Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 741), 2018-11-09
Znów tli się protest w Łubnej i okolicy

GÓRA KALWARIA Mieszkańcy są mocno zaniepokojeni planami kutnowskiej firmy Tonsmeier, która w okolicy zamkniętego składowiska chciałaby wybudować instalację do odzysku surowców wtórnych

Kalwaryjski ratusz wszczął procedurę wydawania decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia, o czym poinformował w opublikowanym pod koniec października obwieszczeniu. Firma złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej 2 sierpnia ubiegłego roku. Inwestycja polegająca na „budowie instalacji do segregowania surowców wtórnych pochodzących ze zbiórki selektywnej oraz opakowań z handlu i przemysłu wraz z bazą transportową” miałaby powstać pomiędzy ul. Bażantów a nieczynnym wysypiskiem śmieci w Łubnej. W pierwszej kolejności burmistrz zapytał sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, czy dla przedsięwzięcia konieczne jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko. Obie instytucje odpowiedziały, że tak. Obecnie – do 22 listopada wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się w Urzędzie Miasta i Gminy z treścią przedłożonego raportu i wnosić swoje zastrzeżenia. „Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Burmistrza Miasta i Gminy przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach” – poinformowali na koniec urzędnicy.
Toczącym się w magistracie postępowaniem kompletnie zaskoczona jest mieszkanka ulicy Podleśnej, pod oknami której przejeżdżałyby setki samochodów z odpadami dojeżdżającymi do planowanej sortowni. – We wrześniu w kilka osób byliśmy w urzędzie gminy i pytaliśmy o inwestycje związane z odpadami w Łubnej. Zapewniano nas, że nic się w temacie nie dzieje. Teraz okazuje się, że wręcz przeciwnie – mówi. – W ubiegłym roku w Łubnej było zebranie, na którym inwestor próbował przekonać mieszkańców do zaakceptowania budowy instalacji do segregowania odpadów. Usłyszał głośne „nie” i później przekazaliśmy ratuszowi podpisaną przez 700 osób petycję, że nie życzymy sobie tego typu inwestycji na naszym terenie – dodaje. – Dobrze wiemy, że najpierw powstałaby instalacja do selekcji odpadów, a następnie obok niej składowisko z odpadami czekającymi na posegregowanie czy wywiezienie.
– W telewizji można zobaczyć, jak płoną takie sortownie śmieci
– wtóruje kobiecie Andrzej Posiewka, radny i sołtys z Łubnej. – Z magazynów pobudowanych i wciąż powstających w naszej miejscowości gmina corocznie ma ogromny dochód. My po prostu nie życzymy sobie, żeby w naszej okolicy otwierały się firmy segregujące śmieci. Nie po to walczyliśmy tyle lat o zamknięcie wysypiska, żeby teraz do tego dramatu wracać – protestuje.
W ubiegłym tygodniu w sąsiednim Szymanowie odbyło się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko planom firmy Tonsmeier.
– Będą zebrania w kolejnych wsiach. Ponownie zbierzemy również podpisy pod petycją z protestem do burmistrza. Z inwestorem nie chcemy nawet rozmawiać, nie zamierzmy słuchać tych głupot. Przecież oczywiste jest, że jak płaci za wykonanie raportu oddziaływania na środowisko, to będzie on korzystny dla niego – mówi radny Posiewka.
Jak ustaliliśmy, inwestor już w ubiegłym roku usłyszał od władz gminy, że w związku z oporem społecznym, nie ma możliwości lokalizacji takiej instalacji w Łubnej. Wniosku o wydanie decyzji środowiskowej jednak nie wycofał i złożył raport oddziaływania na środowisko.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
· Charytatywny Piknik Motocyklowy
· Psy terroryzują biegaczy w Lesie Kabackim
· Działo się w Czersku. To był najlepszy turniej od lat!
· Promowali kulturę Urzecza
· Działa społecznie i kulturalnie
· Poznaliśmy najlepszych recytatorów
· W pożarze stracili dorobek życia i przyjaciela
· Piaseczyńska Rada Kobiet już działa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest