Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 maja**


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 741), 2018-11-09
Prokuratura: Zabiła dziecko w pełni świadomie

BRWINÓW W ubiegłym tygodniu do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Izabeli J. Kobieta odpowie za uduszenie noworodka oraz znieważenie jego zwłok. Grozi jej dożywotnie więzienie

Do makabrycznego wydarzenia doszło 19 stycznia w Brwinowie. Tego dnia, jak wynika z ustaleń śledczych, 28-letnia mieszkanka miasta w toalecie urodziła dziecko, a następnie je udusiła. Na koniec ciało dziewczynki okręcone w żółty worek foliowy wyniosła z mieszkania i porzuciła je w pobliżu kontenera na używaną odzież przy skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego i Konopnickiej.

Kilka razy zmieniała zeznania
O całej sprawie policjanci z komendy w Pruszkowie dowiedzieli się dwa dni później, kiedy zgłosiła się do nich siostra Izabeli J. wskazując, że 28-latka mogła poronić i z tego względu potrzebuje pomocy medycznej. – Policjanci udali się pod wskazany adres. W mieszkaniu funkcjonariusze ujawnili brunatne plamy. W powiązaniu z relacją kobiety, pozwalało to na przyjęcie, że mogła ona odbyć poród – relacjonuje Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Izabela J. przedstawiła stróżom prawa różne wersje wydarzeń. – Początkowo kobieta zaprzeczyła, by urodziła dziecko, potem przyznała, że doszło do poronienia, raz wskazując, że w zaroślach nieopodal domu, innym razem, że w toalecie, po czym ostatecznie przyznała, że poród odbył się w mieszkaniu, a po porodzie zwłoki nieżyjącego już dziecka zapakowała do plastikowego worka, wyniosła z domu i pozostawiła obok kontenera na śmieci – dodaje.
W oparciu o relację Izabeli J. policjanci wraz z prokuratorem udali się w pobliże wskazanego kontenera na używane ubrania i tam odnaleźli zwłoki dziewczynki zawinięte w worek. – Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika, że przyczyną zgonu noworodka było gwałtowne uduszenie. Dziecko urodziło się żywe, z ciąży donoszonej. Noworodek był dojrzały i zdolny do samodzielnego życia poza łonem matki. Sekcja zwłok wykazała, że dziecko przeżyło poród i żyło kilka godzin po porodzie. Nie stwierdzono u niego wad wrodzonych ani zmian chorobowych mogących stanowić przyczynę zgonu – informuje prokurator Łukasz Łapczyński.
Kiedy podejrzanej przedstawiono zarzut zabójstwa dziecka poprzez uduszenie, nie przyznała się do zarzucanego jej czynu. Wyjaśniła, iż nie informowała członków rodziny, ani męża o ciąży, ponieważ obawiała się ich reakcji. W czasie ciąży nie korzystała także z pomocy lekarzy. Izabela J. zeznała, że urodziła córkę 19 stycznia, kiedy była sama w domu. Według jej relacji dziecko miało urodzić się żywe, lecz po chwili przestało oddychać. Nazajutrz kobieta wyniosła ciało noworodka z domu i pozostawiła przy śmietniku. – Powołani w sprawie biegli psychiatrzy nie stwierdzili u podejrzanej choroby psychicznej ani innych zaburzeń mogących mieć wpływ na jej zachowanie – oznajmia rzecznik Prokuratury Okręgowej. – W czasie zarzucanego jej przestępstwa miała zachowaną zdolność do zrozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.
Prokurator uzupełnia, że biegli wykluczyli ponadto, by do zabójstwa dziecka doszło w wyniku szczególnej sytuacji związanej z przebiegiem porodu. To tzw. dzieciobójstwo jest zagrożone niższą karą.

Mąż miałby do niej pretensje
– Całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym dotychczasowa sytuacja życiowa i rodzinna oskarżonej, pozwala na uznanie, że mieszkanka Brwinowa świadomie pozbawiła życia swoje nowo narodzone dziecko. Było ono przeszkodą w zachowaniu jej dotychczasowego trybu życia z mężem, który - jak wyjaśniła - miałby do niej pretensje o kolejną ciążę i dziecko – podaje prokurator Łapczyński.
Mąż kobiety - 35-letni Zdzisław J. - zeznał, że nie wiedział, iż żona była w ciąży. Żyjący z zasiłków państwo J. nie cieszyli się dobrą opinią. Z policyjnego wywiadu wynikało, że nadużywali alkoholu. Byli też rodzicami trojga dzieci przebywających obecnie w placówkach opiekuńczych.
Matka oskarżonej skorzystała z przysługującego jej prawa do odmowy składania zeznań. Natomiast z relacji innej kobiety z rodziny oskarżonej wynika, iż podejrzewała ona, że Izabela J. może być w ciąży. Kiedy ją o to zapytała, ta oświadczyła, iż przytyła przed zimą. Przez ostatnie miesiące przed dramatycznymi wydarzeniami, kobieta nie wychodziła z domu i unikała kontaktu z ludźmi.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
· Zbliża się remont wylotówki z miasta
· Wspólnoty mieszkaniowe chcą stawiać płoty
· Gmina zbuduje targowisko
· Powstał projekt opieki nad kasztanowcami
· Elki nie będą jeździć w weekendy
· Dzikie wysypisko śmieci przy torach
· Wybitny pedagog ma już nowy pomnik
· Miliony litrów odpadów chemicznych trafiło do naszego powiatu!
· Uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
· Składał propozycje seksualne dziecku!
· Czy przychodnia przy Fabrycznej jest zamknięta dla pacjentów?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest