Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 739), 2018-10-26
Trudna przewaga w powiecie

POWIAT Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska zdobyła większość w radzie powiatu. Czy uda się ją jednak zachować przy podziale najważniejszych stanowisk w starostwie?

Koalicyjnemu komitetowi udało się wprowadzić do 29-osobowej rady powiatu 15 radnych. Są to: Zdzisław Lis, Włodzimierz Rasiński, Krzysztof Kasprzycki, Ewa Lubianiec, Antoni Rosłon, Wojciech Kaczorowski, Anna Krasuska, Elżbieta Zawadzka-Ładecka, Mateusz Baj, Ksawery Gut, Rafał Jaszczak, Ryszard Machałek, Iwona Jackowicz, Magdalena Mika-Kosior, Kazimierz Porębski.
O dwa mandaty gorszy wynik niż cztery lata temu osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość. Z tego ugrupowania w radzie powiatu znalazło się siedem osób: Michał Grzesło, Aleksandra Wójcik, Martin Świegodziński, Bożena Zarzeczna, Sergiusz Muszyński, Robert Lichocki i Grzegorz Pruszczyk. – Wynik jest dużo niższy niż oczekiwaliśmy. Niestety, nasz powiat wpisał się w pewien regionalny trend obecny w Warszawie i innych powiatach podwarszawskich, gdzie bardzo zmobilizowali się wyborcy naszych przeciwników. Jeśli miałbym wskazać coś pozytywnego, to wzmocnienie naszej partii w gminach - w Piasecznie i Konstancinie będziemy mieć drugie największe kluby pod względem liczby radnych – komentuje Sergiusz Muszyński, szef struktur powiatowych PiS.
O jednego radnego więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami będzie miał natomiast lokalny komitet Nasza Gmina-Nasz Powiat. Mandaty radnych uzyskali: Robert Kornberg, Marek Rutowicz, Katarzyna Paprocka, Anna Niezabitowska, Sylwester Puchała, Dariusz Galicz i Grażyna Dąbek.
Jeden z lokalnych działaczy, który kandydował ze wspólnych list PO i Nowoczesnej jest pełen obaw, czy krucha większość, którą uzyskała w radzie powiatu Koalicja Obywatelska przetrwa trudne rozmowy o podziale stanowisk przede wszystkim w nowym zarządzie powiatu. Zastanawia się, czy nie dojdzie do transferów, które zmienią układ sił w radzie powiatu. – Liczę, że nasza grupa radnych wykaże się spójnością i lojalnością, z naciskiem na to ostatnie – mówi ustępujący burmistrz Piaseczna i jeden z najpoważniejszych kandydatów na nowego starostę.
Można śmiało powiedzieć, że Zdzisław Lis jest jednym z ojców sukcesu wyborczego koalicji. Zdobył najwięcej w powiecie, bo 4691 głosów, dzięki czemu z listy, na której był „jedynką” radnymi zostało aż 4 kandydatów (w tym okręgu wybierano 7 radnych). Stąd czuje się uskrzydlony tak dużym zaufaniem społecznym. – Spodziewałem się dobrego wyniku wyborczego, ale nie aż takiego – przyznaje i zdradza, że przed 21 października lokalne struktury PO zastanawiały się, z kim nawiążą silniejszą współpracę w przyszłej radzie powiatu. – Nie chciałem przez następne 5 lat grzać ławy – tłumaczy.
Niespodziewany sukces wyborczy sprawił, że w zwycięskiej ekipie pojawił się entuzjazm, a wraz z nim co najmniej kilka doświadczonych osób gotowych do pracy w zarządzie powiatu. Jednym z architektów lokalnego triumfu wyborczego Platformy i Nowoczesnej (głównie dzięki wytężonej pracy w starostwie w ubiegłej kadencji) czuje się Ksawery Gut, który w wyborach uzyskał 2706 głosów. On też nie kryje, że „chciałby popracować na swoje nazwisko” jako starosta.
Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w koalicji, choć w mniejszości, są też działacze Nowoczesnej i im również zależy na przyłożeniu ręki do zarządzania powiatem.
Na wewnętrzne, niełatwe ustalenia zwycięska piętnastka ma jeszcze trzy tygodnie. Obecna kadencja samorządu trwa do 16 listopada, dopiero po tej dacie na forum rady oficjalnie zostaną rozdzielone funkcje i stanowiska. Obecnie - jak oznajmia Zdzisław Lis - zwycięskie ugrupowanie nie planuje zawiązywania koalicji w radzie powiatu i „do zarządu czy prezydium rady nie zamierza ściągać osób spoza wybranej do rady 15-tki”.

Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Remont dworu Ryxów zbliża się wielkimi krokami
· Chcą odnowić sarkofag założyciela miasta
· Jan Rokita rezygnuje z członkostwa w PiS
· Ranking finansowy samorządów za 2019 rok
· O sporze gminy ze stowarzyszeniem Kwiryta zdecyduje Sąd Najwyższy
· „Złe warunki? Koń by się uśmiał” – odpowiada starostwo powiatowe zaniepokojonej mieszkance
· PSZOK nie przyjmuje wszystkiego
· Chcą wydzierżawić byłą jednostkę rakietową
· Chcą pobudować kotłownie gazowe dla czterech osiedli
· Dwie szkoły prawie gotowe
· Remont starej plebanii jak po grudzie
· Szkoły dostaną przenośne komputery
· Sesja jak wybory. Radni zagłosują korespondencyjnie
· Radni włączają się w walkę z koronawirusem
· Gmina radzi sobie bez PSZOK-a
· Rada miejska mówi „nie” planom budowy nowej drogi
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest