Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 749), 2019-01-18
Leczcie się, ale nie uczcie

KONSTANCIN-JEZIORNA Po dramatycznym apelu wojewody, w szpitalu przy ul. Sue Ryder utworzono oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Niestety, mimo że placówka realizuje kontrakt z NFZ, nie może doprosić się o zgodę i fundusze na otwarcie filii szkoły

„Psychiatrii dziecięcej grozi zawał”, „Psychiatria dziecięca w katastrofalnej sytuacji” - to tylko niektóre z prasowych tytułów z końca ubiegłego roku opisujących zapaść lecznictwa szpitalnego dla dzieci z problemami psychiatrycznymi w województwie mazowieckim. Brakuje lekarzy i pieniędzy. A problem narasta, bo generalnie w całej Polsce przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej, co widać chociażby po rosnącej liczbie prób samobójczych. Lekarze mówią nawet o „epidemii” zaburzeń psychicznych u dzieci. A na istniejących, nielicznych oddziałach w naszym regionie, dzieci po próbach samobójczych z braku miejsca śpią na materacach na korytarzach. – Po ubiegłorocznej konferencji w urzędzie wojewódzkim, podczas której usłyszeliśmy dramatyczne dane wskazujące, że na Mazowszu pilnie brakuje 240 łóżek dla dzieci z problemami psychicznymi, zdecydowaliśmy się otworzyć taki oddział w naszym szpitalu – mówi Piotr Marczyk, prezes spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój (UKZ).

Biurokracja triumfuje
W sierpniu, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, oddział ukrytego w lesie Szpitala Sue Ryder zaczął przyjmować pierwszych pacjentów. 25 młodych ludzi w wieku 15-18 lat przebywa w warunkach, których leczący się na podobnych oddziałach mogą tylko im pozazdrościć. – Niestety, natrafiliśmy na problemy natury biurokratycznej – ubolewa Maciej Markowski, członek zarządu spółki. – Skoro dzieci przebywają u nas nawet przez kilka miesięcy, jest obowiązek ich kształcenia, a za obowiązek szkolny odpowiedzialne są resort edukacji i samorządy – dodaje.
Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku zarząd UKZ zwrócił się do marszałka województwa mazowieckiego o udzielenie zgody na uruchomienie szkoły na oddziele oraz zapewnienie odpowiednich funduszy na jej funkcjonowanie. Aby ułatwić Adamowi Struzikowi decyzję, uzdrowisko przeprowadziło rozmowy z placówkami specjalnymi, które wyraziły gotowość otwarcia filii w Szpitalu przy ul. Sue Ryder i zapewnienia nauczycieli. Urząd Marszałkowski odpowiedział jednak, że „z uwagi na przeszkody prawne i organizacyjne” nie widzi możliwości spełnienia prośby spółki. Zarząd województwa nie wykluczył, że „kierując się potrzebami i dobrem pacjentów” w przyszłości podejmie rozmowy w tej kwestii, a póki co zasugerował, aby spółka utworzyła w swoim szpitalu niepubliczną szkołę. – Uznano, że skoro jesteśmy spółką prywatną, powinniśmy uruchomić prywatną szkołę, mimo że realizujemy kontrakt publiczny z NFZ, taki sam, jak szpitale państwowe. Naszym obowiązkiem jest leczenie, a nie prowadzenie szkoły dla około 20 uczniów. To nie ma również dla nas uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ musielibyśmy dopłacać do funkcjonowania placówki – komentuje Agnieszka Grzeszczyk, dyrektor ds. medycznych UKZ.

Zostawieni bez wsparcia
– Sprawa jest paląca. Większość naszych pacjentów, po próbach lub myślach samobójczych, jest u nas w większym lub mniejszym stopniu także z powodu problemów szkolnych, braku umiejętności radzenia sobie z wymaganiami. Brak edukacji na naszym oddziale może tylko pogłębić ich problemy, ponieważ istnieje ryzyko, że po powrocie do swoich szkół te nastolatki będą nieklasyfikowane i stracą rok – tłumaczy Karolina Czarnowicz-Srebnicka, ordynator konstancińskiego oddziału psychiatrii dla dzieci i młodzieży.
Spółka nie ustępuje. Zwróciła się do marszałka o ponowne rozpatrzenie sprawy. Podpiera się przy tym opinią prawną, która wskazuje, że w tej sytuacji potrzeba przede wszystkim dobrej woli władz Mazowsza. – W ekspresowym tempie stworzyliśmy najlepsze z możliwych warunków, odpowiedzieliśmy na ważne zapotrzebowanie społeczne, bo padały słowa „mamy nóż na gardle”. Teraz czujemy, że zostaliśmy zostawieni sami sobie, bez żadnego wsparcia – komentuje Piotr Marczyk.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dofinansowanie na zakup szkolnego autobusu
· W niedzielę zagra WOŚP!
· Coraz głośniej nad głowami
· Strażacy otrzymali sprzęt za ponad 1 mln zł
· Gwiazda opowie o ekologii
· Coraz bliżej remontu dwóch fatalnych dróg
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· 51-latek trzymał marihuanę w głośniku
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
Wydanie:
OTWOCKIE
· Policja zarekwirowała 71 automatów do gier hazardowych
· Mieszkańcy dojadą do PKP Falenica
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest