Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 737), 2018-10-12
Człowiekowi od najtrudniejszych zadań

BARANÓW Jeszcze w tym roku w Drybusie stanie obelisk poświęcony Janowi Skrowaczewskiemu ps. Klamanio, żołnierzowi Armii Krajowej i postaci niezmiernie ciekawej

O wykonanie miejsca pamięci w Drybusie, w którym przez część swojego życia mieszkał Jan Skrowaczewski, zwrócili się do urzędu Edmund Grzelak i Agnieszka Delis-Szeląg. Zależy im, aby we wsi została odsłonięta wmontowana w kamień tablica o treści: „Pamięci bohaterskich czynów żołnierza Armii Krajowej Jana Skrowaczewskiego pseudonim Klamanio mieszkańca miejscowości Drybus. Wdzięczni mieszkańcy gminy Baranów.”
O zdanie w tej sprawie wójt Andrzej Kolek zapytał mieszkańców w konsultacjach społecznych. - Napłynęły dwa głosy, jeden z podziękowaniem, a drugi wskazujący nieco inną lokalizację obelisku, nie obok przystanku, ale na gminnej działce – informuje Dariusz Dąbrowski, sekretarz gminy Baranów. – Już mamy odpowiedni kamień, jeszcze musimy dopiąć niezbędne formalności, m.in. rada gminy musi podjąć w tej kwestii uchwałę – dodaje.

Najniebezpieczniejsze akcje
Jan Skrowaczewski był postacią nietuzinkową. Urodził się 14 października 1924 roku we Lwowie jako syn administratora dóbr Drybus. Przed wybuchem II wojny światowej był kadetem lwowskiej Akademii Wojskowej i po zajęciu miasta przez Niemców powrócił w rodzinne strony, do Pułapiny (obecnie w gminie Baranów). W 1941 roku jako 17-latek Skrowaczewski wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, a następnie działał w Armii Krajowej. Był łącznikiem, a następnie na ochotnika zgłosił się do 13. plutonu likwidacyjno-dywersyjnego Ośrodka AK „Żaba”, posługując się przy tym fałszywym nazwiskiem Franciszek Rolicki lub pseudonimem „Klamanio”. Dowództwo wyznaczyło go do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych akcji. Uczestniczył m.in. w wysadzeniu transportu wojskowego w okolicy Pilawy, zniszczeniu niemieckiej stacji nasłuchowej pracującej dla Krigsmarine w Grodzisku Mazowieckim, unieruchomieniu żyrardowskiej podstacji elektrycznej, próbie odbicia aresztowanego przez Niemców komendanta obwodu AK kpt. Alojzego Mizery „Siwego” na peronie w Milanówku, w ochronie zrzutowisk i odbiorze zrzutów angielskich.

Wielokrotnie pociągał za spust
Jednak przede wszystkim „Klamanio” uczestniczył w likwidowaniu niebezpiecznych hitlerowców, volksdeutschów i konfidentów Gestapo. Na terenie Ośrodka „Żaba” wykonywał wyroki kary śmierci wydawane na osoby prześladujące Polaków. W sierpniu 1942 roku wykonał wyrok wydany na volksdeutscha Wilczyńskiego vel Wilkowskiego, który okazał się agentem niemieckim działającym w ośrodku AK „Osa” w Grodzisku Mazowieckim. Klamanio wyrok wykonał, a ciało wrzucił pod nadjeżdżający pociąg na trasie Milanówek – Brwinów pozorując samobójstwo Wilczyńskiego, co zapobiegło represjom wobec Polaków. Z kolei 23 marca 1943 roku wykonał wyrok wydany przez Wojskowy Sąd Specjalny na volksdeutscha Mathiasa Hegenbarta, przewodnika policji granatowej w Grodzisku Mazowieckim. Następnie w Żyrardowie 20 maja 1943 roku, pomimo wielu trudności, wykonał wyrok wydany na Funka, tłumacza miejscowej żandarmerii, znanego z niebywałego okrucieństwa wobec przesłuchiwanych Polaków. W dniu 21 czerwca 1943 roku w Grodzisku Mazowieckim wykonał wyrok kary śmierci wydany na tłumacza żandarmerii Alojzego Kazimierza Wallhę. Takich zdarzeń było więcej, jednak „Klamanio” wykonywał nie tylko wyroki, czasem poprzestawał na ostrzeżeniu.
Po wojnie Jan Skrowaczewski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a także był po wielokroć przez nich szykanowany. Za działalność konspiracyjną odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari V Klasy i Krzyżem Walecznych. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1970 roku w Żyrardowie, został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Od 36 lat jest patronem jednej z ulic w tym mieście.
PC


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ile kosztuje rodzinny wypad na łyżwy?
· Baza terytorialsów? Jednak nie u nas
· Paczki trafiły do potrzebujących
· Przychodnia jak nowa
· Marzą o wodnym centrum obserwacji
· Jarmark świąteczny w Lesznowoli
· W Józefosławiu i Piasecznie rozbłysły choinki
· Kiedy nadwaga spotyka odwagę
· Ulotka zamiast oczekiwanego listu
· Operacja na żywym organizmie
· Przedszkole wciąż niegotowe
· Inną drogą do stolicy. Czy to się uda?
· Ufunduj bombkę i radość
· Piłeczka nadal jest w grze
· Wycięto dęby. Ratusz: Stanowiły zagrożenie
· CBŚP zlikwidowało wytwórnię amfetaminy
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· S8 od Paszkowa do Przeszkody już szersza
· Mieszkańcy zapłacą mniej za bilety długookresowe
· Park coraz ładniejszy
· Zajęcia z mistrzami w nagrodę
· Od Zachodniej do Wschodniej bezpłatnie
· Polubiliśmy wypożyczalnie rowerów
· Protesty znów blokują obwodnicę
· Te papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii
· Czas wybrać się na łyżwy!
· Mieszkańcy chętnie korzystali z rowerów
· Od niedzieli nowy rozkład WKD
· W drodze do czystszego powietrza
· Zamknięcie sezonu uczczono tortem
· Każdy przebiegł, ile chciał i mógł
· Tędy też bezpiecznie pojedziesz rowerem
· Do trzech razy sztuka. Kto dokończy rewitalizację pałacu?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest