Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 03 czerwca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 03 czerwca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 03 czerwca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 752), 2019-02-08
Czeka nas śmieciowy kryzys?

KONSTANCIN-JEZIORNA Firma Lekaro zażądała od władz gminy drastycznej podwyżki wynagrodzenia za wywóz odpadów. Grozi przy tym, że z końcem lutego zerwie umowę, jeśli nie dojdzie do porozumienia

Trzyletnia umowa z firmą z Woli Duckiej została zawarta w grudniu 2017 roku. Już wówczas w konstancińskim samorządzie słychać było narzekania, że kontrakt opiewający na 14,2 mln zł jest drogi. Z ciężkim sercem burmistrz i radni byli zmuszeni podnieść wysokość comiesięcznych opłat ponoszonych przez mieszkańców za odbiór odpadów do 15 zł (za segregowane) i 26,5 zł (za niesegregowane). Wydawało się już, że dzięki temu gmina uzdrowiskowa do końca 2020 roku jest zabezpieczona przed drożyzną śmieciową w ostatnich miesiącach lawinowo zalewającą nasz kraj.

Kto się zgodzi na takie ceny?
Nic bardziej mylnego! Pod koniec stycznia firma Lekaro zażądała od włodarzy Konstancina-Jeziorny, aby w związku z rosnącymi kosztami na rynku odpadów, gmina urealniła wynagrodzenie jakie przesyła co miesiąc na konto spółki. – Proponowana podwyżka jest porażająca – przyznaje burmistrz Kazimierz Jańczuk. Do tej pory ratusz płacił firmie za usługę niespełna 400 tys. zł miesięcznie. Teraz ta kwota miałby wzrosnąć o przeszło 580 tys. zł! W magistracie wyliczono, że jeśli samorząd spełniłby oczekiwania spółki, każdy mieszkaniec musiałby zapłacić za posegregowane odpady 42 zł za miesiąc, a niesegregowane – 65 zł! Przepisy nakazują bowiem, aby koszty gospodarki śmieciowej w gminie równały się wpływom z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. – Żaden radny nie podniesie za tym ręki, będzie pat – obawia się burmistrz.
Z czego wynikają żądania Lekaro? – Z uwagi na znaczny wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, mających związek m.in. ze wzrostem kosztów pracy, energii, podatków środowiskowych oraz zmianami legislacyjnymi, obecne wynagrodzenie uzyskiwane od gminy Konstancin-Jeziorna nie pokrywa kosztów realizacji usługi odbioru odpadów – tłumaczy Leszek Zagórski, dyrektor w spółce. – W związku z powyższym wystosowaliśmy wniosek o zmianę wynagrodzenia. Pragniemy podkreślić, że obecna opłata w Konstancinie-Jeziornie jest jedną z najniższych w powiecie, zaś w sąsiednich gminach jest niejednokrotnie dwu lub trzykrotnie wyższa – dodaje. Dyrektor Zagórski przestrzega, że jeśli jego firma nie osiągnie porozumienia z gminą „chcąc zminimalizować uzyskiwaną stratę na kontrakcie, usługę odbioru odpadów zakończy z końcem lutego.”
Urzędnicy ratusza obawiają się, że Lekaro jest nawet gotowa zapłacić wynoszącą 10 proc. wartości kontraktu (czyli około 1,4 mln zł) karę za zerwanie umowy z gminą, niż dalej dopłacać do świadczonej usługi.

Kto wywiezie odpady
Włodarze gminy cały czas liczą, że uda się uniknąć poważnego kryzysu, ale nie dążą do porozumienia za wszelką cenę. W poniedziałek Kazimierz Jańczuk wystosował do przedsiębiorstwa pismo, w którym domaga się wiarygodnych danych na temat wzrostu kosztów wywozu odpadów z gminy, ponieważ wyliczenia podane dotychczas przez spółkę uważa za ogólnikowe. – Jeżeli firma wykaże uzasadnione żądania, będziemy je analizować i podejmiemy dyskusję o ewentualnej podwyżce – mówi burmistrz. W ostatnich dniach zapytał również dwie firmy, czy w razie czego od marca podjęłyby się wywozu odpadów z gminy do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu. – Nie są chętne, tłumacząc, że nie mają dokąd wywozić odpadów – mówi włodarz. Obawia się, aby nie doszło do sytuacji jak w Nieporęcie, gdzie śmieci zalegały na ulicach przez dwa tygodnie.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piaseczyńscy tenisiści zakończyli kolejny sezon
· Skatalogowano zabytkowe nagrobki na cmentarzu parafialnym
· Charakterystyczny budynek odzyska dawny blask
· Gminy myślą o seniorach
· Odjazdowy rajd rowerowy
· Komornik wszedł wicestaroście na pensję
· Planowane rondo ma zająć część boiska
· Wkrótce ma być lepiej
· Zagrali dla Ukrainy
· Uroczysty Dzień Strażaka
· Spotkanie z mistrzynią trekkingu
· Szkoła zyska nowego patrona
· Mieszkaniec: rowerzyści są prawdziwą plagą
· Coraz bliżej gminnego targowiska
· Dyrektor GOSiR-u zwolniła się z pracy. Czy zadziałała presja radnych?
· Moc bibliotecznych atrakcji
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest