Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 737), 2018-10-12
Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?

GRODZISK MAZOWIECKI Prace w parku w Adamowiźnie mają ruszyć na nowo wiosną. Po rozwiązaniu umowy z poprzednią firmą, gmina niebawem rozpocznie poszukiwanie nowego wykonawcy

Renowacja zabytku i otaczającego go parku rozpoczęła się w połowie 2017 roku. Niestety, przerosła wykonawcę. Przestał on realizować prace i opóźnienie tylko rosło. W końcu - w połowie bieżącego roku - gmina zdecydowała się zerwać umowę z firmą. Od tamtej pory trwa przygotowywanie dokumentacji do ogłoszenia nowego przetargu na dokończenia robót. – Już zinwentaryzowaliśmy wykonane dotychczas prace. Myślę, że firmę, która zrealizuje kontrakt, uda nam się wyłonić na przełomie tego i przyszłego roku. Zależy nam, aby kontynuacja inwestycji rozpoczęła się najpóźniej wiosną – mówi Urszula Chrzanowska, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Unijnych. Czas nagli, ponieważ na rewaloryzację siedziby Chełmońskich gmina pozyskała 2 mln zł dotacji. – Uzyskaliśmy zgodę na późniejsze rozliczenie tej dotacji, pod koniec przyszłego roku – informuje Urszula Chrzanowska.

Zabytek... powstanie niemal od nowa
Zadaniem nowego wykonawcy będzie... odbudowanie zabytku zgodnie z pierwowzorem (na rozbiórkę znacznej części obiektu wyraził zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków). Na miejscu, po starym dworze zastaliśmy jedynie piece oraz kominy i fragmenty ścian. Poprzednia firma wykonała solidną ławę fundamentową oraz sieci podziemne. Obok placu budowy leżą dachówki zdjęte z dworku oraz nieduża liczba cegieł (mają być ponownie wykorzystane). Placu budowy pilnuje ochroniarz.
Drewniany, ale otynkowany dwór został wybudowany około 130 lat temu, a następnie na zlecenie dra Mateusza Chełmońskiego, brata malarza Józefa Chełmońskiego, po rozłożeniu na części przewieziony z Kuklówki (gdzie powstał) do Adamowizny. Właściciel budynku zwanego „rządcówką” lub „dworem na górce” przez długie lata był ordynatorem oddziału internistycznego w szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Obiekt wybudowany nad stawem zasilanym przez wody Mrownej wraz z otaczającym go parkiem w 2003 roku został wpisany do rejestru zabytków. Po drugiej stronie stawu rozciąga się park krajobrazowy, w którym znajdują się wspaniałe okazy starych, pomnikowych dębów, powszechnie zwane Dębami Chełmońskiego.
Gminie, która przygotowywała się do remontu zabytku od ponad czterech lat zależy, aby dwór i liczący 2,5 hektara park znów zaczęły tętnić życiem. Wedle planów będą w nim organizowane wydarzenia kulturalne, m.in. plenery malarskie. Obiekt będzie też służył społeczności szkolnej z Adamowizny.

Budynek groził zawaleniem
W momencie zakupu przez gminę w 2006 roku, stan dworku wskazywał na konieczność remontu. Elementy drewniane były uszkodzone przez szkodniki, a budynek groził zawaleniem. Wedle założeń inwestycji, do której zalecenia wydawał konserwator zabytków, oprócz gruntownego remontu dworku i zakupu wyposażenia, dojdzie również do odnowienia założeń parkowych. Pojawią się nowe alejki parkowe i nowe nasadzenia. Nastąpi odnowienie roślinności przydomowego ogródka. Ponadto powstanie budynek zaplecza, a renowacji zostaną poddane kładka i most na Mrownej. W ramach unijnego projektu panoramiczne zdjęcia dworku zostaną zdygitalizowane, aby można było zwiedzać zabytek korzystając z internetu. Umowa z poprzednim wykonawcą opiewała na około 2,6 mln zł. Można się spodziewać, że z powodu problemów z dokończeniem inwestycji, jej koszty wzrosną.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ile kosztuje rodzinny wypad na łyżwy?
· Baza terytorialsów? Jednak nie u nas
· Paczki trafiły do potrzebujących
· Przychodnia jak nowa
· Marzą o wodnym centrum obserwacji
· Jarmark świąteczny w Lesznowoli
· W Józefosławiu i Piasecznie rozbłysły choinki
· Kiedy nadwaga spotyka odwagę
· Ulotka zamiast oczekiwanego listu
· Operacja na żywym organizmie
· Przedszkole wciąż niegotowe
· Inną drogą do stolicy. Czy to się uda?
· Ufunduj bombkę i radość
· Piłeczka nadal jest w grze
· Wycięto dęby. Ratusz: Stanowiły zagrożenie
· CBŚP zlikwidowało wytwórnię amfetaminy
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· S8 od Paszkowa do Przeszkody już szersza
· Mieszkańcy zapłacą mniej za bilety długookresowe
· Park coraz ładniejszy
· Zajęcia z mistrzami w nagrodę
· Od Zachodniej do Wschodniej bezpłatnie
· Polubiliśmy wypożyczalnie rowerów
· Protesty znów blokują obwodnicę
· Te papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii
· Czas wybrać się na łyżwy!
· Mieszkańcy chętnie korzystali z rowerów
· Od niedzieli nowy rozkład WKD
· W drodze do czystszego powietrza
· Zamknięcie sezonu uczczono tortem
· Każdy przebiegł, ile chciał i mógł
· Tędy też bezpiecznie pojedziesz rowerem
· Do trzech razy sztuka. Kto dokończy rewitalizację pałacu?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest