowane od 2010 roku Misteria Męki Pańskiej – dodał na zakończenie swej prelekcji Łukasz Głodek.

Henryk Prajs honorowym obywatelem Góry Kalwarii
Podczas sesji radni podjęli uchwałę o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Góry Kalwarii” zmarłemu w ubiegłym roku w wieku 101 lat porucznikowi Henrykowi Prajsowi. - Był on jednym z najbardziej szanowanych i rozpoznawanych obywateli Góry Kalwarii – podkreślił Jan Rokita. Henryk Prajs był jednym z nielicznych ocalałych z Holocaustu Żydów mieszkających przed wojną, ale także po niej, w Górze Kalwarii. Jego niezwykła historia jest znana większości mieszkańców. Godność zasłużonego odebrała córka Henryka Prajsa – Małgorzata Blicharz, której towarzyszyli syn i wnuk. - Dziękuję wszystkim państwu za uhonorowanie taty, który był wyjątkowym człowiekiem – mówiła. - Tata zawsze podkreślał, że Góra Kalwaria to dobre, wyjątkowe miasto i miał rację.
Po zakończeniu części oficjalnej można było wysłuchać minirecitalu, podczas którego trzy starowłoskie arie zaśpiewała Małgorzata Charko. A potem w ośrodku kultury zjawił się sam... biskup Wierzbowski, który odczytał przywilej miejski, co było niespodzianką przygotowaną przez organizatorów. Obchody rocznicy miasta zwieńczył I bieg Stefana na dystansie 5 km, w którym wystartowało około 100 osób. Każdy uczestnik otrzymał medal oraz pamiątkową koszulkę.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
· Zbliża się remont wylotówki z miasta
· Wspólnoty mieszkaniowe chcą stawiać płoty
· Gmina zbuduje targowisko
· Powstał projekt opieki nad kasztanowcami
· Elki nie będą jeździć w weekendy
· Dzikie wysypisko śmieci przy torach
· Wybitny pedagog ma już nowy pomnik
· Miliony litrów odpadów chemicznych trafiło do naszego powiatu!
· Uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
· Składał propozycje seksualne dziecku!
· Czy przychodnia przy Fabrycznej jest zamknięta dla pacjentów?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest