Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 746), 2018-12-14
Jednak Tarczyn może wszystko

TARCZYN W ostatni weekend 19 rodzin z gminy otrzymało ogromną pomoc w ramach Szlachetnej Paczki. – Wydawało nam się, że to nie może się udać, nie damy rady. Bardzo się myliliśmy – mówi Justyna Kołacińska, jedna z wolontariuszek

Do potrzebujących mieszkańców trafiły zestawy paczek warte po kilka-kilkanaście tysięcy złotych, a wśród nich nowy wózek dla niepełnosprawnych z napędem elektrycznym, zestaw mebli do pokoju dziecięcego, piec grzewczy, pełne wyposażenie łazienki, pakiet usług rehabilitacyjnych czy darmowych porad prawnych. Jeszcze nigdy Tarczyn nie widział tak wspaniałej odsłony Szlachetnej Paczki, w której ujawnili się darczyńcy z różnych stron Polski o ogromnych sercach. Gdy internetowa baza tarczyńskich rodzin wymagających pomocy została udostępniona, trzeba było zaledwie doby, aby wszystkie znalazły swoich darczyńców!

Ta bieda nie krzyczy
Wszystko zaczęło się od Anny Krupy, polonistki z niedużego miejscowego Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej. Jak sama mówi, latem przypadkiem trafiła na spotkanie w Warszawie, na którym rekrutowano liderów Szlachetnej Paczki (SzP). – Chciałam trochę się udoskonalić, popracować nad tremą w czasie wystąpień publicznych – zdradza pani Anna. Doszła jednak do wniosku, że szkolenia w ramach „Paczki” mogą być także cenne dla jej uczniów, którzy często nie wierzą w siebie. – To wiedza, która pomaga w samorozwoju i jest obecnie bardzo przydatna na rynku pracy – podkreśla nauczycielka. Tak Anna Krupa wzięła na swoje barki rolę tarczyńskiej liderki SzP i jeszcze w wakacje zaczęła szukać współpracowników. Nie było łatwo (znajomi tłumaczyli się brakiem czasu), ale w kolejnych tygodniach z pomocą przyjaciół udało się skompletować grupę w sumie 21 zdeterminowanych, operatywnych osób, gotowych do ciężkiej pracy. To oni, po odpowiednim szkoleniu, po dwa razy odwiedzili 28 zgłoszonych do SzP tarczyńskich rodzin, żeby naocznie przekonać się, jak żyją i czego potrzebują. – Pięcioletnia współpraca z „Paczką” przekonała mnie, że system weryfikacji rodzin w jej ramach jest szczelny, że nie ma tu ludzi, którzy nauczyli się żyć z pomocy, którzy siedzą z założonymi rękami – mówi Justyna Kołacińska. – To jest bieda, która nie krzyczy, nie prosi. Generalnie rodziny, które same się do nas zgłosiły po weryfikacji nie otrzymały pomocy. Trafiła ona do osób, o których powiedzieli nam ich sąsiedzi czy najczęściej sołtysi – dodaje.
– My nie dajemy ludziom ryby, ale próbujemy zmienić ich mentalność, pracujemy z nimi i będziemy pracowali jeszcze po finale, aby paczka usprawniła ich życie i dała bodziec do zmiany życia – uzupełnia Anna Krupa.

Zrozumiałam, ile mam szczęścia
Wsparcie otrzymało m.in. kilkoro rodziców samotnie wychowujących dzieci, rodziny, w których lwią część skromnych dochodów pochłania leczenie i rehabilitacja. Był też przypadek wielodzietnej familii, w której wypadkowi uległ główny żywiciel. – Mało kto prosi obecnie o żywność. Częściej o rzeczy, których brak powoduje marginalizację tych rodzin – zauważa Anna Krupa. Nie kryła wzruszenia, kiedy zobaczyła jak w sobotę przed magazyn SzP w liceum przyjechała pani i przywiozła trzy samochody darów za w sumie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
– To są ludzie wielkiego serca, czasem jest tak, że sami dokupują dodatkowe prezenty, bo wydaje im się, że to może przydać się rodzinie. Aż trudno wyrazić w stosunku do nich wdzięczność – mówi pani Justyna.
– Szlachetna Paczka zmienia rodziny, wolontariuszy i darczyńców. Po zetknięciu się z potrzebującymi rodzinami zrozumiałam, ile mam w życiu szczęścia. Mam gdzie pracować, mam zdrowe dzieci, dom i mogę komuś pomóc – mówi.
W „Paczkę” od kilku lat angażują się tarczyńscy strażacy i w tym roku objęli pomocą trzy rodziny.
– Tegoroczna akcja pokazała, że choć żyjemy w małej społeczności, jest w niej wielu ludzi pełnych empatii, z ogromnymi sercami, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Kiedy zobaczyliśmy listę 19 rodzin i ich potrzeb powiedzieliśmy: nie ma szans, nie damy rady udźwignąć takiego ciężaru tak małą społecznością. Myliłam się. Gdy zobaczyłam, że pomogliśmy większej liczbie rodzin niż zaplanowaliśmy, uwierzyłam, że możemy wszystko, że Tarczyn może wszystko – kończy Justyna Kołacińska.
Piotr Chmielewski

tagi:    Szlachetna Paczka

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W sobotę rodzinne zawody kajakowe
· MKS Piaseczno na kwarantannie
· Powiatowy Urząd Pracy już w nowej siedzibie
· Zagrali pieśni o dawnej Warszawie
· Radny: czas zrobić światła lub rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu!
· Mieszkańcy mają dość ciemności
· Wysypisko na gminnej drodze
· Prowizja za dotację dla willi Gryf
· Tragiczna śmierć sołtysa
· Uczcili pamięć bohaterów Powstania
· Zaproponowano nowe trasy 727 i 709!
· Wypadek przy przejściu dla pieszych
· Wspominali bohaterskich obrońców stolicy
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest