Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 740), 2018-10-31
Razem mieli wyłudzić kilkanaście milionów

LESZNOWOLA Kilka dni temu sąd zdecydował o zatrzymaniu w areszcie byłego wiceprezesa PGNiG, który działając w porozumieniu z byłą prezes banku w Lesznowoli, miał wyłudzić z niego kilkanaście milionów złotych

Afera związana z Bankiem Spółdzielczym w Lesznowoli (placówka do tej pory działa, ale zmieniła właściciela) ciągnie się od kilku lat i zatacza coraz szersze kręgi.
W 2016 roku, podczas analizowania dokumentów bankowych przez Komisję Nadzoru Finansowego, stwierdzono liczne nieprawidłowości. Sprawą zajęła się Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Wierzchołek góry lodowej
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokuratura ustaliła początkowo, że zarząd banku dopuścił się nienależytej staranności przy udzielaniu kredytów i monitorowaniu ich spłat. Jednak, jak się okazało, był to dopiero początek. W drugiej połowie maja ubiegłego roku zarzuty usłyszały była wiceprezes banku Zofia W. oraz była prezes – Zofia K. Pani W. zarzucono m.in. przywłaszczenie w ciągu kilku lat 900 tys. zł oraz tworzenie nieprawdziwej dokumentacji bankowej.
Zofia K. usłyszała natomiast zarzut próby przekupienia prokuratora, któremu chciała przekazać 200 tys. zł łapówki w zamian za umorzenie postępowania karnego, prowadzonego w sprawie nieprawidłowości w BS w Lesznowoli. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu była wiceprezes banku trafiła do aresztu tymczasowego, a jej była szefowa została zwolniona za poręczeniem majątkowym i objęta dozorem policyjnym z zakazem opuszczania kraju. Minęły trzy miesiące i funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejne osoby, mające związek z nieprawidłowościami, do jakich dochodziło w lesznowolskim BS. Uzyskany materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów aż 14 osobom, wśród których oprócz byłej wiceprezes i prezes byli także dawni członkowie zarządu banku, byli członkowie komitetu kredytowego banku i osoby pozostające z nimi w kontaktach towarzyskich. Na zatrzymanych ciążyły m.in. zarzuty udzielania kredytów osobom bez zdolności kredytowej oraz podrabiania dokumentacji bankowej. Zofia K. otrzymała łącznie 15 zarzutów i trafiła do aresztu tymczasowego, w którym przebywa do dziś. Straty szacowano początkowo na co najmniej kilka milionów złotych. Dziś wiemy, że były one znacznie większe.

Gigantyczne nadużycia
Kilka dni temu afera w lesznowolskim banku miała kolejną odsłonę, ponieważ policja na wniosek prokuratury zatrzymała trzy osoby, mające związek z wyłudzaniem wielomilionowych kredytów w okresie od 2010 do 2014 roku. Wszyscy zatrzymani, wśród których jest były wiceprezes państwowej spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, usłyszeli zarzuty oszustwa. Prokuratura szacuje, że mogli oni, działając wspólnie i w porozumieniu, narazić bank na 13,5 mln zł strat. Co ciekawe, jeden z zatrzymanych (decyzją sądu trafił do aresztu tymczasowego) - zdaniem prokuratury - pomagał także przywłaszczać bankowe mienie byłej prezes placówki. Prokuratura szacuje, że na skutek decyzji zarządu banku doszło do nieuzasadnionego udzielenia kredytów na łączną kwotę ponad 50 mln zł. Do tej pory zarzuty w sprawie usłyszało 37 osób, z których cztery cały czas przebywają w areszcie tymczasowym. – Sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter – informuje Agnieszka Zabłocka–Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej. – Nadal gromadzone są dowody, mające służyć ustalaniu pozostałych osób i podmiotów gospodarczych, mających związek z ujawnionymi przestępstwami.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Remis był sprawiedliwy (2018-09-28)
Zmarł Jerzy Boguta (2018-09-14)
Orzeł wyszarpał zwycięstwo (2018-09-07)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Brak pomysłu na odkorkowanie Nowej Iwicznej
· W sobotę poznamy rodziny, którym można pomóc
· Remont alei Róż jeszcze nie tuż-tuż
· Szkoda tylko, że bez boiska...
· Wolność kochamy i rozumiemy
· Boiska „ubierają się” na zimę
· Gmina wyemituje obligacje. Sfinansują budowę szkół i przedszkola
· Z mieszkańcami i dla mieszkańców
· Podniosłe obchody święta niepodległości
· Zniknie płot otaczający skwer
· Ruszyła budowa ronda w Gołkowie
· Odnowiona lokomotywa zdobi stację
· Kilometr na początek nowej S7
· Do poczytania za 50 lat!
· Cenny zabytek nadal będzie niszczał
· Dąb Książę Mazowiecki rozpadł się
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Dbają o bezpieczeństwo pieszych
· W te dni WKD pojedzie rzadziej
· Nowe volvo dla OSP Biskupice
· Vivat Niepodległa! Vivat Milanówek!
· Wielka zbiórka książek dla leczonych dzieci
· Prokuratura: Zabiła dziecko w pełni świadomie
· Tędy pojedziemy z Kałęczyna ku A2
· Mniej wody w Otrębusach
· Cel: skutecznie ratować życie
· Przy górce górka, szykuj dwa kółka
· Drogie ognisko
· Podział mandatów w radzie powiatu
· Ciepło popłynie z wnętrza ziemi?
· Poznaliśmy mistrzów ortografii!
· Psy będą szukać zaginionych
· Miliony na czysty transport
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest