Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 755), 2019-03-01
Śmieci zdrożeją trzykrotnie

PIASECZNO Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej radni uchwalili podwyżkę cen za odbiór odpadów, co zostało poprzedzone długą dyskusją z polityką w tle. Za śmieci posegregowane, od kwietnia mieszkańcy zapłacą 27 zł od osoby, zaś za zmieszane – 54 zł

Trzykrotna podwyżka cen za odbiór odpadów, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się gigantyczna, od pewnego czasu wisiała w powietrzu. Już kilkanaście dni temu burmistrz Daniel Putkiewicz zapowiadał, że będzie to kwota między 25 a 30 zł za śmieci posegregowane. W sąsiednich gminach sytuacja jest podobna – wszędzie mieszkańców czekają większe lub mniejsze podwyżki. Podczas poniedziałkowej sesji radni musieli nie tylko ustalić nowe stawki, ale także zdecydować się na metodę naliczania opłat za śmieci.

Najpierw prezentacja
Jako że tak duża podwyżka dla wielu mieszkańców jest niezrozumiała, burmistrz postanowił zacząć od prezentacji, która miała dać odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Daniel Putkiewicz przypomniał, że już w połowie ubiegłego roku gmina rozpisała przetarg na wywóz odpadów. Zainteresowane usługą firmy miały jednak sporo zastrzeżeń co do jego specyfikacji. Wydłużyło to procedurę wyłaniania wykonawcy. Jesienią ceny zaczęły nagle rosnąć, a gminy zaczęły mieć problemy z zapewnieniem stabilnego odbioru odpadów. - Dziś sytuacja jest taka, że firmom opłaca się wypowiadać obowiązujące umowy i płacić odszkodowania – zaznaczył Daniel Putkiewicz (taka sytuacja miała niedawno miejsce w Konstancinie-Jeziornie). - W Piasecznie też cały czas jesteśmy w trakcie przetargu, a od stycznia do czerwca gmina obsługiwana jest w trybie awaryjnym. Wierzę jednak, że w najbliższym czasie rynek się ustabilizuje.
Burmistrz podkreślił, że ceny wynegocjowane na odbiór odpadów w najbliższych miesiącach są niższe od tych zaproponowanych przez firmy w ostatnim przetargu. Wskazał także najważniejsze jego zdaniem powody wzrostu cen, jak problemy prawne, rosnące ceny na instalacjach, duże ilości odpadów zielonych i brak zainteresowania surowcami wtórnymi. Ponadto z roku na rok rosną koszty pracy i opłata środowiskowa.

Radny PiS zrzuca winę na koalicję PO i PSL-u
Przed głosowaniem nad projektami uchwał do dyskusji włączyli się też radni, którzy – co rzadko się ostatnio w Piasecznie zdarza – wcale nie mówili jednym głosem. - Taki wzrost cen spowoduje, że będziemy mieli odpływ deklaracji. Każdy będzie mógł powiedzieć: ja tu nie mieszkam – argumentował Michał Mierzwa z klubu radnych PiS. - Może się nam od tego zwiększyć dziura budżetowa. Sytuacja, do której doszło, ma miejsce tylko na Mazowszu. W innych częściach kraju podwyżki są znacznie mniejsze. Radni PiS nie będą brali odpowiedzialności za błędy pana marszałka i sejmiku województwa mazowieckiego, w którym rządzi koalicja PSL-u i PO.
Radna Renata Mirosław zaproponowała z kolei zmianę metody naliczania opłaty za śmieci i uzależnienie jej od ilości zużywanej wody. - Dziś często w jednym wynajmowanym lokalu mieszka po 12 osób, a za śmieci płaci tylko jego właściciel – przekonywała. - Poza tym trzeba bardziej kontrolować segregację śmieci.
Decyzji urzędu marszałkowskiego bronił Daniel Putkiewicz, który podkreślił, że zabiegał on o to, aby Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dopuszczał możliwość odbioru większej ilości odpadów. Dodał, że rosnąca opłata marszałkowska nie jest tak naprawdę ustalana przez marszałka, ale wynika z rozporządzenia rady ministrów. - Wszystkie składane deklaracje będziemy kontrolować – zapewnił. - Następny przetarg będzie na krótki czas. Liczę, że w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku się poprawi.
- Sejmik ustalił plan gospodarowania odpadami dopiero w styczniu, podczas gdy w innych województwach stało się to już dwa lata temu. To jest opieszałość, za którą wszyscy będziemy musieli teraz zapłacić – nie dawał za wygraną Michał Mierzwa.
Mimo że koniec końców każdy pozostał przy swoim zdaniu, uchwały dotyczące gospodarowania odpadami podjęto. Poparło je 17 radnych przy pięciu głosach przeciwnych. Najbliższe miesiące pokażą, czy wzrost cen rzeczywiście uda się zatrzymać, czy też koszty ponoszone przez mieszkańców nadal będą rosły.
TW
Komentarze
nick: komentator,     2019-03-08   12:30:56
Na śmieciach w Nowym Jorku wyrosła potężna rodzina mafijna. Jakoś umieli zarobić miliony. A u nas jak zwykle. W jakim ustroju my żyjemy skoro ja nie mogę wybrać sobie dowolnie firmy która mi odbierze śmieci? Albo sam będę wywoził. TO JEST KOMUNIZM W CZYSTEJ POSTACI. Palnijcie się w te puste łby tępaki jedne.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Duże zmiany w przychodni w Gołkowie
· Jeszcze ładniejsze Górki Szymona
· Rozgrzebana szkoła w Głoskowie. Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą!
· Mieszkańcy Wczasowej: mamy dość uciążliwości
· Spotkanie z pięknymi książkami
· Wśród najpiękniejszych nastolatek
· Nowa organizacja ruchu przy szkole w Józefosławiu
· Święto Cydru po raz pierwszy
· Nowy kustosz, nowe nadzieje
· Nowe otwarcie ogrodów
· Wesoło zdołowani
· Chcą likwidacji warsztatu, który działa legalnie
· Książka zaczęła żyć swoim życiem
· Ogrody kultury
· Narodowe Czytanie w ogrodzie
· Gmina i powiat łączą biblioteki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest