Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 738), 2018-10-19
Podwyżka dla nauczycieli odłożona

KONSTANCIN-JEZIORNA W trakcie ostatniej w tej kadencji sesji rady miejskiej rajcy mogli uchwalić zwiększenie dodatków do nauczycielskich pensji. Jednak większość uznała, że tematem powinni zająć się już kolejni radni

Na tym, aby obecna rada miejska pozostawiła po sobie znowelizowany regulamin przyznawania dodatków do nauczycielskich wynagrodzeń, zależało Cezaremu Żeglińskiemu, odchodzącemu radnemu (nie kandyduje ponownie do samorządu). – Jest dramat, jeśli chodzi o młodych nauczycieli. W szkołach nie ma kto uczyć, a adepci pedagogiki wybierają pracę w gminach, w których taki regulamin wynagradzania został już dawno uchwalony, chociażby w Piasecznie czy Warszawie. U nas zasady i wysokość przyznawania dodatków był przyjęty pięć lat temu – przekonuje Żegliński.
Jednak w czasie sesji, która odbyła się w poprzednią środę, Grażyna Chojnowska, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa Oświaty, Kultury i Sportu (KBOKiS) - w jej imieniu - zawnioskowała o zdjęcie uchwały z porządku obrad. – Nikt nie neguje potrzeby nowelizacji regulaminu, ale jego opracowanie wymaga szerszego spojrzenia na sytuację, w jakiej znajduje się oświata. Jak już coś robimy, róbmy dobrze – radziła. Jako była dyrektor szkoły przyznała, że „sytuacja w oświacie pogarsza się, a młodzi ludzie do niej nie napływają”. Wytykała też nieprzystające do obecnych czasów kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego i stwierdziła, że aby nowy regulamin spełniał oczekiwania nauczycieli, powinien być z nimi skonsultowany, inaczej „wywoła konflikty”. Komisja zawnioskowała, aby nowymi zasadami wynagradzania pracowników szkół (ale i także ich obsługi i administracji) zajęli się nowy burmistrz i radni. Gremium podkreśliło także, że dodatkowe pieniądze powinny trafić do nauczycieli od 1 stycznia 2019 roku.
Cezary Żegliński zwracał uwagę (a także odpierał zarzuty o „wrzutkę” na ostatnią sesję), że propozycję uchwały zgłosił wiosną i było wystarczająco czasu, aby ją przedyskutować i poddać konsultacjom ze środowiskiem nauczycielskim. – Ale ani burmistrz, ani KBOKiS nie podjęli tematu – zarzucał. Żegliński przypominał też, że jego projekt pozytywnie zaopiniował Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Burmistrz Kazimierz Jańczuk poparł głos Grażyny Chojnowskiej. – Rozpatrywanie problemu środowiska oświatowego bez jego udziału jest błędem – skomentował zapewniając, że nie jest przeciwnikiem podwyżkom płac w oświacie. Zaznaczał jednak przy tym, że gmina Konstancin-Jeziorna „ma największy w kraju, bo 25-procentowy odpis na dodatek motywacyjny dla nauczycieli”. Na dowód, że gmina dba o pracowników edukacji, włodarz ujawnił również (bez podawania nazwisk i numerów placówek), ile zarabiają dyrektorzy i wicedyrektorzy gminnych szkół i przeszkoli. Z jego słów wynika, że pensje dyrektorskie wynoszą od 6212 zł do 8867 zł (z tego mniej niż połowę wypłaca państwo, resztę gmina). Kazimierz Jańczuk stwierdził też, że w jego ocenie przygotowanie i skonsultowanie nowego regulaminu wynagrodzeń powinno zająć nowemu burmistrzowi i radnym około 4-5 miesięcy. – Podejmując dziś tę uchwałę, postąpimy chaotyczne i włożymy wielki kij niezadowolenia w środowisko oświatowe – obwieścił.
Nie zgadzał się z nim radny Arkadiusz Głowacki. – Każda podwyżka dla nauczycieli w obecnych czasach jest potrzebna. Nic nie stracimy, jeśli uchwalimy ten regulamin dziś, a jeśli nowi radni będą chcieli podnieść zaproponowane przez nas stawki, to super – oświadczył.
Ostatecznie większość radnych zdecydowała o odrzuceniu uchwały. – Boję się tylko, że w następnej kadencji temat wynagrodzeń nauczycieli nie pojawi się wcześniej niż za pół roku – żałował Cezary Żegliński. – Myślę jednak, że i tak osiągnąłem sukces, bo temat wynagrodzeń nauczycielskich w końcu został zauważony i nie będzie już zamieciony pod dywan.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gmina sprzeda zabytkową willę!
· Prawie 34 zł od osoby za odbiór odpadów!
· Radny zrezygnował ze swojej funkcji
· Chcą odzyskać gminną drogę
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
· Śmieci jednak zdrożeją. Teraz czas na przetarg!
· Za drogie ścieki? Wójt chce negocjować z burmistrzem
· Wybrano konstancińską radę seniorów
· Pożegnanie dyrektor MGOPS-u
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
· Będzie dach jak sąd pozwoli
· Burmistrz stawia na ekologię
· Klub seniora tylko dla wybranych?
· Starostwo na celowniku prokuratury
· Zainwestują w drogi i oświatę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest